Serijal Insajdera o Er Srbiji tema u Skupštini Srbije (VIDEO)
Poslednji serijal Insajdera “Srpsko- arapska posla” bio je tema u Skupštini Srbije, pošto je članica poslaničke grupe Slobodni poslanici Tatjana Macura postavila pitanje premijerki Ani Brnabić u vezi sa informacijama objavljenim u serijalu.
Uz podsećanje da niko od predstavnika države koji su učestvovali u ovom poslu nije želeo da govori za Insajder, Macura je ocenila da se svesno išlo na štetu građana Srbije, pošto je država uložila nekoliko puta više novca od partnera iz Emirata.
Iako je poslanica dva puta ponovila pitanje, konkretan odgovor nije dobila od premijerke Brnabić, ali ni od ministra policije Nebojše Stefanovića koji se uključio u polemiku.
Ana Brnabić je umesto toga ponovila da je u pitanju dobar posao i da je tako spašen JAT. Ona je rekla da Er Srbija promoviše našu zemlju širom sveta, kao i da se ovaj posao pozitivno odrazio na poslovanje Aerodroma Nikola Tesla, koji bez ovog poslovnog aranžmana ne bi bio međunarodno čvorište.
Macura je u nastavku zamolila premijerku da objasni, pošto dolazi iz privatnog sektora, kako je moguće da je nacionalna kompanija pristala da iznajmljuje Erbas avione od Etihada po višestruko višim cenama, uključujući održavanje letelica i obuku osoblja.
„I ja dolazim iz privatnog sektora i zdrav razum kaže da se na to ne pristaje“, rekla je Macura i pitala ko je doneo ovu odluku i ko može da kaže da je takva odluka u redu.
Iako je poslanica pitala premijerku, reč je uzeo potpredsednik Vlade Nebojša Stefanović koji je ponovio slučnu argumentaciju kao i predsednica Vlade.
Stefanović je rekao da treba imati u vidu u kakvom je stanju bio JAT, da je država svake godine pokrivala minuse, ali se nije osvrnuo na istraživanje novinara Insajdera prema kom je država nacionalnom avioprevozniku dala višestruko više od stranih partnera, čak 159,5 miliona evra do 2017. Godine. Stefanović je umesto konkretnih podataka, izneo uveravanja da se danas efekti ovog posla vide i od povećanog prometa u kafićima od brojnih turista koji dolaze Er Srbijom.
Poslanici Tatjani Macuri ponovo se potom obratila premijerka, navodeći da, za razliku od prethodnih Vlada i ugovora koji su bili potpuno pod oznakom poverljivo, ona i prethodna vlada nemaju taj princip.
“Ugovor o koncesiji beogradskog aerodroma je od prekjuče na sajtu Komisije za javno privatna partnerstva u formi u kojoj je dozvoljeno”, rekla je Ana Brnabić.
Novinari Insajdera nisu našli ovaj dokument na adresi koju je navela premijerka.
Ključne činjenice o poslu sa Etihadom
Ugovor između Vlade Srbije i Etihada potpisan je zvanično 1. avgusta 2013. godine. Javno su objavljena samo dva od ukupno 13 potpisanih ugovora sa kompanijom iz UAE, koji se tiču strateškog partnerstva.
Er Serbia je nacionalna avio kompanija u kojoj je 51 odsto vlasnik država, a 49 odsto kompanija iz UAE Etihad.
Er Srbija nasledila je nekadašnji JAT koji je bio u dugovima i na ivici bankrota 2013. godine. U celom ovom poslu najmanje je sporna činjenica da je država otpisala sve dugove koje je JAT kao državna kompanija gomilao godinama. Da su predstavnici države dozvolili da JAT bankrotira to bi bila jako loša poruka i mnoge državne ili privatne kompanije kojima je JAT, dugovao ostali bi bez novca a zaposelni u JAT-u bez posla.
U zajedničku kompaniju Er Srbiju država je uložila novac bespovratno i to nekoliko puta više od Etihada, dok je Etihad 2014. godine pozajmicu od 40 miliona pretvorio u vlasništvo od 49 odsto.
Etihad, u poslovanju sa zajedničkom kompanijom Er Srbija, u periodu od tri godine, naplatom raznih usluga i roba, zaradio je oko 40 miliona evra.
Naime, kako Er Srbija posluje sa Etihadom govore i podaci iz finansijskih izveštaja u delu koji se tiču povezanih lica. Iz ovih izveštaja može se zaključiti da u različitim transakcijama sa centralom Etihada, Er Srbija ima prihode u proseku od oko milion evra u toku godine. Istovremeno, za robu i usluge Er Srbija plaća Etihadu u proseku oko 10 miliona evra godišnje. U finansijskim izveštajima nije razjašnjeno šta to Er Srbija plaća Etihadu.
Predstavnici vlasti ponavljaju da nema naznaka da će Etihad izaći iz Er Srbije. Istovremeno, iz njihovih izjava nije jasno šta je „plan B“ ukoliko se takav scenario ipak desi. Naime, 2013. možda i jeste bilo realno očekivati dobar rezultat jer je Etihad bila kompanija koja je beležila najbrži rast u svetu, ali od tada do danas, puno toga se promenilo kada je u pitanju poslovanje kompanije Etihad, a ova kompanija iz Emirata od nekada najbrže rastuže u svetu izašla je iz svih evropskih aviokompanija zbog velikih dugova, i zadržala udeo samo u Er Srbiji.
Sve činjenice do kojih su došli novinari Insajdera u vezi sa ovim poslom, a uprkos potpunoj zatvorenosti institucija i odgovnornih predstavnika vlasti, objavljene su u serijalu „Srpsko arapska posla“.
Ukoliko ste propustili ovaj serijal prvu, drugu i treću epizodu serijala možete pogledati na našem sajtu.