Strategija EU: Srbija bi do kraja 2019. trebalo da ispuni kriterijume vladavine prava i suzbijanja korupcije

Evropska komisija u poslednjoj verziji Strategije za Zapadni Balkan stavlja do znanja da zemlje regiona ne mogu postati članice Evropske unije ako prethodno ne reše uzajamne granične i slične sporove, uključujući međunarodnom arbitražom "koju sve strane u sporu moraju uvažiti". Kada je reč o Srbiji, navodi se da najkasnije do kraja 2019. treba da ispuni merila vladavine prava, suzbijanje korupcije, slobode medija i postigne sporazum o normalizaciji odnosa s Kosovom kako bi od EU dobila završna merila, krenula dalje u pregovorima, završila ih krajem 2023. i krajem 2025. postala članica EU.

EU zastava ispred Skupštine

"I dalje postoje krupni bilateralni sukobi... EU ih neće uvoziti i trajna rešenja se moraju naći pre nego što zemlje regiona uđu u članstvo EU", stoji u dokumentu koji će sutra objaviti Evropska komisija.

Ako sporovi ne bi mogli da se reše bilateralno, onda te zemlje moraju prihvatiti rešenje kroz međunarodnu arbitražu, naglašava se u nacrtu Strategije.

Zvaničnici Evropske komisije, koji su danas objašnjavali glavne okvire Strategije novinarima, rekli su da je "to pitanje od ogromnog značaja", ali i da će to biti podrobno objašnjeno sutra pošto se objavi sadržina dokumenta.

Ranije je stav EU bio da se sporovi moraju rešavati bilateralno i da ne smeju uticati na reforme i približavanje neke zemlje regiona članstvu u EU.

Na pitanje kako Evropska komisija gleda na zahtev Španije da Kosovo bude izopšteno iz postupka koji vodi u članstvo EU, rečeno je da je Kosovo u tom procesu kroz poseban Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU.

Takođe je navedeno da je od velikog značaja da se spoljna i bezbednosna politika partnera na Zapadnom Balkanu usaglasi s politikom EU.

Izvori iz Evropske komisije u Briselu su naveli da Rusija ekonomski nema veći uticaj na Zapadnom Balkanu, ali da Kina "igra bitnu ulogu u investiranju", što mora da se usaglasi s propisima EU.

U verziji Strategije u koju je agencija Beta imala uvid navodi se da Srbija najkasnije do kraja 2019. treba da ispuni merila vladavine prava, suzbijanje korupcije, slobode medija i postigne sporazum o normalizaciji odnosa s Kosovom kako bi od EU dobila završna merila, krenula dalje u pregovorima, završila ih krajem 2023. i krajem 2025. postala članica EU.

Isti plan važi i za Crnu Goru koja je, uz Srbiju, najviše napredovala na putu ka EU.

Inače, predsednik Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta Dejvid Mekalister izjavio je da nova strategija za Zapadni Balkan, koju će sutra predstaviti Evropska komisija, ima za cilj da "ojača reformsku volju u šest država kao i da obnovi politički angažman članica EU prema Zapadnom Balkanu".

Izvor: Beta