Zemljotres pogodio severozapad Hrvatske, osetio se i u Zagrebu
Zemljotres jačine 5 stepeni po Rihteru s epicentrom 12 kilometara jugozapadno od Siska, kod Petrinje, objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar. Potres u 6,28 sati je bio na dubini od dva kilometra, a novi su se osetili u Zagrebu oko 7.50 i Petrinji u 7.49 i 7.51 sati. Zasad nema izveštaja o žrtvama, a u Petrinji ima materijane štete.
Seizmološka služba Hrvatske saopštila je da je epicentar potresa, koji je zabeležen u 6.28, bio kod Petrinje, a jako podrhtavanje osetilo se i na zagrebačkom području. Kod Petrinje su potom zabeležena i dva nova potresa nešto slabija u 7.49 i 7.51 sati.
Prethodno je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC) objavio da je jačina potresa bila 5,2 po Rihteru.
EMSC je potom saopštio da je područje između Zagreba i Siska oko 7.50 sati pogodio je još jedan potres jačine 5 stepeni po Rihteru.
Gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbovićje, kako prenosi HRT, rekao da u gradu ima materijane štete, a da zasad nema informacija o povređenima. On je dodao da imaju informacije da su popucale kuće i da su na ulicama crepovi i cigle.
HRT javlja da su brojni građani Siska u strahu od novih zemljotresa izašli na ulice.
Seizmolog Krešimir Kuk rekao je jutros za Hrvatski radio da je epicentar bio u Pokupskom, 50-ak kilometra jugoistočno od Zagreba i 12 kilometara jugozapadno od Siska.
On je naveo da su mogući naknadni potresi s obzirom na jačinu prvog, kao i da se u užem epicentru mogu očekivati štete.
Kuk je upozorio da posebno treba paziti zgrade koje su oštećene u martu u zemljotresu u Zagrebu, jer su moguće štete i na puno slabije podrhtavanje.
Zagreb i okolinu je 22. marta u jutarnjim satima pogodio zemljotres jačine 5.5 stepeni po Rihteru, nešto kasnije i drugi jačine 4.8 po Rihteru, a potom i niz naknadnih slabijih.
Smrtno je stradala 15-godišnjakinja u stambenom objektu u centru grada, a povredjeno je 27 osoba, od kojih 17 teže.
Najviše je stradao strogi centar grada i područje Markuševca, gde je i bio epicentra potres.
Oštećene su brojne stambene zgrade, kuće, bolnice, škole, muzeji, verski objekti, ali i automobili na koje su padali delovi fasada i krovova.
Brojni građani su napustili domove, a mnogi od njih i dalje žive u privremenim smeštajima.
Izvor: Beta, HRT