Zakoni o bezbednosnim snagama Kosova - novi razlog za zatezanje odnosa Beograda i Prištine

Umesto normalizacije odnosa Beograda i Prištine, kriza se produbljava - usvajanje tri nacrta zakona koja se tiču transformacije kosovskih snaga bezbednosti u vojsku novi je razlog za zatezanje odnosa.

Skupština Kosova

Poslanici kosovske skupštine usvojili su danas u načelu tri nacrta zakona koja se tiču transformacije kosovskih snaga bezbednosti u vojsku. Jedan od nacrta predviđa i formiranje ministarstva odbrane. Srpski poslanici su, pošto su saopštili da su protiv, napustili zasedanje Skupštine.

Svi prisutni poslanici albanskih i stranaka nesrpskih manjina, a danas ih je bilo 101 od 120, jedinstveno su u prvom čitanju podržali nacrte zakona o promeni mandata kosovskih snaga bezbednosti, čime ova formacija prerasta u vojsku, ali bez promene naziva, preneo je RTS.

Premijer Kosova Ramuš Haradinaj je nakon glasanja izjavio da je ovo jedan od najvažnijih i odlučujućih dana za "zemlju i konsolidaciju države Kosovo na putu ka NATO".

Prema nacrtima zakona, predviđeno je prerastanje ministarstva za snage bezbednosti u ministarstvo odbrane.

"Kosovske bezbednosne snage su vojne snage, multietničke, naoružane i ovlašćene za služenje na Kosovu i u inostranstvu u skladu sa zakonskim i ustavnim mandatom", predviđa nacrt zakona i precizira da KBS "štite teritorijalni integritet, građane, imovinu i interese Kosova".

Navodi se i da su "KBS sila, formirana prema interoperabilnim standardima sa NATO-om. Koriste silu, vatreno oružje, kako bi ispunili svoje zakonske i ustavne obaveze, ako ne može da se izbegne opasnost drugim sredstvima."

"Predsednik Kosova je vrhovni komandant i ima ovlašćenja da naredi mobilizaciju KBS-a. Imenuje i razrešava komandanta KBS-a na preporuku vlade. Premijer nadgleda i vrši kontrolu preko ministra", predviđeno je zakonom.

"Organizaciono i strukturno, KBS deluju na celoj teritoriji Kosova kroz jedinstven lanac komandovanja. Sastoji se od aktivne komponente do pet hiljada članova. Generalštab je najviša vojnoorganizaciona struktura u KBS-u", navodi se u nacrtu zakona.

Srpski poslanici, kako prenosi RTS, tvrde da su, zbog protivljenja ovim propisima, bili suočeni s reakcijom albanskih poslanika, koji su ih tokom izlaska iz sale nazivali pogrdnim imenima.

Predsednik Srpske liste Goran Rakić poručio je da to najbolje oslikava odnos većine prema Srbima na Kosovu.

"Sramno ponašanje, nažalost, nije bilo dovoljan razlog da predsedavajući prekine sednicu ili bar uputi izvinjenje zbog ovih uvreda i kršenja poslovnika, što najbolje oslikava odnos većine prema Srbima na Kosovu i Metohiji", naveo je Rakić u saopštenju.

On je naveo da je apsolutno razočaran ćutanjem međunarodnih predstavnika, čiju su izaslanici bili prisutni u kosovskom parlamentu kad su poslanici albanskih partija vređali predstavnike Srpske liste i upitao da li to znači da Srbi i njihovi predstavnici nemaju pravo da iznesu svoj politički stav.

"Znam ja da su i stranci i albanski političari navikli da imaju podobne Srbe u institucijama, koji ćute i podržavaju sve predloge koji dođu na dnevni red, ali su ta vremena prošla, i neće se ponoviti", naveo je Rakić.

Beogradski zvaničnici si burno reagovali i na najave da će se ovi zakoni naći pred kosovskim poslanicima.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je govoreći o tome ove nedelje rekao da se plaši toga i da takve odluke unose strah Srbima.

"Nemam šta da kažem osim onoga što sam govorio našem narodu na mitingu u Kosovskoj Mitrovici. Da ostavimo ljude bez podrške svoje države nećemo, a da li ćemo sve da uradimo da do takvog neodgovornog ponašanja ne dođe, hoćemo", rekao je Vučić.

Sličan stav je izneo i ministar inostranih poslova i potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić. On je naveo da se Srbija apsolutno protivi formiranju oružanih snaga Kosova jer je to u suprotnosti sa Rezolucijom 1244 i ugrožava bezbednost na Kosovu.

On je dodao da Rezolucija SB UN 1244 kao oružane snage predviđa samo Kfor i upitao čemu bi vojska Kosova služila pored Kfora.

Dačić je rekao da je predlog o formiranju vojske Kosova još jedan udarac na mirovni proces i da to rade one snage koje se protive pronalaženju trajnog rešenja.

Đurić: Odluka Prištine može da ima nesagledive posledice

Odluka pokrajinskog parlamenta u Prištini o usvajanju seta zakona o transformaciji takozvanih Kosovskih snaga bezbednosti, odnosno uvod u stvaranje takozvane vojske lažne države Kosovo može da ima nesagledive posledice po bezbednost u regionu, izjavio je direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić.

On je naveo da Beograd zahteva i očekuje oštru reakciju međunarodne zajednice koja ima ovlašćenja i moralno je i politički odgovorna da spreči dalju eskalaciju i militarizaciju regiona.

"Srbija će štititi svoje interese na celoj svojoj teritoriji i štitiće prava i bezbednost svih svojih gradjana, bez obzira na sve pokušaje da se dodje do eskalacije i destabilizacije", rekao je Đurić.

Izvor: RTS, Beta, Insajder