Sindikat zaposlenih u zdravstvu: Kako smo od heroja postali oni kojima se preti otkazom

Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije saopštio je danas da zaposlenog nije moguće mimo njegove saglasnosti uputiti da radi u drugu zdravstvenu ustanovu koja je dalja od 50 kilometara od mesta u kome radi. U zahtevu koji je upućen Ministarstvu zdravlja i Kriznom štabu se navodi da je doneti zaključak o upućivanju zdravstvenih radnika u druge zdravstvene ustanove „u suprotnosti sa Ustavom Republike Srbije, Zakonom o radu, zaključenim posebnim kolektivnim ugovorom za delatnost zdravstva i aktuelnom sudskom praksom“.

Beogradski sajam, privremena bolnica za pozitivne na koronavirus s blažom kliničkom slikom Foto: Srđan Ilić

„Sindikat razume potrebe zdravstvenog sistema u ovakvim teškim trenutcima, ali smatramo neprimerenim da se ona prevaljuje na neustavan i nezakonit način preko leđa zaposlenih u zdravstvu. Kako smo od jučerašnjih heroja postali oni kojima se preti otkazom“, navodi se u saopštenju Sindikata.

Sindikat navodi da je „potrebno obezbediti neophodne uslove za rad zaposlenima koji dobrovoljno private da budu upućeni na radne obaveze u bilo koju zdravstvenu ustanovu ili privremenu bolnicu ukoliko je od mesta u kome zaposleni radi do mesta u koje se upućuje veća od 50 kilometara“.

„Neophodno je obezbediti odgovarajuću zaštitnu opremu, prevoz, hranu, smeštaj, naknadu za odvojen život, kao i da se u budžetu odvoje sredstva za isplatu stimulacija zaposlenima koji rade sa obolelima od kovida-19 na način kako je to sindikat predlagao“, navodi se u saopštenju Sindikata.

Podsetimo, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Berislav Vekić izjavio je nedavno da je na sednici Kriznog štaba odlučeno da medicinski radnici i drugi zaposleni u zdravstvenim ustanovama mogu biti premešteni u bilo koju javnu zdravstvenu ustanovu ili privremenu bolnicu kojoj nedostaje potreban broj radnika i da se svako nepostupanje po nalogu nadređenog može kažnjavati otkazom.

Zaključak Kriznog štaba ne samo da je neobavezujući, već je i nezakonit, rekao je za Insajder naučni saradnik na Institutu za uporedno pravo Mario Reljanović. Kako je ukazao, radna obaveza postoji samo tokom vanrednog i ratnog stanja, te je ovaj zaključak koji je usvojio Krizni štab nesprovodiv u trenutnim okolnostima. Iako nam je u Vladi Srbije rečeno da će nas neko od predstavnika Ministarstva zdravlja pozvati i dati objašnjenje, to se nije dogodilo ni sedam dana kasnije.

Reljanović za Insajder upozorava da Krizni štab ne može da donese nešto obavezujuće, već samo daje preporuku Vladi da usvoji obavezujući akt.

„Nikako ne bi bilo dobro da rukovodioci zdravstvenih ustanova pomisle da je ovaj akt obavezujući, ali moguće je da će doći do pogrešnih tumačenja s obzirom na to da je sam zaključak potpisala premijerka i da je u Zaključku navedeno da će biti dostavljen zdravstvenim ustanovama. Bila bi katastrofa ako se ispostavi da se ovaj zaključak bilo gde primenjuje“, upozorava.

Reljanović ocenjuje da je terminologija samog zaključka „najblaže rečeno katastrofalna“.

„Dakle ne postoje okolnosti koje upućuju na to da on može da se sprovede, osim ako u Kriznom štabu znaju za budućnost nešto što mi ne znamo. U kriznom štabu očigledno nemaju pravnika. Postoji procedura kako se vrši premeštaj s jednog radnog mesta na drugo– potrebno je da postoji pisani trag, aneks Ugovora o radu, a ne da se to učini usmeno i pod pretnjom otkazom. Zaključak je pravno irelevantan“, rekao je on za Insajder.

Portal nova.rs objavio je 26. juna Zaključak Kriznog štaba, donet na sednici 23. juna, prema kojem medicinsko osoblje može biti premeštano i poslato na rad u bilo koju zdravstvenu ustanovu ili privremenu bolnicu, po usmenom nalogu poslodavca. Prema ovom aktu, koji je potpisala premijerka Ana Brnabić, svi koji odbiju premeštaj, dobiće otkaz.

Izvor: Beta, Insajder