Poljaci na ulicama odbranili slobodu rada novinara

Dvodnevnim protestima na ulicama uz podršku opozicije koja je okupirala govornicu Sejma, poljskog parlamenta, na hiljade Poljaka uspelo je da odbrani slobodu rada novinara u Sejmu, a vlasti su noćas povukle restrikcije i obećale da će se o novim pravilima dogovarati s novinarima.

Protesti u Poljskoj

Umesto predsednika Sejma Mareka Kuhćinjskog, koji je sačinio kontroverzna pravila i restrikcije za novinare u Parlamentu, s predstavnicima više redakcija noćas se iznenada sastao manje kontroverzni i umereniji predsednik Senata Stanjislav Karčevski i obećao da nikakva nova pravila neće stupiti na snagu dok se ne usklade sa zahtevima novinara.

"Namera stranke Pravo i pravda bila je da se poprave uslovi rada za novinare, a koji nisu najbolji. To zahteva izmene koje ni na koji način neće ograničiti novinarima pristup važnim zbivanjima u Sejmu i Senatu", kazao je Karčevski.

On se dogovorio s predstavnicima redakcija koji nisu demonstrativno izašli sa sastanka i onima koji nisu ignorisali poziv za vanredni noćni sastanak da u ponedeljak počnu razgovori o tome kako bi mogla da izgledaju nova pravila.

Karčevski nije bio u stanju da ispuni zahtev novinara da ostanu u Sejmu i izveštavaju sa protesta 30 opozicionih poslanika koji i dalje okupiraju salu za plenarne sednice zato što je predsednik Sejma u noći između petka i subote do utorka zabranio svim novinarima ulazak u Sejm.

Takođe, na noćni sastanak s Karčevskim "puštena" je samo kamera državne televizije, dok su TV ekipe izveštača privatnih televizija ostale iza zatvorenih vrata, pa je za njih sastanak preko svog profila na Fejsbuku prenosio uživo jedan poslanik opozicije.

"Za sastanak smo saznali iz glasina i sa Tvitera. Većina novinara nije se pojavila na njemu. Predstavnici Žečpospolite, Gazete viborče i drugih novina odlučili su da ne učestvuju u sastanku na takav način", kazala je televiziji Polsat Renata Kim iz poljskog Njuzvika.

Novinari bi, prema onome što je pisalo u predloženim pravilima, u januaru trebalo da budu premešteni u novi Centar za medije, van glavne zgrade, a pristup u glavnu zgradu dobila bi samo dva reportera iz svake redakcije, izuzev tzv. narodnih medija, nekadašnjih javnih a sada provladinih medija - Poljske televizije, Poljskog radija i agencije PAP, koji bi dobili više akreditacija.

Novinari ne bi mogli da ulaze na balkon sale za plenarne sednice, niti da snimaju šta se dešava u sali, što im inače garantuje poljski Ustav, a čime poslanici ne bi morali da brinu da li će biti uhvaćeni u neprijatnim momentima kada krše zakon, recimo glasajući umesto odsutnog kolege.

Izvor: Beta