Transkript treće epizode

Prema saznanjima Insajdera, za 14 osoba, uglavnom iz nadležnih institucija, sumnjalo se da su, zloupotrebom službenog polozžja, svako u okviru svojih ovlašćenja, omogućili pribavljanje imovinske koristi za preduzeće Jugohemija farmacija u postupku nabavke pandemijske vakcine 2009. godine. Na kraju je MUP Srbije, u konsultacijama sa tužilaštvom, podneo krivične prijave samo protiv tri osobe sa spiska osumunjičenih, koje su i uhapšene, i to zbog sumnje da su oštetili budžet prilikom nabavke vakcina. Nije jasno gde se sa spiska izgubilo 11 osoba, odnosno kako je došlo do toga da protiv njih ne bude podneta čak ni krivična prijava. 

Redakcija emisija Insajder uputila je, povodom takvih saznanja, pitanja MUPu Srbije I tužilaštvu za organizovani kriminal. 

Pitanje Tužilaštvu za orgnizovani kriminal, tužiocu Miljku Radisavljeviću: 

U septembru kada su uhapšeni Svetlana Vukajlović bivša direktorka RZZO, Vladimir Gravara direktor Jugohemija farmacije i Ljubomir Pavićević iz firme DETAP, rekli ste da se Svetlana Vukajlović sumnjiči da je zloupotrebila službeni položaj i sa saradnicima oštetila budžet Republike Srbije za oko 1.270.000 evra. 

S obzirom na to da je policija podnela krivične prijave u saradnji sa tužilaštvom, kako je na kraju došlo do toga da se podnese krivična prijava protiv troje osumnjičenih iako je na spisku prema našim sazanjima bilo više od 10 osumnjičenih? 

Iz tužilastva za organizovani krminal, na ovo pitanje, nije stigao odgovor.

Pitanje MUP-u Srbije, ministru Ivici Dačiću: 

Posle hapšenja, Svetlane Vukajlović, Vladimira Gravare i Ljubomir Pavićevića rekli ste, citiramo: Hapšenje su izvršili pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, u saradnji sa Tužilaštvom za borbu protiv organizovanog kriminala, u zavisnosti od daljeg toka istrage, videće se da li će biti još osumnjičenih u vezi sa nabavkom vakcina. 

Da li su tačne informacije da je na spisku policije bilo više od 10 osumnjičenih, a ne samo troje koji su uhapšeni? Da li ste to znali? Na kraju je MUP podneo krivičnu prijavu samo protiv tri osobe sa spiska osumnjičenih koje su i uhapšene. Zbog čega je usledila takva krivična prijava? 

Iz MUPa Srbije na ova pitanja nije stigao odgovor.

Zbog stalnog prebacivanja odgovornosti predstavnika jedne nadležne institucije na drugu, ispada na kraju da su samo tri osobe iz čitavog sistema i lanca odlučivanja, osumnjičene za štetu koja je naneta budžetu Srbije kupovinom vakcina protiv svinjskog gripa. Isto tako ispada da niko nije odgovoran što je Srbija platila vakcinu skuplje nego Hrvatska ili Švajcarska, što se na tenderu nije znalo da je Jugohemija zapravo treći posrednik a ne direktan zastupnik kompanije Novoartis, što je ta ista vakcina rezervisana četiri meseca pre raspisivanja tendera, kao i to što u uslovima tendera nije stajalo da mora da se postuje pravilnik o imunizaciji stanovništva. Na kraju, ispada da niko nije odgovoran ni za činjenicu što je Srbija prvi put koristila vakcinu protiv gripa sa pojačavečem skavlenom čija bezbednost do danas u svetu nije dokazana, a da to niko zvanično nije saopštio građanime Srbije. Ispada isto tako da niko nije odgovoran što se od javnosti krila činjenica da proizvođači vakcina prvi put ne garantuju bezbednost već to zahtevaju od država koje vakcinu uvoze. Sve se na kraju završilo istragom o tome koliko je oštećen budžet ali ne i istragom ko je odgovoran za obmanu građana i puštanje u promet vakcine čija štetnost nije ispitana do kraja i koja nije predviđena pravilnikom o imunizaciji.

Prema istraživanju Insajdera, tender 2009.godine za kupovinu vakcina protiv svinjskog gripa bio je unapred obesmišljen. Na njemu je pobedila Novoartisova vakcina preko Jugohemije kao trećeg posrednika. Zato je na kraju vakcina plaćena skoro 8 evra, dok je u Hrvatskoj plaćena oko 6 . Ministarstvo zdravlja rezervisalo je tri miliona doza vakcina baš od Novorartisa jos četiri meseca pre tendera.

Tomica Milosavljević: Pomoćnik ministra zadužen za tu oblast je dobio zadatak da obavi razgovore sa proizvođačima vakcina. moja pomoćnica je, imenom Zorica Pavlović, razgovarala sa onima koji su registrovani u Agenciji za lekove kao proizvođači vakcina ili oni koji ih zastupaju. Zbog čega, zato što je ona iskusni pravnik i zna procedure i postupala je u skladu sa procedurama. Nijednog trenutka se nisam mešao u način kako će voditi razgovore niti bilo šta naređivao. Znači to je bio posao pomoćnika da obavi razgovor sa proizvođačima i da me obavesti dokle smo stigli.

Zorica Pavlović koja je pomoćnik ministra zdravlja u pisanoj izjavi za Insajder je navela: 

“Poslovi u vezi sa vakcinom protiv virusa H1N1u Ministarstvu su se obavljali na osnovu plana aktivnosti koji je utvrdjivao ministar zdravlja kao rukovodilac tog drzavnog organa a koji na osnovu svoje funkcije ima iskljucivo pravo da donosi tako znacajne strateske odluke, svakako na osnovu relevantnih cinjenica. Zadatak pomocnika ministra i drugih zaposlenih, u tom, kao i u drugim poslovima je da zadate planske aktivnosti sprovodi iskljucivo u skladu sa zakonom. Upravo tako sam, kao drzavni sluzbenik i postupala, u saradnji sa drugim drzavnim sluzbenicima, u obavljanju samo jednog dela tih poslova koji su se odnosili na pripremu pravnih akata koje je donosio ministar ili Vlada”

Podsetimo, prema istraživanju Insajdera, u trenutku kada u ime ministarstva dopisom, Tomica Milosavljević u julu 2009. godine rezerviše tri milona doza od Novoartisa, zastupnik te kompanije za zemlje bivše Jugoslavije je imunološki zavod Zagreb, a zastupnik tog zavoda za Srbiiju je valjevska firma DETAP. 

U periodu od rezervacije do raspisivanja tendera u ceo posao ulazi i Jugohemija kojoj DETAP ustupa učešće na tenderu. Jugohemija tada je u većinskom vlasništvu kompanije Delta odnosno Miroslava Miškovića, dok je tadašnja potpredsednica Delte Milka Forcan ujedno u predsednik UO Jugohemija a njena rođena sestra Smiljka Mileusnić Adžić direktorka Jugohemije. Jedna od činjenica koja ukazuje na to da se unapred znalo ko će pobediti na tenderu 2009.godine jeste i to da je Jugohemija dva meseca pre raspisivanja tendera, potpisala ugovor o kupovini vakcina sa imunološkim zavodom u Zagrebu. Tadašnji predstavnici Jugohemije nisu nam konkretno odgovorili na pitanje zbog čega se odlučuju na takav rizičan poslovni potez ako nisu sigurni da će pobediti na tenderu i da će moći da prodaju vakcine koje su kupili unapred. 

Predstavnici Delte u dopisu Insajderu navode da tada nisu mogli da donose poslovne odluke u ime Jugohemije zbog spora oko vlasništva sa Milkom Forcan. 

Milka Forcan je u telefonskom razgovoru rekla da je neprimereno da bilo šta govori o poslovanju Jugohemije jer je nedavno dogovorila prodaju svog dela, vlasniku kompanije Delta.

Prema iszraživanju Insajdera, Imunološki zavod Zagreba je 23.09.2009 zaključio sa Jugohemija farmacijom kupoprodajni ugovor o vakcinama protiv svinjskog gripa, u količini od tri miliona doza po ceni od 7,5 evra po dozi. 

Ugovor koji je između Jugohemija farmacije iz Srbije potpisan sa Imunološkim zavodom Zagreb, 23.09. 2009 , prezentovan je na 11.sednici Nadzornog odbora zagrebačkog zavoda. Taj zapisnik novinari insajdera tražili su od imunoloskog zavoda Zagreba ali je stigao sledeći odgovor: 

“Vjerujem da Vam je poznato da pravosudne institucije republike Srbije provode istragu , pa bi svako iznošenje takvih dokumenata u javnost moglo utjecati na istragu koja je u tjeku. Možemo samo reći da smo svu traženu dokumentaciju dostavili nadležnim istražnim organima. “ navodi u dopisu Insajderu, direktor zagrebackog zavoda Darko Dvornik uz napomenu da je on tu funkciju preuzeo u maju 2010"

Međutim prema saznanjima Insajdera, u zapisniku koji smo tražili , sa sednice nadzornog odbora, navodi se između ostalog da je tadašnja direktorka zavoda Tatjana Sindik Milošević obavestila Nadzorni odbor da kupac za tertiroiju Srbije tj. Jugohemija farmacija ima dozvolu ministra zdravlja Srbije za kupovinu pandemijske vakcine. Sve to dešava se u septembru, dva meseca pre raspisivanja tendera u Srbiji na kojem je pobedila upravo Jugohemija. Tadašnji ministar zdravlja Tomica Milosavljević za Insajder kaže da to što se navodi u zapisniku jednostavno nije tačno. “Nisam znao da je Jugohemija potpisala ugovor sa imunološkim zavodom dva meseca pre tendera. Takvu informaciju sam saznao od vas, tako da nikako nisam ni mogao da dam bilo kakvu dozvolu za kupovinu vakcina dva meseca pre tendera”, rekao je Tomica Milosavljevic za Insajder.

B92: Jel smatrate da je tender bio namešten? 

Tomica Milosavljević: Ne mogu da tvrdim zaista. Ja hoću da verujem da nije..Ja verujem da je urađeno..Bez obzira na to što ja nosim jedan veliki džak koji vi sada ne vidite. Taj džak je jedan ogroman teret koji se zove sve u vezi sa vakcinama i u kome ima odgovornosti svih mogućih od epidemiologa i stručnjaka koji su govorili o najviše crnom scenariju i SZO koja je rekla treba uraditi ovako, jer ako umre toliko ljudi bićete odgovorni. Kad prođe još vremena biće jasno da je ovaj posao urađen najštedljivije i najbolje moguće u tim datim okolnostima, od koga je urađen dobro? Od Vlade Srbije. ministarstva zdravlja, od svih koji su učestvovali uključujući epidemiologe, infektiologe, Fond zdravstvenog osiguranja. U tim okolnostima ne znam kako je bilo moguće uraditi bolje.

RZZO je po nalogu Vlade Srbije raspisao tender za hitnu nabavku vakcina. U tom lancu , zašto se donosi odluka o raspisivanju tendera umesto da se direktno pregovara sa proizvođačem vakcina što jeste bila mogućnost u pandemiji, čime bi se izbegla tri posrednika u kupovini, na kraju ispada da niko nije odgovoran. Naime Vlada Srbije odluku o tenderu donosi na predlog ministarstva zdravlja. Ministarstvo se u informaciji poziva na zajednički stav radne grupe za pandemiju na čijem je celu bio Predrag Kon i institute za javno zdravlje batut na čijem je čelu Tanja Knežević. U svom odgovoru Batut se ponovo poziva na radnu grupu. Ispostavilo se da tendersku dokumentaciju, kako je otkriveno u prošloj emisji, nije pripremala tenderska komisija niti je čak bila upoznata sa njenom sadržinom. Uslov na tenderu nije bio da mora se poštuje pravilnik o imunizaciji stanovništva. Da je to bio uslov, Jugohemija ne bi mogla da pobedi na tenderu.

Branislav Tiodorović, epidemiolog, predsednik tenderske komisije: Da, evo u zapisniku piše. Na pitanje stručnog dela komisije, a mi smo stručni deo komisije, ja i moje dve koleginice, da li ponuđena vakcina ispunjava uslov u skladu sa članom 43, 44 pravilnika o imunizaciji, tačno se navodi Službeni glasnik taj i taj, predstavnik ponuđača jugohemija farmacija istice da to nije bio obavezan uslov u konkursnoj dokumentaciji. Naš pravilnik o imunizaciji jasno kaže koju vakcinu dajemo, znači mozemo dati celovirusnu tzv. vakcinu gde imate širi dijapazon mogućnosti ako ima ponuda, odraslima, a da deci dajemo split vakcinu.

Kupovinom Novoartisove vakcine preko Jugohemije prekršen je i pravilnik o imunizaciji stanovništva, jer vakcina nije ispunjavala član pravilnika 43. 44. kojim je predviđeno da se u Srbiji može koristti samo celovirusna ili split vakcina, za decu do 8 godina isključivo split. Vakcina koja je kupljena je bila subjunit vakcina koja sadrži pojačavač skavlen, čija bezbednost nikada nije dokazana, a o tome niko nije zvanično obavestio građane Srbije.Članovi stručnog dela tenderske komisije tada stavljaju primedbu da vakcina nije u skladu sa pravilnikom. Tu dolazi do prvih problema kada je u pitanju tender:

Branislav Tiodorović: Znači jednog trenutka je nama čak rečeno ovako vi možete da odlučite, jer smo mi strogo stali na stanovištu da želimo da znamo detalje, da znamo da li je to split, posle se ispostavilo da je to subljuit vakcina Kad sam ja u pauzi pre nego što će se potpisati rekao pa znate šta ovde nešto ipak mora da se protumači itd, i ne samo ja nego svo nas troje, onda je nama rečeno od pravne službe u smislu pa bilo šta da vi odlučite direktorka mora da potpiše ugovor. sa proizvođačem vakcina, sa onim koji će dati vakcine, koji ima spremne vakcine. Na šta sam ja rekao pa čekajte čemu mi služimo onda ovde? Jer se onda to otvara kao pitanje

Umesto da u Konkursnoj dokumentaciji stoji odredba da mora da se poštuje Pravilnik o imunizaciji I nabavi SPLIT vlakcina, sačinjen je obrazac da je neophodna Izjava ponuđača da se vakcina može koristiti za sve uzraste, što je u potpunosti odgovaralo karakteristikama Novartisove vakcine, izostavljene su I tehničke specifikacije što je ponovo odgovaralo činjenici da je pakovanje koje je ministarstvo rezervisalo u julu bilo višedozno. 

Ispostavilo se da članovi stručnog dela tenderske komisije nisu znali koji su uslovi temdera, a epidemiolog Branislav Tiodorović obavešten je neposredno pred početak otvaranja ponuda da će biti predsednik tenderske komisije. 

Stručni deo komisije stavlja primedbu da vakcina nije u skladu sa pravilnikom ali sledeći dan , održava se sastanak sa radnom grupom na čijem je čelu Predrag Kon i menja se zapisinik.

B92: Ali prekršen je pravilnik, evo i ovom promenom zapisnika se dokazuje da je prekršen pravilnik. 

Predrag Kon: Pa nije prekršen pravilnik, jednostavno nije prekršen pravilnik i to ja ne znam mi smo, mi smo konsultovali veliki, veliki broj ljudi vezano, vezano za to i praktično nigde nije bilo govora o tome 

B92: A što je konsultovano ako vi meni sada na prvu loptu kažete šta je to split vakcina, kažem vam ne postoje. 

Predrag Kon: Ne postoje razlozi da 

B92: Zašto Novartis kao svi ostali nisu rekli evo mi nudimo split vakcinu? 

Predrag Kon: Pa njihova vakcina je subjunit vakcina, jednostavno je to razlog ja ne mogu sada.... vi ako mislite da je.. bilo je pitanje o tome da li treba da se menja pravilnik odgovor je bio da ne treba da se menja pravilnik. jednostavno zato što je u pravilniku subjunit vakcina pripada split vakcini

U pravilnku se ne navodi da stanovništvu može da se daje i subjunut vakcina koja sadrži pojačavač skvalen, ali su predstavnici radne grupe na sastanku zaključili da subjunit pripada split vakcini. Dokaz na koji se pozivaju da nisu prekršili pravilnik o imunizaciji je zapravo njihov zaključak da nisu.

Branislav Tiodorović: Sad ću vam reći zašto, mogu vam i dati zakon i pravilnik da vidite o imunizaciji. Kaže se tamo znači celovirusna vakcina i split vakcina. Zašto se pominju baš ovi članovi? U članu 43 se kaže za decu će biti prvenstveno split vakcina. Upravo zbog ovoga da bi izbegli te... Kad vi nemate nikakvu ponudu a dobijete podatak da je ta vakcina data i deci, to piše molim vas u njihovom materijalu koji smo dobili i koji smo proučavali sutradan, i zato smo posle odlučili da može ta vakcina da se daje svima bez razlike, i tu .. evo pogledaćete, i deci i trudnicama. Onda dođemo do zaključka, to je nova vakcina, ona se proizvodi i od strane drugih, ta vakcina je slična i u kategoriji split vakcine.

Članovi stručnog dela komisije iako prvi dan stavljaju primedbu da vakcina nije u skladu sa pravilnikom, prihvataju objasnjenje da je vakcina slicna onoj koja jeste predvidjena pravilnikom. Sledeceg dana menja se zapisnik ali se zavodi pod datumom od prvog dana tj 09.novembra 2009. Tako ispada da postoji jedan zapisnik kao relevantan u kojem piše: Stručni deo komisije detaljnim uvidom u raspolozivu dokumentaciju (Sažetak karakteristika leka) ponuđene vakcine, kao subjunit inactivisana adjuvantna smatra da pripadaju kategoriji split vakcina. Ovaj stav se zasniva na jedinstvenom zaključku Posebne radne grupe za implementaciju aktivnosti pre i tokom pandemije. 

Zoran Stanković: E, to je sad ono svako treba da odgovori na ta pitanja koja vi meni postavljate. Znači ta pitanja će biti postavljena u tom sudskom postupku koji dal će se voditi ili se neće voditi zavisi od odluke tužilaštva, to je sad nešto što u narednom periodu treba dokazati i izvesti zaključak koji vi izvlačite. I zato insistiram pre svega na sprovođenju istrage, a s druge strane insistiram da se što pre ta istraga sprovede i što pre zauzme od strane suda stav da li je neko odgovoran ili ne, da li neko treba da odgovara, da li je bilo propusta u nabavci ili ne, da l ii ko je govorio o 3,5 miliona potencijalno obolelih od virusa gripa, da li je i ko donosio kakve odluke, prema tome to je sve nešto što se u tom postupku može da i treba da dokaže i utvrdi. 

B92: Postupak ide ovako kako ide, mene zanima znači činjenica da ta vakcina nije bila u skladu sa našim pravilnikom o imunizaciji. 

Zoran Stanković: Pa ja to sad, neko treba da to dokaže. Znači to što sada svako priča, ja vam zato kažem informacije su ovakve, to su samo informacije ali činjenice treba da budu dokazane, one se jedino dokazuju pred sudom.

Vakcina iako nije u skladu sa pravilnkom o imunizaciji stanovništva ipak je pobedila na tenderu. Građanima Srbije niko nije zvanično saopštio da ta vakcina sadrži pojačvač skvalen koji je na primer u Americi zabranjen jer se sumnja da je štetan, Naprotiv, kada su putem interneta pojedini epidemiolozi, imunolozi , doktori počeli da upozoravaju građane širom sveta da nikako ne pristaju na vakcinaciju jer je vakcina štetna i nije klinički ispitana do kraja, tadašnji ministar zdravlja Tomica Milosavljević je poručivao da neodgovorni lekari sumnjom u vakcinu zbunjuju narod. Čak je u jednom trenutku zapretio da će svako ko se ne bude vakcinisao morati da potpiše da to radi na svoju odgovornost ali da će isto to morati da urade i oni koji se vakcinišu.

B92: Ta vakcina nije dovoljno ispitana u tim uslovima, slažete se s tim? 

Tomica Milosavljević: Pa ne razumem kako možete da pođete od toga da u jednoj sezoni promenite vakcinu koja vam je hitno potrebna i da očekujete neku vremensku dužinu. To je takođe pitanje struke, ne pitanje za mene. Dakle nisam ja taj da preocenjuje da li vakcina je dovoljno sigurna ili ne, ja onda verujem jednoj drugoj instituciji koja se zove Evropska agencija za lekove. 

B92: Kažem da je činjenica da vakcina nije ispitana. i sad ste pomenuli da vam je bio cilj da zaštitite decu. jel znate da ta vakcina nije bila ispitana na deci? Čak nije bila dozvoljena ova Novartisova koju smo mi imali po našem pravilniku o imunizaciji nije bilo dozvoljeno da se daje deci jer nije split vakcina. 

Tomica Milosavljević: Sve što je u vezi sa vakcinom urađeno bilo je u skladu sa Evropskim i nacionalnim pravilima i propisima slušajući struku i SZO. 

B92: Ali govorim o tome da je nacionalni pravilnik prekršen 

Tomica Milosavljević: Ja zaista uopšte ne mogu da sad sa vama podelim to mišpljenje koje vi imate zbog toga što u ovom trenutku nažalost.... 

B92: Pa ne mišljenje, vakcina nije bila split 

Tomica Milosavljević: Na žalost osim rasprave o tome mi imamo u zatvoru troje ljudi koji su za ozbiljne stvari optuženi vezano upravo za nabavku vakcine. Pročati o tome u ovom trenutku mislim da čak nije ni uputno. Vi unapred ste doneli zaključak da je ta tako kako ste rekli vezano za pandemiju i vakcinu i ja očigledno ne mogu da vam bilo kako to promenim, a i ne želim. Ja uopšte mislim da nema potrebe o tome govoriti. 

B92: Jel osećate bilo kakvu odgovornost za eventualne štetne posledice koje bi mogle da se dese zbog ove vakcine 

Tomica Milosavljević: Štetnih posledica uopšte nije bilo i pravo da vam kažem u medicini se stvari događaju i rade tako da imate uvek svakog dana u životu ako radite taj posao klackalicu između koristi i potencijalne štete.

Kada je tender završen i kada je pobedila Novoartisova vakcina preko Jugohemije, prema dokumantaciji do koje smo došli po zakonu o dostupnosti informacija, vakcina je registrovana po skraćenom postupku sa nepotpunom dokumentacijom I dobila je privremenu dozvolu. Ta dozvola važila je samo dok je trajalo stanje epidemije. 

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević proglasio je epidemiju, posle zavrsenog tendera, 11. novembra. 2009. godine

Branislav Tiodorović: Kad postavite pitanje zar je potrebno onda u Srbiji proglašavati epidemiju kad se zna da je pandemija proglašena na celoj planeti, da to važi i za SAD i za Nemačku i za Srbiju, jel. To ispada logično da to nije ni potrebno. Ali kad vi uvedete vakcinaciju koja je masovna vakcinacija, znači koja je po određenim zakonskim propisima i pravilnikom o imunizaciji predviđena u epidemijama, onda je i obaveza proglašenja epidemije. I zato se desio jedan mali paradoks da vi devetog i desetog raspravljate o nabavci vakcine, 09. i 10. novembra, a 11.11 proglašavate epidemiju, zašto?, da bi mogli sprovesti masovnu vakcinaciju, jer bez toga nema masovne vakcinacije, to je jedan preduslov proglašenja epidemije po našim zakonskim propisima

S jedne strane proglašenjem epidemije stekli su se uslovi za masovnu vakcinaciju , ali prema istraživanju Insajdera to je ujedno bila I mogućnost da se kupljena vakcina registruje po hitnom postupku čak iako nema svu potrebnu dokumentaciju. 

Tomica Milosavljević: Razlog za proglašenje epidemije leži u argumentima koji su definisani yakonom o yaštiti stanovništva od yaraynih bolesti. To piše u zakonu i propisima. 

Sve oko registracije vakcine , počinje 5. novembra, 2009. nekoliko dana pre odrzanog tendera. Tog dana direktorka Agencije za lekove obratila se dopisom ministru zdravlja u kojem navodi da je od strane valjevske firme DETAP podnet zahtev za stavljanje u promet vakcine Focetria proizvođača Novartis. 

Tatjana Šipetić, direktor Agencije za lekove I medicinska sredstva: U tom trenutku mi smo, sta smo znali o vakcini? Znaci nama je ovaj dosao predlagac za registraciju leka u Agenciju, doneo je dokumentaciju i mi smo normalno po nasoj proceduri krenuli sa proverom da li je ta dokumentacija u potpunosti kompletna. U okviru pregleda da li je ona formalno kompletna dosli smo do toga da postoji nedostatak u odredjenoj dokumentaciji i onda smo smatrali da je nasa duznost, s obzirom na to da je u pitanju nova vakcina protiv gripa, informisemo ministarstvo zdravlja da je takav jedan predlog za registraciju stigao kod nas i isto tako da postoji nedostatak u dokumentaciji i da vidimo kako treba dalje da postupamo s tom dokumentacijom. 

Tada agencija obavestava ministarstvo zdravlja da u dostavljenoj dokumentaciji nedostaje Modul 1 – odnosno administrativni podaci. Od ministra se traži mišljenje da li izdavanje dozvole treba rešavati po članu 45 zakona o lekovima. U ovom članu navodi se da se vakcina može izdati bez potpune dokumentacije u vanrednim okolnostima. 

Odgovor iz ministarstva zdravlja stiže tek posto je tender završen I pošto je 11.novemnbra proglašena epidemija u Srbiji.

Tanja Šipetić, Agencija za lekove i medicinska sredstva: Ja sam shvatila da, s obzirom da je stupila na snagu naredba o proglašenju pandemije, može da se iskoristi član 45 iz zakona i da može da se izda privremena dozvola za vakcinu koja bi trajala u toku trajanja pandemije. 

B92: Vi ste tako razumeli dopis ministra? 

Tanja Šipetić, Agencija za lekove i medicinska sredstva: Da 

B92: amo vas je obavestio da možete po skraćenoj proceduri? 

Tanja Šipetić, Agencija za lekove i medicinska sredstva: Da, i da je to kako se zove znači hitno, mislim što je sasvim u skladu sa naredbom o stupanju na snagu pandemije.

Tomica Milosavljević: To je uobičajena komunikacija između ministarstva zdravlja i agencije za lekove gde mi kažemo Agenciji za lekove na osnovu mišljenja struke, znači to je trenutqak u kome je vakcina već kupljena e sad postoje dva moguća scenarija. Jedna mogućnost je da je primenite odmah. I tako su uradile sve zemlje na svetu. Mi samo jedina zemlja u Evropi koja je odlučila da tako ne uradi nego da se vakcina testira ili atestira u nadležnoj instituciji, to je agencija za lekove. Zato smo tako uradili, zato što je to bilo mišljenjke struke.

Agencija istog dana šalje Ministarstvu zdravlja drugi dopis u kojem se zapravo vidi šta je sve nedostajalo u dokumentaciji da bi se vakcina registrovala. Nedostajali su sledeći dokumenti: 

- Ugovor o zastupanju Novartisa od strane podnosioca zahteva DETAP 

- Rešenje o registraciji ( izdatoj od strane EMEA) 

- Uzorke I standard sa odgovarajućim sertifikatima analiza, kao I standard “SQUALEN” 

- Podatke o proizvođačima aktivnih suspstanci ( GMP setifikat) 

- Podatke o proizvođačima gotovog leka: detaljna šema povezanosti mesta proizvodnje gotovog proizvoda sa potrebnim podacima I GMP u skladu sa dostavljenom šemom proizvodnje 

- Sertifikat farmaceutskog proizvoda 

- Podatke koji se odnose na kliničku dokumentaciju sa završenom kliničkom studijom sa novim virusom A ( H1N1) ( dodaje se da je studija završena I podnosilac zahteva se na nju poziva u “Risck Menagment planu”, ali nije dostavljena)

Zbog svega navedenog Agencija dopis ministru završava sa zaključkom da se nisu stekli uslovi za izdavanje privremene dozvole za stavljanje u promet vakcine Focetria. Takođe mole ministra da ukoliko ostaje pri ranijem zahtevu da da instrukcije za dalje postupanje. 

27. 11. 2009 usledio je odgovor Tomice Milosavljevića: 

„Ministarstvo zdravlja nije ovlašćeno da procenjuje dokumentaciju koja je podneta od strane napred navedenog predlagača, kao ni da vrši uvid u potpunost i pravilnost podnete dokumentacije. Međutim, imajući u vidu značaj napred navedene vakcine za sve građane u Republici Srbiji, odnosno značaj u prevenciji novog gripa izazvanog virusom (AH1N1) , a pre svega u odnosu na decu, trudnice, starija lica,hronične bolesnike i dr. kao i preporuke Svetske zdravstvene organizacije, smatramo da Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije, svojim odlukama značajno može doprineti stvaranju uslova da se spreči mogućnost nastanka štetnih posledica po zdravlje stanovništva.“

Tomica Milosavljević: Pa da, eto pričitali ste prvu rečenicu. Ministarstvo nije nadležno da ceni dokumentaciju. Prema tome to što Agencija pita.. 

B92: Ali u sledećoj rečenici nekako kao da kažete registrujte vackinu 

Tomica Milosavljević: To je vaš utisak. Tu piše doslovno Vi ste nadležni da utvrdite šta je od dokumenata i kako budete uradili tako će biti. Uradite to u skladu sa aktielnom epidemiološkom situacijom, to znači nemojte gurnuti u fioku papir i čekati dve nedelje, jer rok za atest je rastegljiv, on ima od do, ovaj rok je bio najbrži mogući. Mislim da je vama prirodno da ste bili u mojoj situaciji da očekujete da u tom trenutku uradi svoj posao najbrže moguće.

Tanja Šipetić, Agencija za lekove i medicinska sredstva: Taj drugi dopis sam shvatila da treba da procenim sta je u sustini znači bitno u odnosu na dokumentaciju koja nedostaje a šta nije, i da ukoliko postoji bilo koji deo koji možemo dobiti i naknadno od dokumentacije da krenemo u proces registracije. Iz razloga što kad kažete privremena dozvola znači u okviru tog člana 45 i jeste napisano da je to nešto što, znači dozvola koja se izdaje u onom momentu kada još uvek dokumentacija koja je neophodna za uobičajenu registraciju nije potpuna. znači to je ustvari jos jedno podsećanje na član 45 

B92: Taj član 45 zanimljivo je govori o tome da nisu neophodna sad sad da ne nabrajam tokslikološko farmaceutska i klinička ispitivanja. Ako dobro razumem to su ispitivanja bezbednosti i efikasnosti. 

Tanja Šipetić, Agencija za lekove i medicinska sredstva: To jesu ispitivanja ali tu ja moram da navedem da bez poznavanja osnovnih karakteristika leka koji pustate na tržište, ne možete da ga pustite. Znači mi smo za ovu vakcinu imali znači saznanja o tome kakav je njen kvalitet, kakva je njena efikasnost i bezbednost, tako da smo ustvari kroz ovaj deo administrativnih podataka dobili i ostatak koji nam je bio neophodan za proces registracije. Znači privremena dozvola u ovom slučaju ni u kom slučaju znači kada je u pitanju Focetrija ne znači da mi nismo znali kakva je ta vakcina po njenim karakteristikama. Znači mi smo imali dovoljno podataka na osnovu kojih smo procenili njenu bezbednost i efikasnost, i posle toga je ona dobila privremenu dozvolu.

Agencija izdaje privremenu dozvolu datiranu 2.12.2009. Naglašava se da privremena dozvola važi samo dok traje epidemija gripa H1N1. Indikativno je da je Agencija donela rešenje 17.09 2010. o prestanku važenja privremenog rešenja o stavljanju u promet vakcine Focetria, čim je stupila na snagu naredba o prestanku epidemije. 

B92: I drugog decembra ste dali privremenu dozvolu, da li je sveod onih dokumenata koji su nedostajali dostavljeno između tih pet dana? 

Tanja Šipetić, Agencija za lekove i medicinska sredstva: Jeste 

B92: Bukvalno je sve dostavljeno? 

Tanja Šipetić, Agencija za lekove i medicinska sredstva: (klima potvrdno) Da. 

B92: Dostavljen je i standard i skvalen? 

Tanja Šipetić, Agencija za lekove i medicinska sredstva: Standard skvalen? (zbunjena potpuno) ja .. mislim sad... to vam je pitanje koje ja moram da pogledam u dokumentaciju da bih rekla 

B92: Da, ali.... 

Tanja Šipetić, Agencija za lekove i medicinska sredstva: Znači to je pitanje za koje moram da pogledam, ipak su to detalji, mislim

Iako direktorka Agencije Tatjana Šipetić tvrdi da je sva dokumentacija dostavljena, dokumenta ne govore baš tako. 02. Decembra izdata je privremena dozvola a u njoj se pominje da neki podaci nedostaju. U privremenoj dozvoli se navodi 

„Agencija je takođe radi procene dokumentacije donela odluku o obrazovanju Radne grupe koja je razmotrila i prihvatila dokumentaciju uz zahtev za stavljanje u promet ove vakcine. Takođe, u postupku procene dokumentacije, prema članu 45. Stav 1 Zakona utvrđeno je da podaci koji nedostaju nisu od bitnog značaja za izdavanje privremene dozvole, a odredba ovog člana daje mogućnost da se privremena dozvola za stavljanje u promet izda i pre nego što se steknu uslovi za njeno izdavanje, propisani ovim Zakonom.“

B92: A zanimljivo je da je sam Novartis tražio od država koje su uvozile vakcinu da preuzmu odgovornost za neželjene efekte. Jel to uobičajena praksa? 

Tanja Šipetić, Agencija za lekove i medicinska sredstva: Ja za to ne mogu da vam kažem jer ne znam o tome ništa. Znači Agencija u svom postupku znači niti je imala kontakt sa Novartisom niti je Novartis tražio nešto od nas. 

B92: A da li je neko vršio pritisak? 

Tanja Šipetić, Agencija za lekove i medicinska sredstva: Tu nema pritiska, zna se šta je moj posao 

Tomica Milosavljević: Nikako na taj način, taman posla. Ko je njima to rekao? Nije na meni da procenjujem dokumenta nego na njima. Ako su oni to uradili bez dokumentacije onda su kršili propis. ALi sam ja siguran da je Agencija vrlo dobro radila svoj posao i da je uradila to na osnovu dokumenata. Inače Agencije u Srbiji pre mog ministrovanja nije ni bilo, ako ćemo da pričamo. 

Tanja Šipetić, Agencija za lekove i medicinska sredstva: Znači to je na nivou EU, znači na takav način je registrovana vakcina. Nakon te registracije znači vakcina je pustena u promet i u momentu pre nego što je kod nas registrovana ona je bila oko 5 miliona doza je bilo primenjeno i to u zemljama sa visokim stepenom praćenja neželjenih reakcija kao što su Francuska, Nemačka, Italija, Holandija, Belgija i na osnovu tih podataka koje smo dobili prilikom primene 5 miliona doza mi smo ustvari, ne mi nego je evropska agencija dala svoj izveštaj u kome je rekla mi smatramo da smo u potpunosti znači dokazali da znaci oni prvi rezultati su sada se kroz život vakcine na tržištu pokazali ispravnim, da je imunogenost i bezbednost vakcine onakva kako smo smatrali da će biti.

Evropska agencije za lekove ključna je institucija u Evropi za registraciju nekog leka ili vakcine, na koju se svi pozivaju. U dopisu Insajderu ova evropska institucija na pitanje da li je Agencija puštanjem u promet vakcina protiv svinjskog gripa preuzela odgovornost i garantovala bezbednost vakcine, navode da nosioci dozvole,odnosno proizvodjaci, snose punu odgovornost za proizvod. Sa druge strane proizvođači su tražili od uvoznika da preuzmu rizike. 

Na naše pitanje Novartisu zbog čega ovaj put nisu hteli da preuzmo odgovornost u slučaju evenutalne štetnosti vakcine, nismo dobili konkretan odgovor već objašnjenje da se Novartis čvrsto drži svih smernica koje daju vlade i regulatorna tela. Istovremeno Agencija za lekove Srbije kao glav ni argument da je vakcina bezbedna navodi to što je registrovana u evropskoj agenciji. Na osnovu svih odgovora ispada međutim da niko nije odgovoran za bezbednost vakcine protiv svinjskog gripa

B92: A ne plašite se da za 10 godina mogu da budu zaista neke ozbiljne posledice? 

Tanja Šipetić, Agencija za lekove: Ja vam to ne mogu garantovati iz razloga što svaki organizam reaguje na svoj način. znači ako se za 10 godina desi bilo koja vrsta problema, onda će se morati ići u nazad da se vidi da li takva vrsta problema i zaista nastala kao posledica vakcine ili ne. Znači mislim da bi bilo jako neodgovorno reći da za 10 godina se sad nešto očekuje.

Država je , od prvobitne rezervacije 3 miliona doza, kupila na kraju 850 hiljada doza vakcine od kojih je potrošeno samo nepunih 150 hiljada. Vakcine kojima je istekao rok nalaze se I dalje u skladištima Instituta Torlak gde se čeka da naredba da se ove vakcine unište. Medjutim prema istrazivanju insajdera, i analizi dokumentacije do koje smo došli po zakonu o dostupnosti informacija, ispostavilo se da je država platila oko 400 hiljada vakcina potpuno bez razloga.

Ugovorom koji su 12. novembra potpisali direktorka RZZO Svetlana Vukajlović i direktor Jugohemije farmacije Vladimir Gravara navedeno je Jugohemija u obavezi da izvrši isporuku vakcina protiv gripa H1 N1 u skladište Instituta za virusologiju vakcine i serume''Torlak' I to 500.000 doza najkasnije u roku 25. dana od dana zaključenja ugovora, a preostalih 2, 5 miliona u tri tranše do marta 2010. U ugovoru je navedeno da nepoštovanje dinamike predstavlja raskidni uslov ugovora. 

Kada 8. decembra prva ugovorena tranša od 500 hiljada doza nije stigla, stekli su se svi uslovi da se ugovor raskine. Predsednik tenderske komisije Branislav Tiodorović kaže da je posebna radna grupa uputila tada dopis Tomici Milosavljeviću sa napomenom da je ugovor prekršen I da ga treba revidirati.

Branislav Tiodorović: Mi smo mu dostavili obaveštenje, informaciju koja je i u našem zapisniku prisutna, uputili da treba preispitati ugovor i s obzirom da nije stiglo 500.000 vakcina nego samo 140.000, ili prekinuti dalju nabavku vakcine pošto ugovor je pao. Pazite, neko može da kaže a što je to vama bitno, niste vi za to ovlašćeni. Naša je bila samo dobra namera da skrenemo pažnju na to. 

B92: Jel bilo neke reakcije? 

Branislav Tiodorović: Pa ja ne znam da je bilo reakcije moram da vam priznam. Ako jedino računam onu reakciju koja je usledila tamo negde januara, u februaru kad je Vlada zvanično prekinula nabavku vakcine 

To znaci da je RZZO u periodu od novembra do kraja decembra, Jugohemiji uplatio unapred ukupno 862.708 doza vakcina uprkos tome što vakcine nisu stizale po ugovorenoj dinamici u zemlju I sto je do kraja godine isporučeno samo 260 hiljada doza vakcine. 

Narednih 200.600 doza vakcina Jugohemija isporučila je 12. Januara.

Šta se sve dešavalo I kako je država platila skoro 400 000 doza vakcina bez ikakvog razloga, videćete u rekonstrukciji, a na osnovu analize dokumentacije koju smo od nadležnih institucija, dobili po zakonu o dostupnosti informacija: 

Prema istraživanju Insajdera ispostavilo se da su vakcine plaćane avansno, odnosno unapred. Ova činjenica nije bila u uslovima tendera na kojima je pobedila Jugohemija, odnosno drugi ponudjači nisu znali da će novac za vakcine dobijati pre isporuke. 

Plaćanje unapred se naime pojavljuje tek u Ugovoru koji su sklopili RZZO i Jugohemija. Predviđeno je da će avans u visini od 485 miliona dinara sto je tada oko 5 milion evra biti uplaćen najkasnije u roku od 5 dana od dana potpisivanja ugovora. Preostali iznos trebalo je da bude uplaćen nakon sto stignu druga i treća isporuka vakcina. 

Prema dokumentaciji do koje je došao Insajder RZZO je Jugohemiji 17. novembra uplatio avans. Kada se iznos uplacenog avansa podeli sa cenom vakcine po jednoj dozi vakcina, ispada da je drzava Jugohemiji odmah uplatila sredstva za 607.008 doza vakcina. 

Međutim, sve do polovine decembra, Jugohemija isporučuje , prema odgovoru RZZOa insajderu, samo 139.880 doza vakcina iako je ugovor predviđeno 500 000. Uprkos činjenici da Jugohemija nije ispunila obavezu po ugovoru RZZO prema navodima budžetske inspekcije, uplacuje još jedan avans I to 31. decembra. Ovaj avans nije bio predviđen čak ni ugovorom. Radilo se o uplati 2, 3 miliona evra za 255 700 doza vakcine.

Zanimljivo je da je baš ovog datuma Vlada Srbije donela zaključak da se obustavi dalja nabavka vakcine. Insajder je po zakonu o dostupnosti informacijama došao do ovog zaključka Vlade u kojem je navedeno da se “preporučuje Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje da obustavi dalju nabavkku vakcine protiv novog gripa od ponudjača Jugohemija farmacija narednog dana od dana donošenja ovog zaključka” 

Do tog datuma, prema istrazivanju insajdera u zemlju je uslo ukupno oko 460.000 vakcina a ne 850 000 kako je tada saopsteno I koliko je zapravo placeno unapred.

Tomica Milosavljević: Sa danom 12 januar ja sam dobio informaciju da je to 850 hiljada i sa tom informacijom upoznao javnost i govorio o tome da imamo 850 hiljada. pošto je dinamika vakcinacije prve tri nedelje bila takva da je bilo jasno da će sa zaključno sa krajem marta biti dovoljna količina za koju sam ja tada znao jer sam bio informisan od gospođe Vukajlović da je u zemlju ušlo oko 850 hiljada bio je tačno 12.01. ja sam tog dana išao na jedan službeni put u Niđ u toku prepodneva i bukvalno iz kola, računajući da ukoliko bismo duplirali količinu vakcina u prvoj nedelji koja je potrošena da bismo imali dovoljno do kraja marta da završimo sa vakcinacijom, sa tim brojem da onda je čini mi se uputno da razmislimo o tome da li je previše da uvozimo dalje. Znači tog dana 12. januara ja telefonski razgovara, sa gospođom Vukajlović i konstantujemo da je ušlo u Srbiju 850 hiljada zatim zovem telefonom jednu...iz Vlade, imam tada razgovor sa šefom kabineta Premijera i mi objašnjavam ovu matematiku sa ciframa i mi donosimo odluku tada da na telefonskoj sednici Vlade tog dana sa jednom tačkom dnevnog reda prekinemo isporuku. Ja onda obaveštavam gospođu Vukajlović da je Vlada donela odluku da se obustavi isporuka. To je bilo 12. januara.

Zanimljivo je da dan ranije, 11.januara 2010, tadasnja direktorka RZZO Svetlana Vukajlović u intervjuu za Novosti kaže sledeće: 

Postoji mogućnost da Srbija otkaže polovinu kontingenta od tri miliona doza “Novartisove” vakcine protiv novog gripa, najverovatnije bez plaćanja “penala”.- Sve je još u fazi pregovora, ali postoji saglasnost da se narudžbina prepolovi , rekla je Vukajlović. Sa viškovima vakcine suočavaju se mnoge zemlje, i čini mi se da je oko novog gripa podignuta velika svetska ujdurma. Činjenica je da farmaceutska industrija na sve načine pokušava da proda svoju robu, i to prelazi granicu morala. Lično verujem da je farmaceutska industrija imala uticaja i na Svetsku zdravstvenu organizaciju, rekla je Svetlana vukajlovic u intervju novostima 11.januara. Ona je tada naglasila I sledece: Nijedna od 850.000 doza koje su do sada ušle u zemlju ne može da se vrati . Medjutim prema dokumentaciji do koje smo dosli, u zemlju je tada uslo samo oko 400 hiljada vakcina. 

Prema istraživanju Insajdera desilo se to da je Jugohemija RZZO isporučila još jednu i to najveću količinu vakcina 15 dana posle zaključka vlade da se obustavi uviz vakcina. Prema podacima koje smo dobili od RZZO, 27.januara, isporučeno je čak 394.900 doza. Srbija je ove vakcine, koje su stigle posle zaključka vlade, praktično avansno već platila u novembru I decembru 2009 godine 

Kada se sve svede na kraju ispada da je oko 400 000 doza vakcina isporučeno Srbiji nakon odluke vlade da se obustavi nabavka, čime je pokriven iznos koji je unapred uplaćen Jugohemiji za količinu od oko 860 000 vakcina. Tako je s obzirom na uplaćene avanse, ispalo da Jugohemija treba da vrati budžetu samo oko 6 miliona dinara. Ostaje pitanje da li je RZZO mogao da odbije prijem vakcina dostavljenih nakon zaključka vlade kojim je preporučena obustava dalje nabavke, i potražuje i razliku do oko 400 milioan dinara, avansno plaćenih u novembru i decembru 2009 godine, a isporučenih tek posle obustave dalje nabavke.

B92: To znate, a je l znate da je 390 hiljada doza stiglo krajem januara? 

Tomica Milosavljević: Ne znam, ja sam vam rekao ono što znam i ono što sam ja obavešten i na osnovu čega sam ja donosio odluke i na osnovu čega je Vlada donela onakvu odluku kao što sam vam rekao. 

Insajder je došao do dopisa koji Svetlana Vukajlović salje Jugohemiji farmaciji I navodi da je Vlada naložila RZZO da obustavi dalju nabavku vakcina. Obaveštavamo vas da sa 13. 01. Obustavljamo dalju nabavku vakcina protiv gripa. 

27. JANUARA Kada je posle zaključka vlade isporučena najveća tranša vakcina Svetlana Vukajlović šalje novi dopis Jugohemiji. U njemu se konstatuje da je evidentno da Jugohemija nije saglasna da potpiše ankes ugovora pa se dodaje. Smatramo da je ugovor o kupovini vakcina protiv gripa A H1N1 raskinut dana 13.01. kada smo vas obavestili o zaključku Vlade i obustavi dalje nabavke vakcina. 

Posle svega ovoga nije jasno kako je prema podacima koje smo dobili od RZZO, u zemlju ušlo oko 400 000 vakcina posle odluke Vlade Srbije I posle dopisa koji RZZO odnosno Svetlana Vukajlović dostavlja Jugohemiji. 

Plaćanje unapred za vakcine koje nisu isporučene kako je ugovorom predviđeno, prijem isporuke od skoro 400 000 vakcina posle odluke Vlade Srbije da se nabavka vakcina prekine, registracija vakcine po hitnom postupku, nisu jedini dogadjaji koji su bili neobični oko uvoza vakcina i tendera. Podsetimo, prema istraživanju Insajdera ispostavilo se da je Jugohemija dva meseca pre raspisivanja tendera, sklopila ugovor sa imunološkim zavodom Zagreb o kupovini tri miliona doza vakcina kompanije Novoartis, baš onoliku količinu koliko je ministarstvo zdravlja rezervisalo 4 meseca ranije bas kod tog proizvođača. Sve to ukazuje na činjenicu da je bilo važno da vakcina u Srbiju preko Jugohemije uđe po svaku cenu.

Tomica Milosavljević: Zašto bih ja onda prekinuo na 850 hiljada, 12 januara ako sam razmišljao tako kao što vi implicirate, zašto bih uopšte se bavio količinama na način da na Vladi... 

B92: Zato što bi bio užas da niste prekinuli, bili bi, prosto, svi na ulici da niste prekinuli... 

Tomica Milosavljević: Pa, je l sam uradio dobro što smo prekinuli? 

B92: Pretpostavljam da jeste,ali govorim o nekom prethodnom periodu 

Tomica Milosavljević: Jel ste ikada to izgovorili? Urađeno je dobro što je prekinuto? Posle ovoga što vi sada kažete očigledno ako je neko planirao da ima na onoliku količinu njemu je uskraćšena tada na četvrtinu. 

B92: Desilo se poslednjih dana da je ministarka pravde izjavila da je vas direktorka RZZO Svetlana Vukajlović lagala. Šta je ona to vas lagala? 

Tomica Milosavljević: Meni je zaista teško da govorim o ovim stvarima vezanim za vakcinu koje su predmet istrage, troje ljudi se nalazi u zatvoru, to baš i nije prijatna činjenica pretpostavljam da istraga vrlo brzo treba da bude završena i govoriti o tome u sred istrage mislim da nije primereno. 

B92: Ako ministarka pravde govori ne znam zašto ne bismo mi o tome razgovarali. 

Tomica Milosavljević: Pa to ćete morati da pitate ministarku pravde.

U septembru kada su uhapšeni Svetlana Vukajlović bivša direktorka RZZO, Vladimir Gravara direktor Jugohemija farmacije i Ljubomir Pavićević iz firme DETAP,ministarka pravde je rekli da je tokom pretkrivičnog postupka utvrđeno da su određene informacije koje je bivši ministar zdravlja iznosio u javnost bile rezultat obaveštenja koja je dobijao i od Vukajlovićeve. 

SNEŽANA MALOVIĆ 20.09.2011. 

"Postavlja se pitanje u kojoj nameri je ona to radila i naravno da će to biti deo kojim će se baviti istraga", 

Redakcija Insajdera upuitila je pitanje ministarki pravde Snežani Malović. 

Da li je ovo način da se unapred skine eventualna odgovornost sa bivšeg ministra zdravlja? Da li ste kao koordinator državnih organa za borbu protiv korupcije obavešteni kako je doslo do toga da MUP u saradnji sa tužilaštvom podnese krivičnu prijavu protiv tri osobe, iako je prema nasim saznanjima na spisku bilo više od deste osumnjičenih 

Odgovor ministarke pravde: Pokretanje istrage je u isključivoj nadležnosti tužilaštva i suda, a oni mogu da postupaju samo na osnovu prikupljenih dokaza. Istraga u vezi sa nabavkom vakina je u toku i to što njome obuhvaćene tri osobe ne znači da je posao završen niti da je spisak osumnjičenih konačan. Aktivno se radi na rasvetljavanju celog slučaja. Tokom istrage se može doći do novih činjenica i dokaza pa I do proširenja istrage ili pokretanja nekog drugog krivičnog postupka. Ponavljam da u Srbiji nema niti sme biti zaštićenih I to nije prazna priča, to pokazuju postupci koji su pokrenuti za vreme mandata ove Vlade. 

Prema sazanjiima insajdera, bilo je ukupno 14 osumnjičenih, I to uglavnom iz nadležnih institucija, da su zloupotrebom položaja omogućili pribavljanje koristi Jugohemiji a krivična prijava podneta je na kraju protiv troje sa spiska osumnjičenih I to za sumnju da su oštetili budžet Srbije.