Usvojen Zakon o sprečavanju nasilja u porodici
Poslanici Skupštine Srbije večeras su usvojili Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, kojim je između ostalog omogućeno udaljenje nasilnika iz kuće. U nastavku zasedanja poslanici Skupštine Srbije usvojili su i tri pravosudna akta.
Za Zakon o sprečavanju nasilja u porodici glasalo je 147 poslanika, niko nije bio protiv, šest je bilo uzdržano, a isto toliko poslanika nije glasalo.
Ovim zakonom omogućeni su privremeno udaljenje nasilnika iz kuće i privremena zabrana kontaktiranja i prilaska žrtvi nasilja, kao i formiranje zajedničkog tela - Grupe za koordinaciju i saradnju. Ovim telom omogućen je koordinisan rad i saradnja javnih tužilaštava, Policije i centara za socijalni rad.
Ciljevi donošenja Zakona je da se urede organizacija i postupanje državnih organa i ustanova i time omogući delotvorno sprečavanje nasilja u porodici i brža, blagovremena i delotvorna zaštita i podrška žrtvama nasilja u porodici.
O slučajevima nasilja u porodici vodiće se evidencija. To je, po novom zakonskom rešenju, dužnost policijske uprave, osnovnog suda, osnovnog javnog tužilaštva i centra za socijalni rad.
Primena Zakona počinje 1. juna 2017.
Usvojeni pravosudni zakoni
U nastavku zasedanja poslanici su usvojili tri pravosudna zakona i odluku o izboru predsednika i članova Komisije za hartije od vrednosti.
Usvojene su izmene i dopune Krivičnog zakonika, Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije i izmene Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela.
Izmenama i dopunama Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela uvedena su nova krivična dela na koja će se on primenjivati.
To su teško ubistvo učinjeno pri izvršenju razbojništva ili razbojničke krađe, odnosno, ako je učinjeno iz koristoljublja, kao i krivična dela protiv intelektualne svojine (neovlašćeno iskorišćavanje autorskog dela) ili predmeta srodnog prava i povreda pronalazačkog prava.
Izmenama Zakona su precizirane i dodate određene nadležnosti Jedinice za finansijsku istragu i Direkcije za upravljanje oduzetom imovinom radi efikasnijeg postupanja u fazi otkrivanja imovine proistekle iz krivičnog dela.
Izmenama i dopuna Krivičnog zakonika predviđeno je i kažnjavanje negiranja genocida i ratnih zločina, a za to delo je propisana kazna zatvora od šest meseci do pet godina.
Kazna je predviđena ako neko javno odobrava, negira postojanje ili značajno umanjuje težinu genocida, zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina učinjenih protiv grupe lica ili člana grupe na osnovu rase, boje kože, vere, porekla, državne, nacionalne ili etničke pripadnosti, a na način koji može dovesti do nasilja ili izazivanja mržnje prema takvoj grupi lica ili člana te grupe, ako su ta krivična dela utvrđena pravosnažnom presudom suda u Srbiji ili Međunarodnog krivičnog suda.
Izvor: Beta