Vučić: U Hram Svetog Save država uložila 43 miliona evra za tri godine

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će pre kraja oktobra biti završeni radovi na Hramu Svetog Save u koji je, kako je rekao, država u poslednje tri godine uložila 43 miliona evra.

Vučić i Amfilohije u poseti Hramu Svetog Save / Foto: Predsedništvo Srbije/Dimitrije Goll

"Ljudi će moći da ga vide u fantastičnoj lepoti. Postaće jedno od najvećih i najvažnijih mesta okupljanja, kako našeg naroda tako i turista. Dolaziće da vide jer će teško naći ovakvo mesto", rekao je Vučić nakon obilaska radova na izgradnji Hrama Svetog Save u Beogradu.

Vučić je zahvalio predsedniku Rusije Vladimiru Putinu i kompaniji Gasprom za donaciju od 10,5 miliona evra za izgradnju i naveo da očekuje prisustvo ruskog predsednika na otvaranju hrama.

Ocenio je da beogradski hram, čija je izgradnja počela 1935. godine, "na neki poseban i posredan način" postaje nova Sveta Sofija u Istanbulu, koja je ove godine preobraćena iz muzeja u džamiju.

"I sa ovom Bogorodicom iza oltara koja je gotovo istovetna kopija mozaika u Svetoj Sofiji", rekao je on i dodao da je 96 odsto radova na mozaicima završeno.

Naglasio je da bez patrijarha Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irineja ne bi bilo završetka hrama, kao i da "neki" predsednici Srbije imaju velike snove - da ostave nešto iza sebe, za razliku od drugih koji "nemaju nikakve snove osim da se obogate".

Vučić je istakao da je "narod" dao veliku količinu novca zbog toga što je "država snažnija" više nego ikad od 1945. godine.

"Terali su nas od 1945. da zaboravimo sve važno i sve Srbe. Nemamo nigde spomenik Stefanu Nemanji. (...) Zaboravili smo rodonačelnika Srbije, naređeno nam je bilo", tvrdi Vučić.

Vlada Srbije je poslednjih godina u više navrata odobravala sredstva za izgradnju Hrama. Tako je u martu 2019. odobrila 10 miliona evra, u julu pola miliona, a oktobru iste godine još milion za izdavanje doplatne markice.

Prema Zakonu o crkvama i verskim zajednicama, SPC i druge verske zajednice su oslobođene poreza za svoju osnovnu delatnost i imovinu. Ne plaćaju porez na imovinu bogomolja, imaju pravo na povraćaj PDV-a za robu koja je u funkciji bogosluženja, a zdravstveno i socijalno osiguranje za sveštenike uplaćuje se iz budžeta Republike Srbije.

SPC ima i svoje preduzeće, čiji je zvaniči vlasnik Patrijaršijski upravni odbor, a reč je o preduzeću Patrijaršijska dobra d.o.o, za proizvodnju i prodaju vina, suvenira i sličnih proizvoda.

Na svoja preduzeća i privredne delatnosti, prema istraživanju Insajdera, crkve plaćaju poreze, a to nalaže i zakon u kom se navodi da crkve i verske zajednice „mogu da obavljaju privrednu ili drugu delatnost na način i u skladu s propisima kojima je uređeno obavljanje tih delatnosti”.

Pored toga što se finansiraju direktno iz budžeta, crkve i verske zajednice u Srbiji finansije obezbeđuju i kroz donaciju i iz sopstvenih prihoda od raznih crkvenih i verskih usluga. Donatori mogu biti oslobođeni „odgovarajućih poreskih obaveza”, a prema istraživanju Insajdera dešavalo se i to da su među donatorima i javna i državna preduzeća.

Takođe, prema Zakonu o računovodstvu iz 2013, ali i prethodnim zakonima, crkve i verske zajednice nemaju nikakavu obavezu da objavljuju finansijske izveštaje.

Izvor: Beta, Insajder