Ponovo odloženo suđenje Darku Šariću i ostalim optuženima za pranje novca

Suđenje Darku Šariću i grupi optuženih za pranje 22 miliona evra, zarađenih prodajom kokaina, ponovo je odloženo, jer se pred Specijalnim sudom nisu pojavila dvojica optuženih Bojan Stanojković i Erdinč Aguš. I dok je advokat Stanojkovića dostavio opravdanje lekara specijaliste, Sud nije dobio nikakvo objašnjenje zašto se Aguš nije pojavio, zbog čega je tužilaštvo zatražilo ukidanje jemstva i određivanje pritvora.

Darko Šarić

Danas je trebalo da počne izlaganje završne reči na suđenje Darku Šariću i ostalim optuženima. Međutim, kako javlja reporteka Insajedera, do toga nije došlo jer se nisu pojavila dvojica optuženih u ovom slučaju.

S obzirom na to da jedan od njih Erdinč Aguš nije dostavio nikakvo opravdanje, Sud je zatražio od njegovog advokata da u roku o tri dana dostavi obrazloženje zašto je Aguš odsutan. O zahtevu tužilaštva da se tom optuženom ukine jemstvo i odredi pritvor, Sud će se naknadno izjasniti.

Sledeće suđenje na kome bi trebalo da počne iznošenje završne reči zakazano je za 25, 26. i 27 decembar.

Pored Šarića u ovom slučaju optuženi su i Nebojša Jestrović (svedok saradnik), Andrija Krlović, Predrag Milosavljević, Radovan Štrbac, Zoran Ćopić, Marinka Vučetić, Dubravka Štrbac, Stevica Kostić, Boban Stojiljković, Bojan Stanojković, Erdinč Aguš, Goran Vučković, Nebojša Spasić, Nemanja Krstajić, Goran Bogdanović i Marko Dabović.

Početkom jula ove godine pred Specijalnim sudom u Beogradu okončan je dokazni postupak, ispitivanjem veštaka finansijske struke, a za septembar je bilo planirano izlaganje završnih reči, nakon čega bi trebalo da usledi i izricanje prvostepene presude u ovom slučaju.

Međutim, iako suđenje traje već više od osam godina, baš uoči završnih reči, optuženi Darko Šarić otkazao je punomoćje svojim advokatima čime je prolongirao suđenje. Nakon toga, dodeljen mu je advokat po službenoj dužnosti.

Prema navodima optužnice za pranje para, novac od prodaje kokaina koji je nabavljan u zemljama Južne Amerike, preko ofšor kompanija, prebacivan je u Srbiju i uplaćivan na račune domaćih preduzeća i pojedinih banaka.

Ova sredstva korišćena su za privatizaciju društvenih preduzeća, ali i kupovinu nekretnina i zemljišta.

Novac je, između ostalog, ulagan i u novosadski „Putnik“, „Mitrosrem“ iz Sremske Mitrovice, „Palić“ iz Subotice, brojne nekretnine na Zlatiboru.

Optuženi međutim ne odbacuju da su investirali u preduzeća i zemljišta, ali tvrde da je reč o legalno zarađenom novcu.

Izvor: Insajder