SAD, EU, OEBS i NATO pozivaju da se kazne odgovorni za napad na Sobranje

SAD, EU, OEBS i NATO najoštrije su osudili organizovani napad na makedonsku skupštinu i izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog toga što vlasti nisu uspele da ga spreče niti su obezbedile neophodnu sigurnost članovima parlamenta i novinarima koji su bili prisutni.

Neredi pred Sobranjem
Neredi pred Sobranjem

"Napad na državnu instituciju koja je srž demokratije predstavlja napad na samu demokratiju. Očekujemo da će ti zločini biti brzo istraženi a organizatori i počinioci napada izvedeni pred pravdu kao i da će sudovi nezavisno delovati. Takodje očekujemo da će državne institucije brzo izvući nužne posledice i preduzeti odgovarajuće akcije", navodi se u zajedničkom saopštenju ambasadora SAD i šefova Delegacije EU, Kancelarije za vezu NATO i Misije OEBS u Skoplju.

U zajedničkom saopštenju koje je danas objavila američka ambasada, ambasadori pozivaju sve aktere da se ponašaju odgovorno i da doprinose mirnom demokratskom procesu kojem mora biti omogućeno da ide svojim tokom a sve gradjane pozvali su na uzdržanost, da izbegavaju provokacije i ostanu mirni jer nasilje nije način da zemlja i njeno drštvo idu napred.

U saopštenju se navodi da je sastanak šefova diplomatskih misija SAD, EU, NATO i OEBS održan u Skoplju 28. aprila, kako bi razmotrili veoma ozbiljne incidente koji su se dan ranije dogodili u makedonskom parlamentu i bezbednosnu situaciju.

Neredi u Makedoniji su počeli prekjuče kada je parlamentarna većina koju je Zoran Zaev, lider SVSM-a, napravio dogovorom s albanskim partijama izabrala predsednika Sobranja, a demonstranti, uglavnom protivnici takozvanog Tiranskog sporazuma, provalili u Sobranje. 

Nakon toga su jake policijske snage upale u Parlament, bacile dimne bombe, isključile struju i evakuisale poslanike i novinare koji su se nalazili unutra. Prema navodima Policije i medija, više od 100 osoba, među kojima su i 20 policajaca i tri poslanika, povređeno je u neredima.

Vladimir Pivovarov, nekadašnji šef vojnoobaveštajne i kontraobaveštajne službe Makedonije, danas profesor univerziteta u oblasti terorizma, rekao je za Insajder da se događaji u makedonskom Sobranju ne mogu nazvati incidentom, već vandalizmom.

Podsetimo, na izborima 11. decembra prošle godine VMRO-DPMNE je osvojio 51 mandat, SDSM 49, a albanske stranke 20 mandata. DUI je dobio 10 mandata, pokret Besa pet, Alijansa za Albance tri i DPA dva mandata.

Posle parlamentarnih izbora predsednik Đorđe Ivanov je dao lideru VMRO-DPMNE Nikoli Gruevskom mandat da formira Vladu. Međutim, Gruevskom to nije uspelo u zakonskom roku, pa je pregovore s albanskim partijama počeo lider SDSM-a Zoran Zaev. Dogovor je postignut, formirana je parlamentarna većina, međutim Ivanov je odbio da da mandat Zaevu za formiranje vlade tvrdeći da je dogovor s albanskim partijama postignut uz mešanje međunarodne zajednice, pre svega Albanije, i da je protivustavan.

Izbor: Beta, Insajder