Uhapšen osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž
Britanska policija uhapsila je danas osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža, koji je sedam godina bio u Ambasadi Ekvadora u Londonu. Do hapšenja je došlo nakon što je Ekvador povukao odluku o azilu. Kako je saopšteno, ambasador je pozvao britansku policiju, nakon čega je Asanž odveden u pritvor u glavnu londonsku policijsku stanicu. Na današnje hapšenje reagovao je i predsednik Ekvadora Lenin Moreno, poručujući da Asanž neće biti predat zemlji u kojoj bi bio izložen torturi ili smrtnoj kazni.
„U skladu sa našom posvećenošću ljudskim pravima i međunarodnom pravu, zahtevao sam od Velike Britanije da garantuje kako Džulijan Asanž neće biti predat zemlji u kojoj bi mogao biti izložen torturi ili smrtnoj kazni“, izjavio je Moreno u video snimku objavljenom na Tviteru.
Prema najavama iz policije, Džulijan Asanž će ostati u pritvoru dok ne bude izašao pred sud, „što je pre moguće“.
Kako se može videti na objavljenom snimku hapšenja, osnivač Vikiliksa se prilikom hapšenja opirao, zbog čega ga je policija na silu iznela iz zgrade Ambasade.
Neposredno nakon hapšenja oglasio se i Vikiliks na Tviteru, objavivši kako je Asanž svake godine nakon 2010. nominovan za Nobelovu nagradu, te i da moćnici, uključujući i CIA, rade na njegovoj dehumanizaciji i delegitimizaciji.
This man is a son, a father, a brother. He has won dozens of journalism awards. He's been nominated for the Nobel Peace Prize every year since 2010. Powerful actors, including CIA, are engaged in a sophisticated effort to dehumanise, delegitimize and imprison him. #ProtectJulian pic.twitter.com/dVBf1EcMa5
Vikiliks je, takođe, najavio pre nekoliko dana da će doći do hapšenja, navodeći da će izgovor biti „INA dokumenti” koji predstavljaju zbirku dokumenata poslatih jednom ekvadorskom parlamentarcu u kojima se ekvadorski predsednik Lenin Moreno optužuje za korupciju.
Moreno je optužio Asanža da krši dogovor o svom azilu u ambasadi. Ekvador takođe sumnja da je Vikiliks odgovoran za deljenje Morenovih privatnih fotografija na društvenim mrežama.
Asanž se sklonio u ambasadu 2012. godine kako bi izbegao hapšenje i izručenje u Švedsku gde je optužen za silovanje. Švedsko pravosuđe u međuvremenu je odbacilo prijavu.
Danas, međutim, advokatica jedne od navodnih žrtava Asanža najavila je ponovno pokretanje postupka.
“Učinićemo sve da utičemo na tužioce da ponovo pokrenu postupak, kako bi Asanž bio predat Švedskoj i osuđen za silovanje”, izjavila je advokatica.
UNS pozvao međunarodne organizacije da apeluju na VB povodom daljeg postupanja prema Asanžu
Udruženje novinara Srbije (UNS) izrazilo je danas protest zbog hapšenja osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža i pozvao Međunarodnu i Evropsku federaciju novinara, kao i organizacije koje se bave slobodom medija da od britanskih vlasti zatraže dozvolu da "Asanž dobije boravak u bilo kojoj zemlji sveta koja je spremna da mu pruži gostoprimstvo".
"UNS podseća da su Asanž i njegove kolege iz Vikiliksa dali istorijski doprinos pravu građana širom sveta da saznaju činjenice koje su vlasti od njih krile. Države imaju pravo da štite svoje tajne, ali Džulijan Asanž je na delu dokazao zašto novinari ne smeju da im u tome pomažu", navodi se u saopštenju UNS-a.
UNS je podsetilo i da je ranije pozivao srpsku i međunarodnu javnost na solidarnost sa Asanžom, te i dodalo da je Asanžu 2011. godine dodelilo nagradu "Zora" za slobodu medija.
Osnivač Vikiliksa strahuje od izručenja u SAD gde bi mogao biti optužen za objavu hakovanih vladinih dokumenata oko ratova u Avganistanu i Iraku.
Njegov odnos s ambasadom pogoršao se u poslednjih nekoliko godina otkako je Moreno došao na vlast, nakon čega mu je ubrzo ukinut i internet.
Britanski ministar za Evropu Alan Danken izjavio je kako je hapšenje praćeno „opsežnim dijalogom dveju zemalja”.
Izvor: CNN, BBC, N1, RT UK, Reuters