Sud odobrio izručenje Vasileva, čeka se odluka Ministarstva pravde
Krivično vanpretresno veće Višeg suda u Beogradu donelo je rešenje da su ispunjene zakonske pretpostavke za izručenje biznismena Cvetana Vasileva Bugarskoj za optuženog za izazivanje bankrota četvrte po veličini banke u toj zemlji.
Kako se navodi u odgovoru Insajderu, Sud je odlučio na osnovu molbe za izručenje javnog tužilaštva Republike Bugarske i to radi vođenja krivičnog postupka po rešenju o podizanju optužbe istražnog odeljenja Sofijskog gradskog javnog tužilaštva Republike Bugarske.
Protiv navedenog rešenja, kako se dodaje, dozvoljena je žalba Apelacionom sudu u Beogradu u roku od 3 dana od dana prijema pisanog otpravka rešenja.
Inače, ovo je samo prvi korak ka izručenju bugarskog državljanina jer konačno odluku donosi Ministarstvo pravde u skladu sa člana 31 Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima.
Podsetimo, u Sofiji sudski postupak za proces bankrota Korporativne komercijalne banke (CCB) traje od februara 2018.
Vasilev, bivši većinski akcionar banke koji je izbegao u Srbiju optužen je za umešanost u 144 slučaja pronevere sredstava i preti mu kazna od 10 do 20 godina zatvora.
Osamnaest optuženih u tom procesu opisani su u optužnici od 11.000 strana kao kriminalna grupa odgovorna za proneveru koja se odnosi na 2,6 milijardi leva (1,3 milijardi evra) i čije malverzacije su „ugrozile stabilnost bugarskog bankarskog sistema i njene finansijske sigurnosti“.
Vasilev je na Forbsovoj listi bio rangiran kao drugi najmoćniji Bugarin, a imovinu je, prema navodima bugarskih medija, stekao zahvaljujući bliskim vezama s vladajućim strukturama u Bugarskoj u dužem periodu.
Korpbanka, čiji je Vasilev vlasnik, je zbog malverzacija upala u krizu, a u junu 2014. kontrolu nad njom preuzela je Narodna banka Bugarske. Blokirani su računi s više od 3,7 milijardi dolara, a Vasilev je optužen za proneveru u iznosu većem od sto miliona evra.
U Bugarskoj ambasadi nisu želeli da komentarišu slučaj Cvetana Vasileva.
„Bugarska ambasada u Srbiji ne komentariše bilo koje slučajeve koji su objekat sudskog gonjenja“, navodi Sergej Andreev iz Ambasade Bugarske u kratkom odgovoru Insajderu.
Šest godina Srbija odlučuje o izručenju Vasileva
Inače, postupak odlučivanja o izručenju bugarskog državljanina Cvetana Vasileva Bugarskoj u Srbiji traje skoro šest godina.
Ministarstvo pravde Bugarske je još u septembru 2014. uputilo srpskom Ministarstvu pravde zahtev za izručenje Vasileva. Taj postupak do danas nije okončan jer je već dva puta Apelacioni sud vratio nižem na odlučivanje.
Oba puta je Apelacioni sud ukidao odluku Višeg suda o izručenju sa identičnim obrazloženjem – da u rešenju Višeg suda postoje „bitne povrede odredbi krivičnog postupka jer o odlučnim činjenicama nedostaju jasni razlozi“.
Postupak sada ponovo vodi Viši sud i u okviru ovog postupka sudija za prethodni postupak Višeg suda se u Beogradu 3. decembra 2019. obratio se zamolnicom, preko Ministarstva pravde Srbije, nadležnim organima Republike Bugarske radi postupanja po dopunskoj molbi bugarskog Javnog tužilaštva, a odgovor je Višem sudu dostavljen 21. februara.
Cvetan Vasilev na ove nove okolnosti iz molbe saslušan je 10. marta ove godine, a sudija je sledeće ročište bio zakazao za 23. mart jer ročištu tada nije pristupio tužilac i da je dodatni rok za izjašnjenje na drugu dopunsku molbu zatražio branilac Cvetana Vasileva.
Dalji postupak u Višem sudu privremeno je zaustavilo vanredno stanje zbog pandemije koronavirusa.
Političke i poslovne veze Vasileva dovele u Srbiju
Razlozi zbog kojih se Vasilev krije u Srbiji mnogi vide u njegovim poslovnim i političkim vezama.
Cvetan Vasilev je 2012. godine, pre nego što je za njim raspisana poternica, kupio Srpsku fabriku stakla u Paraćinu. Iako je u Srbiji najavljivan kao veliki investitor i spas za Staklaru, od njegovog preuzimanja fabrike dugovi ovog preduzeća su uvećani 70 puta. Ova fabrika je u stečaju, a protiv Vasileva je podneta i krivična prijava zbog navodnog namernog guranja fabrike u stečaj.
Bugarski bankar i biznismen je 2014. uplatio fondaciji Dragice Nikolić, supruge tadašnjeg predsednika Srbije, donaciju od 1,2 miliona dinara. To je potvrdio i bivši predsednik Srbije Tomislav Nikolić odgovarajući na pitanje Insajdera. Međutim, kako je tada rekao, donacija je uplaćena pre nego što je za Vasilevim raspisana poternica, a Nikolić je negirao „lične kontakte” s bugarskim biznismenom.
Izvor: Insajder