Počeo glavni pretres u ponovljenom suđenju za ubistvo Slavka Ćuruvije
Na glavnom pretresu u ponovljenom suđenju za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, koji je održan danas u Posebnom odeljenju za organizovani kriminal i ratne zločine Višeg suda u Beogradu, odbrana je iznosila primedbe i analizirala iskaze oko dvadeset svedoka.
Kako je prenela televizija N1, branilac prvooptuženog Radomira Markovića, Vladimir Marinkov, je rekao "da bi bilo važno suočenje dva svedoka, Nebojše Sokovića i Ratka Ljubojevića".
"Posebno imajući u vidu da je jedan od razloga koji su izneti u obrazloženju prethodne presude bilo upravo svedočenje ovog svedoka čije suočenje i tražimo. Mislim da će veće sada prihvatiti naš predlog, pošto je prethodna presuda bila ukinuta, te da ćemo imati tu situaciju da ova dva svedoka i suočimo i da negde razjasnimo te diskrepance koje su nastale u njihovim iskazima, koje su najverovatnije posledica protoka vremena", rekao je Marinkov nakon ročišta.
Iskazi svedoka o kojima se odbrana danas izjašnjavala odnosili su se na okolnosti praćenja i prekida praćenja novinara Slavka Ćuruvije, zatim na beli golf koji se u postupku označava kao vozilo koje je korišćeno u vreme Ćuruvijonog ubistva, ali i na ulogu Milorada Ulemeka Legije.
Nastavak glavnog pretresa je bio planiran i za sutra i prekosutra ali neće biti održan jer je braniteljka Zora Dobričanin Nikodinović, koja se danas iz zdravstvenih razloga nije pojavila, zamenu našla samo za jedan a ne za sva tri dana.
Zbog njenih ranijih odsustvovanja sa ročišta sudija je zatražila da u roku od tri dana dostavi lekarsku dokumentaciju kako bi ih opravdala inače će u suprotnom optuženima dodeliti advokata po službenoj dužnosti.
Naredna ročišta zakazana su za drugu polovinu aprila, kada će biti nastavljeno davanje primedbi i analiza na zapisnik sa iskazima svedoka, koji su počeli danas.
Ponovljeno suđenje u slučaju ubistva novinara i izdavača Slavka Ćuruvije, posle niza odlaganja u novembru i decembru prošle godine, nastavljeno je 2. februara.
Suđenje se ponavlja za tadašnjeg načelnika Resora državne bezbednosti (RDB) Radomira Markovića, tadašnjeg šefa beogradskog centra DB Milana Radonjića, kao i pripadnika rezervnog sastava Državne bezbednosti Miroslava Kuraka i operativca DB-a Ratka Romića.
Radomir Marković je prvom presudom, koja je oborena, bio osuđen na 30 godina zatvora za podstrekavanje na ubistvo Ćuruvije, a na istu kaznu za saizvršilaštvo u ubistvu bio je osuđen službenik DB Milan Radonjić.
Pripadnici ove službe Romić i Kurak, zbog saizvršilaštva u ubistvu, osuđeni su na po 20 godina zatvora.
Od četvorice prvostepeno osuđenih samo je Radomir Marković u zatvoru jer je ranije osuđen na maksimalne kazne zatvora zbog ubistva Ivana Stambolića, atentata na Vuka Draškovića, kao i četvorostruko ubistvo funkcionera SPO na Ibarskoj magistrali.
Prvostepena presuda pala je na Apelacionom sudu jer je, kako je ocenio sud, "nerazumljiva" i "protivrečna", a pre svega je u pitanju prekoračenje optužnice.
Najveća slabost presude je, sudeći prema obrazloženju apelacije, u tome što je kao neposrednog izvršioca i nalogodavaca označila N. N. lice.
Novinar, urednik i vlasnik Dnevnog telegrafa i Evropljanina Slavko Ćuruvija ubijen je 1999. godine u haustoru zgrade u kojoj je živeo. Istraga je vođena godinama, a optužnica na kojoj su se našli pripadnici Državne bezbednosti podignuta je tek 1. juna 2015, nakon formiranja Komisije za istraživanje ubistava novinara.
Izvor: Beta, Insajder