Azerbejdžan započeo demilitarizaciju u Nagorno-Karabahu uz rusku podršku, u Jerevanu protesti
Azerbejdžanske vlasti saopštile su u subotu da sa Rusijom nastavljaju razoružavanje snaga u Nagorno-Karabahu, regionu uglavnom naseljenom Jermenima, gde je početkom nedelje azerbejdžanska vojska sprovela kratku ofanzivu.
"U bliskoj saradnji sa ruskim mirovnim snagama, sprovodimo demilitarizaciju" separatističkih snaga, izjavio je neimenovani portparol azerbejdžanske vojske u Nagorno-Karabahu koji je tri godine pod kontrolom Azerbejdžana.
"Već smo zaplenili oružje i municiju", dodao je portparol ne navodeći druge detalje.
Prema njegovim rečima, proces razoružanja može da potraje jer su neki separatistički borci bili stacionirani u udaljenim planinskim oblastima.
Azerbejdžan je u utorak pokrenuo vojnu operaciju u Nagorno Karabahu, koja je posle 24 časa završena dogovorom sa Jermenima da polože oružje i pregovaraju o reintegraciji te otcepljene teritorije u Azerbejdžan.
Azerbejdžanskki predsednik Ilham Alijev je u sredu posle potpisivanja primirja rekao da je Azerbejdžan "ponovo uspostavio svoj suverenitet u Nagorno Karabahu".
Jermenija i Azerbejdžan sukobili su se 2020. oko kontrole područja Nagorno-Karabaha, a sukob je okončan mirovnim sporazumom kojim je priznata pobeda azerbejdžanskih snaga. Dogovor je postignut uz pomoć Rusije.
Od tada su ruski vojnici stacionirani u Nagorno-Karabahu, ali se Jermenija već duže vreme žali na njihovu neefikasnost. Ruska izolacija na međunarodnoj sceni, zbog sukoba u Ukrajini, takođe ograničava manevarski prostor Moskve.
Nagorno-Karabah, teritorija na kojoj uglavnom žive Jermeni, otcepio se od Azerbejdžana, što je dovelo do rata koji je tokom 90-ih godina odneo 30.000 života.
U Jerevanu se nastavljaju protesti
Jermenska policija saopštila je danas da je privela 21 demonstranta u Jerevanu i na autoputu Erash-Jerevan.
“Policija je uhapsila privela 19 ljudi u Jerevanu i još dve osobe na autoputu za Erash”, naveli su iz ministarstva unutrašnjih poslova za agenciju TASS.
Situacija u centru Jerevana je trenutno mirna, a deo demonstranata i dalje se nalazi prekoputa zgrade vlade, prenosi RIA.
Protesti u Jerevanu nisu stali od utorka kada je azerbejdžanska vojska pokrenula “antiterorističku operaciju” i ušla u oblast Nagorno-Karabah koja je pod kontrolom jermenskih separatista.
Glavni zahtev okupljenih je ostavka premijera Jermenije Nikola Pašinjana, koji je priznao Nagorno-Karabah kao sastavni deo Azerbejdžana.
Odredbe prekida vatre i dalje na snazi
Etničke jermenske vlasti u Nagorno-Karabahu saopštile su u subotu da se odredbe prekida vatre sa Azerbejdžanom uspostavljenog 20. septembra primenjuju, uključujući i evakuaciju ranjenih i dostavu humanitarne pomoći do glavnog grada regiona Stepanakerta.
Radi se na obnovi snabdevanja električnom energijom, a radovi bi trebalo da se završe do 24. septembra, navedeno je u saopštenju, preneo je Rojters.
U toku su i "političke konsultacije" o budućnosti otcepljenog regiona s većinski jermenskim stanovništvom koji je Azerbejdžan ponovo zauzeo u 24-časovnoj munjevitoj ofanzivi u utorak, navela je agencija.
Izvor: Beta, Tanjug