Svi fakulteti u Beogradu u blokadi; Poverenica: "Zahteve studenata shvatiti ozbiljno"

Pravno-bogoslovski fakultet danas je izglasao blokadu i nastava će od sutra biti obustavljena, tako da je sada blokiran ceo Univerzitet u Beogradu. Akcija "Zastani Srbijo" kojom se odaje pošta za 15 poginulih građana u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu održana je danas na nekoliko lokacija u Beogradu. Osim studenata, akciji su se pridružili i pojedini srednjoškolci.

Studenti blokiraju Vasinu ulicu, ispred zgrade Rektorata, u okviru akcije “Zastani Srbijo”, foto: FoNet/Milica Vučković

Širom Srbije sve više fakulteta je u blokdai, a studenti poručuju da će sve biti blokirano do ispunjenja njihovih zahteva. 

U Beogradu su svi fakulteti u blokadi, a kao i svakog petka i danas su studenti uz građane na 15 minuta blokirali saobraćaj na nekoliko lokacija.

U 11:52 blokiran je bio saobraćaj na 15 minuta kako bi ukazali na neophodnost da se pronađu i kazne odgovorni za ubistvo 15 osoba i teško povređene dve u padu nadstrešnice na novosadskog Železničkoj stanici.  

Studenti blokiraju Vasinu ulicu, ispred zgrade Rektorata, u okviru akcije “Zastani Srbijo”, foto: FoNet/Milica Vučković

U Takovskoj ulici akcija je ispred zgrade RTS završena u 12:07 bez incidenata. 

Ispred zgrade RTS bili su i predstavnici Stranke slobode i pravde.  

Skup ispred Pravnog fakulteta je, takođe, završen u 12:07 rečima "Slava im".  

Studenti Pravnog i tehničkih fakulteta okupili su se ispred Pravnog fakulteta kako bi blokirali raskrsnicu na 15 minuta, foto: FoNet/ Marko Dragoslavić

Okupljanje studenata je prošlo u miru, bez većih incidenata, a studenti se vraćaju ka svojim fakultetima i nastavljaju blokade.

Vozači ponovo trube tri puta, a saobraćaj funkcioniše u Bulevaru kralja Aleksandra.

Studenti Pravnog i tehničkih fakulteta okupili su se ispred Pravnog fakulteta kako bi blokirali raskrsnicu na 15 minuta, foto: FoNet/ Marko Dragoslavić

Grupa studenata danas je, u akciji "Zastani Srbijo", kojom se odaje pošta poginulima u padu nadstrešnice novosadske železničke stanice, blokirala na 15 minuta i raskrsnicu ulica Kneza Miloša i Kralja Milana u Beogradu, a pridružili su im se i predstavnici civilnog sektora.

Studenti su, na toj raskrsnici poznatoj pod nazivom "Kod Londona", nosili transparente "Ovo je zemlja za nas, svu našu decu", "Uključi mozak, počeće da korodira", "Ne bi bilo ove krvi da je bilo sve po zakonu" i druge.

Studenti Pravnog i tehničkih fakulteta okupili su se ispred Pravnog fakulteta kako bi blokirali raskrsnicu na 15 minuta, foto: FoNet/ Marko Dragoslavić

Njima su se pridružili i brojni predstavnici nevladinih organizacija koji su, u obližnjoj Kući ljudskih prava i demokratije, prekinuli skup povodom Međunarodnog dana ljudskih prava da bi odali poštu poginulima u novosadskoj nesreći.

Deo Prve beogradske gimnazije podržao studente

Deo učenika i nastavnika Prve beogradske gimnazije danas je u dve odvojene akcije odao počast nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i podržao zahteve studenata u blokadi, rekao je FoNetu nastavnik informatike Miloš Pušić.

On je naveo da je od 11.52 trajala petnestominuta blokada Dušanove ulice, ispred Prve beogradske gimnazije, kao sećanje na 15 žrtava iz Novog Sada.  

Između 13.30 i 14.30 organizovana je akcija podrške studentima i u tom periodu nije bilo saobraćajne blokade.  

Pušić je rekao da je za akciju podrške studentima izabran termin između dve smene i nijednom đaku nije bilo uskraćeno bilo kakvo pravo.

Udruženje književnika Srbije podržalo studente

Udruženje književnika Srbije (UKS) saopštilo je danas da podržava zahteve studenata sa državnih univerziteta u Srbiji i pozvalo sve učesnike u političkom i javnom životu da svojim postupcima maksimalno doprinesu smirivanju tenzizija i sukoba u društvu.

Udruženje očekuje da će nosioci vlasti na svim nivoima i u svim nadležnim organima ispuniti sve argumentovane i opravdane zahteve studenata, a naročito one koji se odnose na krivično-pravno postupanje i procesuiranje svih lica koja su pribegla nasilju nad studentima, kao i one koje će obezbediti apsolutnu, neselektivnu vladavinu i primenu prava za sve građane u Srbiji.  

Država i društvo su slobodni i demokratski ako ih čine slobodni i ravnopravni građani. Država i društvo mogu biti, u ekonomskom smislu, bogatiji ili siromašniji, ali su svakako suštinski siromašni ako su im sloboda, jednakost pred zakonom, demokratija, ravnopravnost i spremnost na dijalog u hroničnom deficitu, navodi se u saopštenju.

Poverenica se sastala sa predstavnicima plenuma studenata FDU

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković jutros se sastala sa predstavnicima plenuma studenata Fakulteta dramskih umetnosti (FDU), na njihovu molbu, a povodom zahteva koje su izneli 26. novembra povodom nejednakog tretmana i neprocesuiranja lica koja su fizički napala studente na skupu održanom 22. novembra.

"Jednakost pred zakonom i jednako postupanje nadležnih državnih organa, u ovom slučaju policije i tužilaštva prema svima, osnov su na kojima treba da počiva država i društvo. Bez toga nema vladavine prava i stvarne, pravne države niti njene institucije zaista u praksi postoje i deluju", istakla je poverenica.

 "Ne čuti zahteve studenata, znači oglušiti se o principe vladavine prava. Njihove zahteve treba shvatiti ozbiljno i dati pravovremene odgovore koji podrazumevaju identifikovanje svih počinioca koji su učestvovali u napadu i njihovo procesuiranje u skladu sa zakonom", zaključila je poverenica koja je rekla da će se odmah nakon sastanka obratiti nadležnim organima i ukazati na neophodnost hitnog postupanja u skladu sa nadležnostima i zakonima. 

Podrška studentima i iz SANU

Akademijski odbor za visoko obrazovanje Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) podržao je studente u njihovim protestima i iskazivanju uzroka njihovog nezadovoljstva, ukazavši da su nedopustivi slučajevi pretnji i fizičkih napada na studente, saopštio je danas Izvršni odbor SANU.

Odbor smatra pozitivnim to što mladi ljudi koji streme najvišim nivoima obrazovanja i od kojih u velikoj meri zavisi budućnost Srbije imaju svoje mišljenje o društvu u kojem žive i spremni su da svoje stavove jasno i javno iskažu.  

Članovi Akademijskog odbora se snažno protive svima koji studente sprečavaju da iskažu svoje mišljenje i svoje zahteve i posebno ukazuju da je "nedopustivo u bilo kojem društvu koje sebe smatra demokratskim - to što su zabeleženi slučajevi pretnji i fizičkih napada na studente i ugrožavanja njihove bezbednosti".  

Istovremeno, Odbor je osudio i sve one koji studentske napore ometaju i obezvređuju time što pokušavaju da ovaj njihov iskreni društveni aktivizam iskoriste za sopstvenu političku korist, navedeno je u saopštenju.

Izvor: FoNet