Agencija za sprečavanje korupcije: Neutemeljne tvrdnje predstavnika TS o postupanju u slučaju SNS i kol centra

Agencija za sprečavanje korupcije ocenila je u petak, 12. januara da su "neutemeljene tvrdnje" programskog direktora Transparentnost Srbije (TS) Nemanje Nenadića o postupanju Agencije po prijavi TS protiv Srpske napredne stranke (SNS) u vezi sa radom kol centra u izbornoj kampanji.

Agencija za sprečavanje korupcije Foto: Srđan Ilić

Nenadić je juče ocenio da Agencija za sprečavanje korupcije, koja je odlučila da ne pokrene postupak u vezi sa kol centrom SNS, nije uradila sve što je mogla da ispita taj slučaj.

Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) je naveo da je SNS negirala učešće u radu kol centra, a Nenadić u izjavi za taj portal je kazao da je Agencija ipak morala da traži dodatne informacije o angažovanju radnika u kol centru i njihovom plaćanju.

Agencija je u saopštenju navela da je TS  prijavu podnela Agenciji zbog sumnje da je SNS prekršila krivični i zakon o finansiranju političkih aktivnosti, "iako je znala da Agencija nije nadležna za vođenje krivične istrage".

"Proveravajući navode koji se odnose na kršenje Zakona o finansiranju političkih aktivnosti, Agencija je iskoristila zakonska ovlašćenja za prikupljanje informacija i dokaza, i utvrdila da ne raspolaže dokazima koji na nesumnjiv način potvrđuju navode iz prijave TS o povredi tog zakona", piše u saopštenju.

U vezi sa navodima prijave o sumnji na postojanje krivičnog dela, Agencija je, dodaje se, "prijavu TS prosledila Višem javnom tužilaštvu radi ocene da li se radi o krivičnom delu za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti.

U saopštenju su svima "skrenuli pažnju" da za tvrdnje o tome šta Agencija "mora" ili "može" da uradi, istovremeno navedu i zakonsko utemeljenje, jer se, kako se navodi, u suprotnom narušava nezavisnost Agencije.

Podsetimo, Agencija za borbu protiv korupcije odlučila je u sredu 10. januara da nema osnova za utvrđivanje da li je bilo povrede odredaba Zakona o finansiranju političkih aktivnosti u toku izborne kampanje protiv Srpske napredne stranke. 

Odluka je doneta nakon prijave o mogućem kršenju zakona koju je podnela nevladina organizacija Transparentnost Srbija na osnovu priče o kol centru SNS koju je Centar za istraživačko novinarstvo (CINS) objavio krajem novembra u toku izborne kampanje.

Transparentnost je u prijavi tražila da Agencija ispita koja je uloga Centra za edukaciju i razvoj omladine Beograda (CEROB) u čijim je prostorijama vršena isplata honorara onima koji su angažovani u kol centru. Zakonom o finansiranju političkih aktivnosti propisano je da udruženja ne smeju da finansiraju ili daju prilog političkoj stranci.

Takođe, tražili su da se proveri i da li je za isplaćen novac plaćen porez imajući u vidu da su ljudi u kol centru angažovani bez ugovora, a da novac za rad primaju u kešu.

Iako je plaćanje išlo preko posredničke agencije, koja je i organizovala rad kol centra, krajnji korisnik ovih usluga jeste stranka, što je još jedan osnov za sumnju u kršenje Zakona o finansiranju političkih aktivnosti.

Uz to, u prijavi su ukazali i na moguća krivična dela poput davanja i primanja mita u vezi sa izborima i povrede tajnosti glasanja.

Više javno tužilaštvo saopštilo je krajem novembra da smatra da snimak nije dovoljan da bi reagovali po službenoj dužnosti. U odgovoru CINS-u naveli su
da Republička i Gradska izborna komisija imaju zakonska ovlašćenja i obavezu da
utvrde nepravilnosti i nezakonitosti u izbornom procesu i da, ako nešto utvrde,
o tome treba da obaveste Tužilaštvo.

Izvor: Beta