Vesić: Gondola će biti izgrađena, naknadna pamet nas ne interesuje
Skupština grada odbacila je danas predlog Radeta Veljanovskog, šefa odborničke grupe “Građanski demokratski forum - inicijativa žena Srbije”, da se stavi van snage Plan detaljne regulacije za gondolu od Kalemgdana do Ušća jer je, kako je navedeno, reč o štetnom projektu. Ovakav predlog zamenik gradonačelnika Goran Vesić je ocenio kao “naknadnu pamet”.
„Evidentni stručnjaci iz oblasti istorije arheologije, istorije umetnosti, zaštite kulturnih dobara smatraju nedopustivim da se Beogradska tvrđava, koja zaštićena kao nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja za Srbiju i koja je naporom Srbije stavljena na listu za nominaciju za UNESCO listu svetske baštine danas se na najgrublji način devastira i obezvređuje previđenom izgradnjom kilometarske linije žičare i konstrukcije gondole“, rekao je Veljanovski.
„Ovo što sada radite se zove naknadna pamet“
Zamenik gradonačelnika Goran Vesić je predlog Veljanovskog ocenio kao potpuno nepoznavanje materije, nepoštovanje zvaničnih institucija Srbije i ružno politizovanje jednog projekta.
“Većina onih koji sada govore o gondoli nisu reč rekli kada je donesen ovaj plan. Ovo što sada radite se zove naknadna pamet. Da ste učestvovali u procesu donošenja plana možda su neke vaše primedbe i mogle da budu prihvaćene. Često prihvatamo primedbe koje su opravdane, ali pošto niste učestvovali u donošenju plana jer vas to tada nije interesovalo onda žao mi je, ali je plan usvojen”, rekao je Vesić.
On je dodao da nijedna zvanična institucija nije protiv izgradnje gondole.
“Gondola će biti izgrađena. Imali ste prilike da učestvujete u raspravi, naknadna pamet nas ne interesuje. Beogradska tvrđava će biti ono što treba da bude, turistička atrakcija i za razliku od vas stavićemo je na listu UNESCO-a pošto ni za to niste bili sposobni”, poručio je Vesić.
Prema istraživanju Insajdera, u Planu generalne regulacije, koji je po definiciji osnov za sve detaljne planove izgradnje u gradu Beogradu, piše da je zabranjeno postavljanje žičara na Beogradskoj tvrđavi.
Iako u suprotnosti sa Planom generalne regulacije, u međuvremenu je usvojen i Plan detaljne regulacije za gondolu. Za izradu ovog plana republički Zavod za zaštitu spomenika kulture je dao svoju saglasnost 2017.
Stručni savet Zavoda za zaštitu spomenika kulture protiv izgradnje gondole
Insajder je pisao i o tome da se Stručni savet Zavoda za zaštitu spomenika kulture usprotivio izgradnji Beogradske gondole dve godine od kada je Zavod odobrio izradu planskog dokumenta kojim se izgradnja gondole omogućava.
Situacija u kojoj stručnjaci iz institucije zadužene da štiti tvrđavu – kulturno i istorijsko dobro od izuzetnog značaja – imaju potpuno različite stavove o izgradnji gondole je moguća jer procedure o tome kako bi postupak davanja mišljenja trebalo da bude sproveden – ne postoje.
Dok je Zavod dao saglasnost za izgradnju gondole, Stručni savet iste institucije u stavu koji je i zvanično dostavljen direktorki Mirjani Andrić navodi „da bi izgradnja žičare sa gondolama trajno ugrozila vrednosti Beogradske tvrđave, njen integritet, istorijske vizure, arheološke slojeve i materijalne ostatke svih istorijskih epoha“.
Prema istraživanju Insajdera, sva pozitivna mišljenja Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture za projekat izgradnje gondole na Beogradskoj tvrđavi, data su praktično na osnovu saglasnosti dela jednog odeljenja i direktorke te institucije.
Kako se ispostavilo, nijedno odeljenje u Zavodu, osim Odeljenja za arhitekturu nije konsultovano oko projekta. Tako se desilo da je Stručni savet, inače savetodavno telo republičkog Zavoda, svoj stav izneo tek nakon što su to od njih zatražili predstavnici najveće evropske organizacije za zaštitu kulturne baštine Evropa Nostra.
Inače, većina zaposlenih stručnjaka konzervatora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture je apelovala početkom aprila da se obustavi izgradnja gondole na Kalemegdanu.
Zbog planirane gondole u međuvremenu se pobunilo 20 strukovnih organizacija, a peticiju protiv izgradnje je do sada potpisalo više od 15.000 građana.
Zbog svih dešavanja Srbiju je tokom prošle nedelje posetila delegacija najreprezentativnije međunarodne organizacije za zaštitu evropske kulturne baštine Evropa Nostra koja smatra da će izgradnja gondole naneti nenadoknadivu i trajnu štetu Beogradskoj tvrđavi.
Predstavnici vlasti u Beogradu i članovi Vlade Srbije izgradnju gondole u prestonici, vrednu oko 18,2 miliona evra, najavljuju kao investiciju u novu turističku atrakciju koja će se isplatiti u roku od šest godina.