Vlada formirala Radnu grupu zbog zagađenja vazduha

Vlada Srbije je na današnjoj sednici formirala Radnu grupu za sistemsko rešavanje pitanja zaštite vazduha u Srbiji i imenovala premijerku Anu Brnabić za predsednicu ovog tela.

Vlada Republike Srbije

Kako se navodi u saopštenju Vlade, zadatak Radne grupe je da prati, analizira i razmatra najvažnija pitanja u oblasti zaštite vazduha od zagađenja, „sa posebnim osvrtom na sistemske probleme, da daje analize stanja i predloge mera za sistemsko rešavanje uočenih problema i usklađivanje stavova nadležnih državnih organa i drugih organizacija i institucija koje se bave pitanjem zaštite vazduha od zagađenja“.

„Radna grupa koordiniraće radom svih državnih i drugih nadležnih organa i institucija i predlagaće i analizirati efekte mera koje nadležna tela sprovode u cilju zaštite i unapređenja kvaliteta vazduha“, saopšteno je iz Vlade.

Radnu grupu čini 27 članova – resorni ministri Goran Trivan, Zlatibor Lončar i Aleksandar Antić, gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, direktor policije Vladimir Rebić, direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ prim. dr Verica Jovanović, direktorka Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd prof. dr Dušanka Matijević, direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović i predstavnici drugih institucija.

Danima unazad vazduh u brojnim gradovima Srbije ocenjen je kao jako zagađen. Institut zа јаvnо zdrаvljе Srbiје „Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut“ objavio je preporuke građanima kako da se štite od zagađenog vazduha.

Premijerka Srbije Ana Brnabić potom je u Vladi održala hitan sastanak sa predstavnicima nadležnih ministarstava i institucija. Oni su obavestili premijerku  da je zagađenje vazduha u Srbiji čestičnog tipa, kao i da varira u zavisnosti od perioda dana, klimatskih uslova i samog prisustva izvora zagađenja, saopšteno je iz Vlade. Kako su naveli, nadležne zdravstvene institucije naglasile su da nema razloga za paniku, te da podaci zdravstvenih ustanova pokazuju da nema povećanja broja dece koja su primljena na lečenje u odnosu na isti period u prethodnim godinama.

Brnabić je zatim izjavila da zagađenost vazduha u Srbiji “nije ništa veća” nego prethodnih godina, već da su vremenski uslovi “jako loši”. 

Ministarstvo zaštite životne sredine ukazalo je juče u saopštenju da se mora krenuti sa ozbiljnim merama kako bi se poboljšao kvalitet vazduha i u tom cilju predložilo je devet, kako navode, neophodnih mera kako bi se to i postiglo. Ministarstvo ističe da je od svih predloženih mera nadležno jedino za izradu planova kvaliteta vazduha jedinica lokalne samouprave.

Kao neophodne mere osim planova, navedene su i gašenje individualnih kotlarnica, promena energenata koji se koriste, intenzivni nastavak zaštite vazduha od termoelektrana i elektro-energetskih kapaciteta, zabrana uvoza automobila i vozila sa Euro 3 motorom, reorganizacija i redukcija saobraćaja, prelazak na upotrebu vozila sa čistijim pogonom i uvođenje različitih olakšica za njihovu kupovinu i korišćenje, pojačan tehnički pregled vozila i pošumljavanje.

U saopštenju Ministarstva navodi se da su za sprovođenje tih mera potrebna milionska novčana sredstva i to u evrima.

Izvor: Insajder