Američki Kongres usvojio zakone o vojnoj pomoći Ukrajini i zabrani TikTok-a u SAD
Dvostranačka većina u Predstavničkom domu Kongresa SAD glasala je u subotu uveče u korist zakona o slanju dodatne vojne pomoći Ukrajini, što je samo deo paketa pomoći vrednog 95 milijardi dolara, koje će, kako piše Rojters, biti poslat saveznicima širom sveta.
Glasanje se nastavlja, a kako javljaju američki mediji, Kongres je usvojio zakon kojim će biti zamrznuta ruska sredstva u iznosu od 8,1 milijardi dolara poslata kao pomoć Ukrajini.
Glasalo se i o aplikaciji TikTok, koji je u kineskom vlasništvu, i odlučeno je da ta mreža bude zabranjena u SAD.
Predstavnički dom američkog Kongresa u subotu je sa 360 glasova za i 58 protiv usvojio zakon koji predviđa zabranu društvene platforme TikTok, ukoliko njen vlasnik, kineska kompanija "Bajtdens", u roku od devet meseci ne proda svoje pravo rada na američkom tržištu.
Platforma u Sjedinjenim Državama ima oko 170 miliona korisnika, a odluka je doneta zbog toga što američke bezbednosne službe smatraju da predstavlja rizik za nacionalnu bezbednost.
U danas usvojenom zakonu navodi se da "Bajtdens" mora da pronađe kupca u roku od 270 dana, ili će u protivnom platforma biti zabranjena, a Bela kuća ima mogućnost da taj rok produži za još 90 dana, ako predsednik Džo Bajden utvrdi da postoji napredak u prodaji.
Kineska kompanija je intenzivno lobirala pokušavajući da spreči usvajanje zakona, kojim se, kako su naveli, krše prava korisnika na Prvi amandman i ugrožavaju mala preduzeća.
"Žalosno je što Predstavnički dom podržava zakon koji bi pogazio prava na slobodu govora za 170 miliona Amerikanaca, uništio sedam miliona preduzeća i zatvorio platformu koja američkoj ekonomiji doprinosi sa 24 milijarde dolara godišnje“, navela je kompanija na društvenoj mreži Iks.
Iz kineske kompanije su nagovestili i da bi zakon mogli da ospore pred sudom, a korisnicima su poručili da planiraju da nastave borbu "koristeći sva zakonska prava.
Nakon Predstavničkog doma, sada je na Senatu da usvoji zakone i da ih potpiše predsednik Džozef Bajden, kako bi stupili na snagu.
Izvor: Tanjug, FoNet