Vođa Nacionalnog stroja Goran Davidović prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora

Vođa zabranjene neonacističke grupe Nacionalni stroj Goran Davidović Firer prvostepeno je osuđen danas pred Višim sudom u Novom Sadu na godinu dana zatvora zbog napada na učesnike Antifašističke šetnje „Stop fašizmu“ 2007. godine u tom gradu. Davidović je osuđen za izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti. Njemu se sudilo u odsustvu jer je godinama nedostupan sudu, a prema pisanju medija, krije se u Italiji.

Goran Davidovic Firer

Drugi optuženi u ovom postupku, Nedeljko Pešić, dobio je kaznu od godinu dana i dva meseca.

Sudija Slobodanka Gutović rekla je na današnjem suđenju da „njihovi motivi nisu bili odlučujući pri donošenju presude, već krivično delo koje su počinili“.

Ona je navela i da je dokazano da su iz kolone građana poletele prve kamenice, što je izazvalo incident, ali se „dovodi u pitanje koja je bila pozadina svega toga“.

Za ovo krivično delo zaprećeno je od jedne do osam godina zatvora, ali je Davidović dobio minimalnu kaznu, jer je utvrđeno da je osudjen za isto krivično delo nakon ovog događaja. U pitanju je Davidovićev upad sa grupom neonacista na antifašističku tribinu na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu 2005. godine, za šta je i osuđen.

Sudija je dodala da je Pešić dobio ovakvu kaznu iz istog razloga kao i Davidović, ali je dodala da video snimci koji su pregledani tokom sudjenja „apsolutno dokazuju da je Pešić pokazao posebnu upornost, istrajnost i posvećenost u onome što je toga dana uradio“.

Na video snimcima koji su bili prilog suđenju, vidi se Pešić koji nacistički salutira, dere se na građane, a posebno na ogradi Doma vojske gde su se nalazili antifašisti.

Zamenik javnog tužioca Zoran Jakovljević rekao je da je zadovoljan ovom presudom, iako je izrečen minimum kazne.

„Imajući u vidu koliko je vremena proteklo od ovog događaja, mogu i da opravdam to", rekao je Jakovljević novinarima nakon današnjeg suđenja.

On je dodao da će tužilaštvo razmotriti presudu i videti da li će se žaliti na nju.

Advokati okrivljenih nisu bili dostupni novinarima za komentar, ali su u svojim završnim rečima tokom samog ročišta, naveli da „tužilaštvo nije dokazalo ništa što se Davidoviću i Pešiću stavlja na teret“.

Optužnica je podignuta decembra još 2008. godine, a njome su se Davidović, Dolf Pospiš i Nedeljko Pešić optuženi da su se popeli na ogradu Doma vojske, iako im je policija zabranila okupljanje, i započeli verbalni i fizički sukob sa učesnicima antifašističkog skupa, bacajući kamenice na njih.

U julu ove godine zamenik Višeg javnog tužioca Zoran Jakovljević podneo je izmenjenu optužnicu protiv Davidovića i Pešića, nakon što su snimci incidenta pušteni tokom glavnog pretresa pokazali da je Davidović aktivno pozivao na nemire i nasilje.

Jakovljević je rekao da se na snimku vidi kako Pešić na ogradi Doma vojske nacistički salutira i podiže tri prsta u vis, nakon čega je došlo do nemira i nasilja.

Zbog nasilničkog ponašanja optuženi su bili Radomir Dickov, Uroš Stojanović, Danijel Petrović, Vladan Negovanović, Predrag Milovanović i Predrag Golubović, ali je 2016. godine tužilaštvo odustalo od daljeg gonjenja optuženih za nasilničko ponašanje zbog načela "Ne bis in idem", koje predviđa da se za isto delo ne može suditi dva puta.

Navijačke baklje i neonacistički pozdravi

Incident se dogodio 2007. godine, kada je učesnike Antifašističke šetnje "Stop fašizmu", koji su krenuli prema Keju žrtava racije, u Dunavskoj ulici napala grupa pripadnika „Nacionalnog stroja“ koji su se okupili u Domu vojske, i pored policijske zabrane.

Oni su prethodno zapalili navijačke baklje, dizali ruke u znak nacističkog pozdrava i uzvikivali parole poput "Vojvodina - Srbija", "Srbija Srbima", "Ubij pedera" i "Ratko Mladić".

U kraćem koškanju kamenicama pogođeno je nekoliko građana, među kojima i tadašnji šef novosadske kancelarije Helsinškog odbora za ljudska prava Pavel Domonji, kome su razbili glavu, nakon čega su pripadnici žandarmerije utrčali u dvorište Doma vojske i priveli najveći broj članova Nacionalnog stroja.

Većina neonacista vređala je građane i gađala ih kamenicama zbog čega su po hitnom postupku prekršajno osuđeni na zatvorske kazne u trajanju do 25 dana zbog remećenja javnog reda i mira.

Advokati Pešića i Davidovića tvrdili su u toku suđenja da njihovi klijenti nisu učinili ništa što bi ih moglo dovesti u vezu sa izazivanjem nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti, dok je većina oštećenih na suđenju rekla da su osetili netrpeljivost tokom incidenta i da su pripadnici Nacionalnog stroja uzvikivali uvredljive parole, a neki od njih i nacistički otpozdravljali u pravcu građana.

Žandarmi se ne sećaju detalja napada

Na ročištu u februaru ove godine, pripadnici Odreda žandarmerije Beograd izjavili su u Višem sudu u Novom Sadu da se „ne sećaju detalja“ tokom incidenta. Četvorica žandarma posvedočili su da se nakon više od 10 godina „ne mogu setiti“ da li su videli Davidovića i Pešića.

Žandarmi su rekli da su obezbeđivali ogradu Doma vojske kada je naišla kolona građana i da je tada počelo verbalno dobacivanje i međusobno vređanje.

Prema njihovom iskazu, prve kamenice doletele su iz kolone nakon čega su neonacisti iz Doma vojske dotrčali na ogradu.

Na pitanje zamenika tužioca Zorana Jakovljevića da li su mogli da vide da li je neko iz dvorišta bacao kamenice i tvrde predmete pošto su bili okrenuti leđima ogradi, svedoci su odgovorili odrečno.

Jedan od svedoka je rekao i da bacanje kamenica u pravcu pripadnika žandarmerije „nije doživeo kao napad na uniformisana lica“.

Svi svedoci rekli su da nisu videli optužene tokom incidenta, te da za Davidovića znaju samo iz medija.

U početku – tajna neonacistička organizacija

Nacionalni stroj je bio tajna neonacistička organizacija osnovana 2004, a pripadnici ove organizacije su Stroj predstavljali kao „političku organizaciju propagandno-edukativnog karaktera čiji se pogled na svet zasniva na ideji nacionalne slobode, socijalne pravde i rasnog identiteta".

Republičko javno tužilaštvo je 14. oktobra 2008. podnelo Ustavnom sudu Srbije zahtev za zabranu Nacionalnog stroja i kao razlog navelo da se radi o „tajnoj političkoj stranci (organizaciji) čije je delovanje usmereno ka izazivanju rasne i nacionalne mržnje“.

Ustavni sud je, postupajući po zahtevu Republičkog javnog tužilaštva, 2011. zabranio delovanje ove organizacije zbog toga što je Nacionalni stroj tajno udruženje čiji je oblik udruživanja zabranjen odredbama člana 55. Ustava Srbije. Takođe, Ustavni sud je zabranio upis organizacija s istim nazivom i istim programskim ciljevima.

Izvor: Beta, Insajder