Institut Batut: U Srbiji nema registrovanih slučajeva majmunskih boginja
Na teritoriji Srbije nema registrovanih slučajeva majmunskih boginja, odnosno Mpoksa, a nadzor nad tim virusom je neprekidno na snazi od 2022. godine, saopštili su u petak 16. avgusta iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Iz Instituta Batut u odgovoru Tanjugu navode da je nadzor nad Mpoksom uspostavljen 2022. godine i da je neprekidno na snazi, a da od tada nije bilo registrovanih slučajeva u Srbiji.
Objašnjavaju da simptomi Mpoksa obično uključuju povišenu telesnu temperaturu, intenzivnu glavobolju, bolove u mišićima, bol u leđima, slabost, manjak energije, otečene limfne žlezde, najčešće na vratu, u pazuhu i/ili u preponama i kožni osip ili lezije na koži.
"Osip obično počinje u roku od jednog do tri dana od početka povišene telesne temperature i može biti koncentrisan na licu, dlanovima i tabanima. Mnogi pacijenti imaju atipični osip koji počinje u genitalnoj ili perianalnoj oblasti, na ustima, i može se pojaviti u različitim fazama razvoja. Čak i jedna ili dve lezije na koži mogu da ukazuju na infekciju virusom Mpoks. Simptomi mogu da nestanu sami od sebe za dve do četiri nedelje", dodaju iz Instituta.
Iz Batuta takođe ukazuju na to da lezije kože mogu da budu malobrojne ili se pak pojavljuju u velikom broju, kao i da mogu da budu veoma bolne ili praćene svrabom.
Rane u ustima ili otečene limfne žlezde mogu da otežaju uzimanje hrane ili pića, što dovodi do dehidracije ili neadekvatne ishrane, a neki moraju da budu hospitalizovani da bi se ublažio bol ili sprečile komplikacije (sekundarne bakterijske infekcije, upala pluća, sepsa, zapaljenje mozga i infekcije rožnjače sa mogućim gubitkom vida) koje mogu da se pojave.
"Glavna strategija prevencije Mpoksa je podizanje svesti o faktorima rizika i edukacija ljudi o merama koje mogu da se preduzmu u cilju smanjenja izloženosti virusu. Smanjenje rizika od prenošenja virusa sa čoveka na čoveka i kontrola epidemije podstiče se kroz epidemiološki nadzor i brzu identifikaciju novih slučajeva obolevanja", navode iz Instituta Batut.
Napominju da je važna mera suzbijanja infekcije izolacija zaraženih pacijenata, bilo u zdravstvenim ustanovama ili kućnim uslovima, a da je potrebno da izolacija traje do povlačenja svih kožnih lezija.
Izvor: Tanjug