Predstavnici UNS-a preuzeli iz policije sedam puta rušenu spomen-ploču otetim novinarima na Kosovu
Predstavnici Udruženja novinara Srbije (UNS) Budimir Ničić i Živojin Rakočević preuzeli su danas u policijskoj stanici u Orahovcu iščupanu ploču otetim novinarima Đuru Slavuju i Ranku Pereniću. Ploča je sedmi put srušena krajem januara, a novinari su je pronašli u neposrednoj blizini mesta gde je iščupana građevinskom mašinom.
Nakon što su kolege Ničić i Rakočević pronašle ploču, policija je prvi put otkrila počinioca koji je mašinom uništio postolje ploče i na mestu gde se ono nalazilo ostavio veliku rupu u zemljištu. Uhapšeni Šaban Beriša priznao je da je srušio ploču, a u izveštaju policije, u koji je UNS imao uvid, piše da je delo bilo „etnički motivisano“.
Nakon što je po sedmi put uništena, ploča je dva i po meseca bila u policiji u Orahovcu.
Na njoj je na srpskom i albanskom jeziku napisano: „Ovde su 21. avgusta 1998. godine otete naše kolege Đuro Slavuj i Ranko Perenić. Tražimo ih“.
„U policijskoj stanici smo se interesovali i za prethodne slučajeve rušenja ploče, kao i to da li osumnjičeni, koji je priznao da je porušio ploču, ima veze i sa prethodnim rušenjem i uništavanjem ovog obeležja. Dobili smo odgovor da je njihova istraga pokazala da on nema veze sa prethodnim rušenjima”, rekao Ničić i najavio da će predstavnici UNS-a ovu ploču osmi put postaviti na istom mestu gde je i postavljana od 2012. godine.
Novinar Živojin Rakočević izjavio je da je počinilac otkriven tek nakon novinarskih istraživanja i pritiska javnosti.
„Očekujemo da vidimo da li će tužilaštvo otkriti neki trag i da li taj čovek koji ruši ploču i njegova namera vodi ka imenima ljudi koji su oteli Slavuja i Perenića. Nastavljamo da ponavljamo ‘nađite otmičare’, jer su stradali profesionalci koji su radili svoj posao. Sigurni smo da počinilac nije daleko i da će ugledati lice pravde“, rekao je Rakočević.
Podsetimo, UNS je u međuvremenu apelovao na međunarodne i kosovske institucije da otkriju počinioce, a Komisija za istraživanje ubistava novinara je povodom slučaja Slavuja i Perenića saopštila kako tužilački i sudski organi Kosova slučaj moraju efikasno istražiti i procesuirati počinioce koji ruše njihove obeležje.
Takođe, Komisija je apelovala da pitanje ubistava i kidnapovanja novinara na Kosovu u periodu 1998–2000. godine budu tema istraga Specijalnog tužilaštva, kao i to da treba da se procesuiraju na Specijalnom sudu.
Na Kosovu je tada kidnapovano ili ubijeno 14 novinara, po sedam Srba i Albanaca. U samo jednom slučaju osuđen je počinilac koji je odgovarao za više ratnih zločina, a zbog činjenice da slučajevi nisu rasvetljeni u piutanju je najveći broj nekažnjivih zločina prema novinarima u Evropi danas, navela je Komisija.
Pitanjem nestalih i ubijenih srpskih i albanskih novinara na Kosovu Insajder se bavio pre tri godine u emisiji Spomenik istini. Predsednik Kosova Hašim Tači izjavio je tada za Insajder da su za neuspešne istrage ovih slučajeva odgovorni najpre međunarodni organi s izvršnim mandatom na Kosovu - Unmik i Euleks.
Odgovarajući na primedbe o neefikasnosti kosovskih institucija, Tači je rekao da one imaju obavezu da otkriju istinu i počinioce izvedu pred organe pravosuđa, dodajući da takvi zločini ne zastarevaju i da će istina izaći na videlo, pre ili kasnije.
Slavuj i Perenić su novinari koji su među prvima nestali, nakon što su na leto 1998.godine otišli da naprave reportažu o monasima koje je otela, pa oslobodila jedinica OVK u Zočištu nadomak Velike Hoče. Oni su tada skrenuli sa glavnog puta na puteljak ka vinogradima, gde im se gubi svaki trag.
Pogledajte emisiju Insajdera "Spomenik istini" koja se bavi ovim slučajem.
Izvor: Kossev, Insajder