Tužilaštvo: Ukinite oslobađajuću presudu Šešelju
Žalbeno veće Mehanizma za međunarodne krivične sudove, saslušalo je argumentaciju žalbe Tužilaštva koje je tražilo da se u slučaju Vojislava Šešelja ukine oslobađajuća presuda i da se Šešelj osudi ili da se suđenje ponovi. Šešelj nije bio u Hagu, a imaće deset da odgovori na argumentaciju Tužilaštva, nakon što mu ona bude dostavljena na srpskom.
Prema navodima suda, presuda u slučaju Šešelj biće doneta do sredine naredne godine.
Žalbenim većem Mehanizma za međunarodne sudove, koji je naslednik Haškog tribunala, predsedavao je sudija Teodor Meron. On je rekao da je tužilaštvo iznelo dve žalbene osnove u kojima tvrdi da je Pretresno veće načinilo pravnu grešku jer nije iznelo obrazloženo mišljenje i da je načinilo činjeničnu grešku jer je izreklo oslobađajuću presudu Šešelju, preneo je RSE.
Predstavnik Tužilaštva Matijas Markusen na početku izlaganja je rekao da presuda ne zadovoljava kriterijume MKSJ i da mora biti poništena.
"Ne može se dopustiti da ostane na snazi optužnica kakva je sada", istakao je Markusen.
Tužilaštvo smatra da je u presudi propušteno da se uopšte prihvati postojanje dokaza o krivičnim delima deportacije i prisilnog premeštanja.
“To se ne može naći nigde u prvostepenoj presudi, a desetine ljudi su prisilno proterani s područja na kojima su živeli", naveo je predstavnik Tužilaštva
“Šešelj pozivao na osvetu za ranije zločine”
Prema navodima Tužilaštva Vojislav Šešelj je pothranjivao strah Srba da su ugroženi.
“Pozivao je na osvetu za ranije zločine, a obećao je i da će poteći reke krvi ako BiH proglasi nezavisnost. Sasvim je jasno da su te izjave i drugi dokazi o Šešeljevoj nameri trebalo da budu uzeti u obzir prilikom utvrđivanja da li je on delio zajednički zločinački cilj da se nesrpsko stanovništvo prisilno ukloni činjenjem zločina. Ali, to nije uzeto u obzir", rekao je Markusen.
Markusen je citirao i, kako je naveo, Šešeljevu izjavu o Hrvatima u Srbiji: "Možda će biti najbolje rešenje, kada toliko žele Hrvate, da jednostavno sa njima posedaju u autobuse, pa u Zagreb".
Tužilaštvo je navelo i da je nakon govora došlo do porasta krivičnih dela i zastrašivanja i da to jasno pokazuje vezu između govora i dela izvršenih nad hrvatskim stanovništvom.
"Ukoliko presuda ostane na snazi, to neće biti uvreda samo za svedoke krivičnih dela, već će ozbiljno potkopati kredibilitet i nasleđe MKSJ i MIKT. Čitava presuda je toliko manjkava da mora da se poništi, a oslobađajuća presuda da se preinači", naveo je Markusen.
Šešelj ima priliku da odgovori na usmene argumente Tužilaštva u roku od 10 dana od trenutka kada primi transkript pretresa po žalbi na srpskom jeziku. Tužilaštvo, potom, ima pravo na repliku u roku od pet dana od prijema eventualnog Šešeljevog pismenog odgovora.
Šešelj: Nisam gledao, neću odgovarati
Predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj izjavio je danas da neće odgovarati na argumente koje je iznelo Tužilaštvo Haškog tribunal.
"Uopšte neću odgovarati. Neću slati nikakav podnesak. Nisam to danas ni gledao, u to vreme sam spavao. Ja sam s tim završio", rekao je Šešelj agenciji Beta.
U podnesku koji je dostavio pre pretresa, Šešelj je naveo da nema nameru da prisustvuje žalbenom pretresu. Zato je sud imenovao Kolin Ran za branioca u pripravnosti zaduženu samo da štiti njegova prava.
Većinom glasova, Haški tribunal je 31. marta 2016. godine, oslobodio Šešelja krivice za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i Bosni i Hercegovini od 1991. do 1993.
Izvor: Beta, Slobodna Evropa, Insajder