A 11: Bez pomaka u borbi protiv rasne diskriminacije u Srbiji, na meti primarno Romi

Svetski dan borbe protiv rasizma Srbija dočekuje bez vidljivih pomaka u borbi protiv rasne diskriminacije i govora mržnje prema značajnom delu stanovništva, prvenstveno Romima i Romkinjama čiji je položaj u društvu rezultat socijalne isključenosti, ukorenjenih stereotipa i nemara institucija, upozorila je 20. marta A 11 - Inicijativa za ekonomska i socijalna prava.

Danilo Ćurčić, programski koordinator Inicijative A11. Foto: Insajder

U saopštenju povodom Svetskog dana borbe protiv rasizma, koji se obeležava 21. marta, inicijativa je upozorila da veliki broj Roma u Srbiji živi u više od 700 neformalnih naselja, bez osnovnih uslova za dostojanstven život, od novčane socijalne pomoći koja ne pokriva ni minimalnu potrošačku korpu.

"Iz direktnog rada Inicijative A 11 u različitim romskim naseljima, vidljivo je da su upravo Romi i Romkinje sistemski, neposredno i posredno, diskriminisani na rasnoj osnovi - svedoče čak i da se službe Hitne pomoći ponekad ne odazivaju na pozive ljudi koji u njima žive", piše u saopštenju.

Ocenjuje se da je "verovatno najveći problem" koji Srbija ima u odnosu prema Romima i Romkinjama "sveprisutno nasilje" o čemu po navodima A 11, svedoči nedavni upad policije u neformalno romsko naselje u Beogradu, "batinanje, postrojavanje dece, oštećenje imovine i rasističke izjave policajaca na terenu kao dokaz da je rasizam deo rada službi koje bi trebalo da štite građane".

"Pogrdni nazivi za Rome i Romkinje se čak i u institucijama, javno i od strane izabranih predstavnika građana, koriste za opis nedoličnog ponašanja. Stavovi o tome da 'ne vole da rade, da kradu, varaju, da oni žele tako da žive' samo su neki od negativnih stereotipa koji su, nažalost, i dalje prisutni, a samo održavaju na snazi sistem koji hrani rasizam", ocenili su iz inicijative A 11.

Izvor: Beta