Sud za Insajder: Osumnjičeni za napad na Borka Stefanovića pušteni jer su ispitani svedoci, izvedeni dokazi i više nema uznemirenja javnosti

Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Kruševcu pre pet dana doneo je odluku da trojicu osumnjičenih za napad na lidera Levice Srbije Borka Stefanovića, aktiviste ove stranke i policajca pusti iz pritvora. Razlog je, kako tvrde u odgovoru Insajderu, to što su do sada u postupku ispitani svi predloženi svedoci i izvedeni brojni dokazi, ali i to što je od napada prošlo mesec dana, pa je isključen i osnov o uznemirenju javnosti.

Viši sud u Kruševcu

Za napad na lidera Levice Srbije Borka Stefanovića, aktiviste ovog pokreta kao i jednog policajca koji se dogodio 23. novembra osumnjičeni su M.Š, M.Ž. i D.G. Njih je policija odmah nakon napada uhapsila kada im je i određen pritvor.

Pritvor im je pre pet dana ipak ukinut, a razloge je u odgovoru Insajderu obrazložio Viši sud u Kruševcu.

Inače, po predlogu Višeg javnog tužilaštva u Kruševcu, sudija za prethodni postupak odredio je pritvor do 30 dana trojici osumnjičenih po dva osnova. Prvi, kako ne bi uništili, sakrili, izmenili ili falsifikovali dokaze ili tragove krivičnog dela kao i kako ne bi uticali na svedoke ili saučesnike.

Drugi osnov za određivanje pritvora osumnjičenima bio je iz člana 211. stav 1. tačka 4, odnosno to da se pritvor može odrediti protiv lica za koje postoji osnovana sumnja da je učinilo krivično delo ako je za delo koje im se stavlja na teret propisana kazna zatvora preko deset godina, odnosno kazna zatvora preko pet godina za delo sa elementima nasilja ili mu je presudom prvostepenog suda izrečena kazna zatvora od pet godina ili teža kazna, a način izvršenja ili težina posledice krivičnog dela su doveli do uznemirenja javnosti koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka.

Uprkos tome, sudija za prethodni postupak Višeg suda u Kruševcu pre pet dana, doneo je odluku da su prestali razlozi zbog kojih im je pritvor na početku i određen.

Naime, kako se navodi u odgovoru Insajderu, na zahtev advokata uhapšenih da se puste iz pritvora, sudija za prethodni postupak Višeg suda u Kruševcu 21. decembra zatražila je izjašnjenje postupajućeg tužioca.

U istom danu, postupajući tužilac odgovorio je Sudu da su u postupku istrage ispitani svi predloženi svedoci, te da protiv uhapšenih ne stoje razlozi po prvom osnovu za određivanje pritvora.

„Takođe je navedeno da su brojni dokazi u postupku istrage izvedeni, a s obzirom da je od događaja proteklo mesec dana, više ne stoje razlozi za pritvor iz člana 211. stav 1. tačka 4“, naveo je Viši sud u odgovoru Insajderu.

Podsetimo, Lider Levice Srbije Borko Stefanović napadnut je 23. novembra u Kruševcu kada je krenuo na tribinu Saveza za Srbiju. Dan nakon napada na konferenciji za novinare Borko Stefanović je ispričao da je udaren metalnim predmetom u potiljak pred ulazom u Mesnu zajednicu Rasadnik gde je bila zakazana tribina.

On je naveo da su ga napadači šutirali nogom u glavu i dok je ležao u nesvesti, a pošto su Stefanoviću u pomoć pritrčala i dvojica aktivista Levice Srbije, napadači su se obrušili i na njih.

Sam Borko Stefanović kao i Savez za Srbiju ovaj napad okarakterisali su kao pokušaj ubistva, dok je predsednik Srbije Aleksandar Vučić i pre zvaničnog saopštenja policije izjavio da su napadači uhapšeni kao i da su Stefanović i još dva mladića zadobili lakše povredu.

MUP tada nije saopštio imena uhapšenih već samo njihove inicijale, a nekoliko dana nakon hapšenja javnost je saznala da je Osnovni sud u Kruševcu odredio pritvor do 30 dana osumnjičenima.

Imena uhapšenih naknadno je na konferenciji za novinare saopštio Borko Stefanović, a kako on tvrdi za napad su odgovorni Danijel Gmijović, Marko Živković i Marko Šaponjić, za koga je rekao da je bio pripadnik Žandarmerije do 2008. godine.

Kako je preneo KRIK, osumnjičeni su na saslušanju u tužilaštvu negirali da su učestvovali u napadu. Sva trojica rekla su da su se ispred Mesne zajednice, gde se održavala tribina opozicionog Saveza za Srbiju i gde je došlo do napada, našla slučajno. Kako su naveli, šetali su po gradu i nisu ni znali da je u toku politički skup.

Prošle nedelje u ovom postupku svedočio je i kruševački biznismen Goran Makragić, piše KRIK.

On je negirao Stefanovićeve navode da je u poslovnim vezama sa osumnjičenima rekavši da ih poznaje samo „iz viđenja“.

Makragiću se, inače, zajedno sa Zvonkom Veselinovićem i Milanom Radoičićem, sudi u Pirotu zbog nelegalnog iskopavanja šljunka.

Izvor: Insajder