Podgorički mediji: Još pet državljana Srbije priznalo umešanost u pokušaj terorizma

Sporazum o priznanju krivice sa Specijalnim tužilaštvom Crne Gore potpisalo je još pet državljana Srbije osumnjičenih za stvaranje kriminalne organizacije koja je pripremala teroristički napad u Crnoj Gori, objavila je danas podgorička štampa.

Više državno tužilaštvo, Crna Gora

Prema tom sporazumu, oni su priznali da su deo kriminalne organizacije i provešće po pet meseci u zatvoru, piše današnja Pobjeda.

Oni su nakon nagodbe s Tužilaštvom napustili istražni zatvor u Podgorici i na slobodi su, uz obavezu da do okončanja sudskog postupka ne napuštaju teritoriju Crne Gore.

U specijalu emisije Insajder Služba u službi van službe analizirane su sve činjenice u vezi s ovim događajem u Crnoj Gori.

Sporazum su potpisali Nikola Đurić, Siniša Ćetković, Aleksandar Čurović, Dejan Stanojević i Milan Dušić, dok su u pritvoru ostali Bratislav Dikić, Branka Milić, Dragan Maksić, Srboljub Đorđević i Ivica Matić, navodi podgorički list.

Ranije su to učinili srpski državljani Aleksandar Aleksić, Miloš Aćimović i Perica Andrić. Oni su 17. februara u sudnici Višeg suda priznali da su bili deo kriminalne organizacije.

Srbija odbila da izruči Ristića

Crna Gora od Srbije traži izručenje Nemanje Ristića i Predraga Bogićevića zbog sumnji da su učestvovali u pripremama terorističkog napada u Crnoj Gori na dan izbora.

Međutim, Apelacioni sud je potvrdio rešenje Specijalnog suda u Beogradu da Ristić ne može biti izručen jer je prema navodima prijave crnogorskog tužilaštva osumnjičen da je dela počinio na teritoriji Srbije.

Prema njihovim iskazima, plan je bio da nasilno uđu u zgradu Skupštine i čekaju dalja naređenja ako Demokratski front izgubi na parlamentarnim izborima.

Oni su osuđeni na po pet meseci zatvora zbog krivičnog dela stvaranje kriminalne organizacije.

Svedok-saradnik Tužilaštva je srpski državljanin Aleksandar Sinđelić, koji je na slobodi, dok je bivši srpski policajac s Kosova Mirko Velimirović, koji je po navodima Tužilaštva neposredno uoči izbora 16. oktobra otkrio plan grupe, u decembru prošle godine, osuđen na šestomesečnu zatvorsku kaznu.

On je priznao da je kupio oružje na Kosovu, ali da ga je uništio i otkrio Policiji planove organizovane grupe.

Pod istragom Specijalnog tužilaštva za sada je 25 osoba zbog sumnje da su počinili krivično delo stvaranje kriminalne organizacije i terorizam u pokušaju.

Među njima su i dvojica čelnika opozicionog Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević, kojima je Skupština ukinula imunitet i koji su početkom sedmice saslušani u Specijalnom tužilaštvu.

Optužbe za umešanost Rusije

Za organizatora neuspelog pokušaja terorizma tužilaštvo je označilo pripadnika ruske vojne obaveštajne službe Eduarda Šišmakova, koji je koristio lažni identitet i pasoš s prezimenom Širokov.

Tužilaštvo je saopštilo da su u pokušaj terorizma umešani "ruski državni organi na određenom nivou", što zvanična Moskva kategorički negira i optužuje Podgoricu da vodi "antirusku informativnu kampanju".

Podgorica odbacuje takve navode Moskve, optužuje je da se u kontinuitetu meša u unutrašnje stvari Crne Gore i poziva je na "strpljenje i uzdržanost od neutemeljenih" reakcija.

Tužilaštvo Crne Gore je saopštilo da su u prikupljanju dokaza pomogle službe "partnerskih zemalja", Velike Britanije i SAD.

Izvor: Beta