Predstavnici vlasti i opozicije na RTS govorili o raspisivanju vanrednih izbora i bojkotu

Predstavnici vlasti i opozicije govorili su večeras u emisiji Upitnik na RTS o mogućnosti raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora. Dok je vlast sve bliža raspisivanju vanrednih izbora, opozicija je sve bliža bojkotu. Tako je član Predsedništva Srpske napredne stranke (SNS) Goran Vesić rekao da ćemo u narednih godinu dana „imati izbore ovako ili onako“, kao i da SNS ima istorijsku podršku građana, a predsednik Socijaldemokratske stranke (SDS) Boris Tadić da razmišlja o tome da opoziciji predloži bojkot ne samo eventualnih izbora, već i Javnog servisa. Mogućnost raspisivanja vanrednih izbora je postala aktuelna nakon nekoliko održanih građanskih protesta „1 od 5 miliona“, a jedan od zahteva demostranata jesu upravo fer i slobodni izbori, kao i veća zastupljenost opozicionih opcija na RTS.

Izbori

Vesić je izjavio da rukovodstvo Srpske napredne stranke podržava ideju o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora, ali da će vrh SNS-a poštovati odluku državnog rukovodstva predvođenog predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

„Naša stranka ima istorijsku podršku građana, ne samo po istraživanjima javnog mnenja, već i po rezultatima poslednjih lokalnih izbora. Ne vidimo nijedan razlog da se ne ide na izbore ako imamo u vidu interese stranke, ali mi smo državotvorna stranka i uvek smo stavljali državne ispred stranačkih interesa. U svakom slučaju, u narednih godinu dana ćemo imati izbore, ovako ili onako“, rekao je Vesić.

S druge strane, predsednik Socijaldemokratske stranke (SDS) Boris Tadić je ocenio da uslova za vanredne parlamentarne izbore nema bez, kako je rekao, normalne situacije u društvu.

„Mi od 2012. godine nemamo slobodne izbore u Srbiji već manipulaciju izbornim procesom, javnim mnjenjem i svešću građana", izjavio je Tadić.

Rašković-Ivić: Stav o bojkotu još nije ozvaničen, ali vrlo brzo će biti

Potpredsednica Narodne stranke Sanda Rašković Ivić je izjavila da će Savez za Srbiju, čiji je Narodna stranka član, bojkotovati vanredne izbore ako budu raspisani za kraj marta ili sredinu aprila zbog, kako je rekla, odsustva medijskih sloboda u Srbiji, uništenih institucija i prakse stranaka na vlasti da koriste državne resurse u izbornom procesu.

Rašković Ivić je istakla da takav stav Saveza za Srbiju još nije ozvaničen, ali da će to vrlo brzo biti učinjeno.

“Aleksandar Vučić posegne za izborima kad ne zna šta da radi. To je kupovina vremena jer vladajuća koalicija ima ogromnu većinu u parlamentu i može da izglasa šta hoće. Mi ćemo ove izbore, ako se raspišu za 31. mart ili 14. april, bojkotovati jer smatramo da u našem društvu ne postoje medijske slobode. To ne kaže samo opozicija, već i EU i forumi koji se bave medijskim slobodama“, navela je potpredsednica Narodne stranke.

Kako kaže, izlazak opozicije na izbore koji bi bili raspisani u atmosferi nepostojanja medijskih sloboda i uništenih institucija, bio bi poput „odlaska na klanicu“.

Potpredsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) Aleksandar Antić je naveo da ta stranka vodi svakodnevne konsultacije sa SNS-om o eventualnom raspisivanju vanrednih izbora, kao i da bi izbori odgovarali socijalistima u ovom trenutku. Dodao je da će konačnu odluku doneti Vučić u, kako je naveo, skladu sa državnim interesima".

„Ako imamo blokiran dijalog u traženju kompromisa oko Kosova sa jedne strane, i veštačko generisanje nezadovoljstva građana iza kog stoji opozicija, onda imamo potrebu da proverimo rejtinge stranaka i da li ova vlast ima podršku građana za ono što radi", rekao je Antić.

Vučić je pre nekoliko dana izjavio da nema smetnji da se raspišu vanredni parlamentarni izbori ukoliko Priština ne ukine takse na robu iz Srbija.

Pre spominjanja situacije s Kosovom, kao razlog za raspisivanje izbora su navođeni građanski protesti koji se održavaju u Beogradu, a u poslednje vreme i širom Srbije. Iako koalicija oko Srpske napredne stranke ima sigurnu većinu u parlamentu, predstavnici vlasti nude izbore kao odgovor, bez obzira na to što raspisivanje vanrednih izbora nije jedan od zahteva, već omogućavanje fer izbornog procesa.

Izvor: Beta, RTS, Insajder