Ruski ustavni sud podržao amandmane koji Putinu omogućavaju još 16 godina vlasti

Ruski ustavni sud ocenio je danas da je zakon o ustavnim amandmanima, koji omogućava aktuelnom predsedniku Vladimiru Putinu da ostane na vlasti još 16 godina, u skladu sa ruskim ustavom. Potrebno je da Zakon još bude potvrđen na referendumu, a on je zakazan za 22. april.

Vladimir Putin

Ukoliko polovina izašlih na glasanje bude glasala „za“ ustavne izmene, one će stupiti na snagu.

Prema važećem zakonu, Putin, koji je na vlasti od 2000. godine, ne bi mogao da se kandiduje za predsednika 2024. godine zbog ograničenja mandata, ali ustavne izmene bi resetovale broj mandata, omogućavajući mu da se kandiduje za još dva šestogodišnja mandata.

Zahtev predsednika Rusije Vladimira Putina da proveri ustavnost zakona o izmenama Ustava Ruske Federacije stigao je u subotu pred Ustavni sud Rusije, nakon što ga je on potpisao.

Kako je saopštila pres-služba Kremlja, Putin je u svom zahtevu od Ustavnog suda, između ostalog, zatražio da se izjasni o mogućnosti dopune Ustava izmenama koje omogućavaju aktuelnom predsedniku da učestvuje na novim predsedničkim izborima.

Amandman, koji će omogućiti predsedniku Vladimiru Putinu da ostane na vlasti još 12 godina, predložila je poslanica vladajuće stranke „Ujedinjena Rusija“ Valentina Tereškova, prva žena kosmonaut koja je bila u svemiru. Državna duma Rusije odobrila je ove ustavne reforme sredinom prošle nedelje.

Ostale ustavne promene dalje jačaju ulogu predsednika i naglašavaju primat ruskog zakona nad međunarodnim normama - odredba koja odražava nezadovoljstvo Kremlja Evropskim sudom za ljudska prava, koji više ne bi mogao da donosi presude kojima se protivi Moskva.

Promene takođe zabranjuju istopolni brak i pominju „veru u Boga“ kao jednu od ruskih tradicionalnih vrednosti.