BCBP povodom izveštaja Amnesti internešnel: Zahtevamo hitnu istragu i krivično procesuiranje odgovornih iz policije i BIE
Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) saopštio je da "najoštrije osuđuje zloupotrebu digitalnih tehnologija za nadzor građana“ koja se navodi u u izveštaju organizacije Amnesti internešnel, te da zahteva "hitnu, transparentnu i nezavisnu istragu povodom ovih teških optužbi, kao i krivično procesuiranje odgovornih iz policije i Bezbednosno-informativne agencije“.
"U zemlji gde građanski protesti postaju sve masovniji, a nezadovoljstvo režimom sve glasnije, ove prakse predstavljaju direktan napad na osnovne slobode građana, uključujući pravo na mirno okupljanje, slobodu izražavanja i udruživanja“, navodi BCBP.
Podsetimo, organizacija "Amnesti internešenel" objavila je danas izveštaj "Digitalni zatvor“ u kome tvrdi da su vlasti u Srbiji koristile različite "invazivne špijunske softvere“ kako bi kroz tehnologiju "šire kontrolisala civilno društvo“. U Izveštaju se navodi da su korišćeni softveri poput Pegasusa, softvera Kompanije NSO Group, ali i softver NoviSpy za Android uređaje koji je, kako se navodi, prvi put otkriven u tom izveštaju. Dodaje se da je posebno "rasprostranjena zloupotreba mobilnog forenzičkog alata UFED kompanije Cellebrite, usmerena protiv aktivista za zaštitu životne sredine i vođa protesta u Srbiji.“
Beogradski centar za bezbednosnu politiku navodi da bi to značilo da su "tehnologije koje su razvijene za borbu protiv kriminala i koje bi trebalo da se koriste za unapređenje bezbednosti građana, zloupotrebljene za, kako navode, gušenje glasova građana i zastrašivanje svih koji se usude da progovore.
"Bezbednosne institucije su zloupotrebile novčanu pomoć koju su pružili zapadni partneri za korišćenje najnaprednije tehnologije u borbi protiv organizovanog kriminala. Izveštaj ukazuje na zloupotrebu donacija koje dolaze iz inostranstva, a koje su omogućile srpskim vlastima pristup tehnologijama poput Cellebrite bez adekvatnih provera i zaštitnih mehanizama. To po ko zna koji put otvara pitanja na kakav način i sa kojim ciljem se troše donacije EU, njenih članica i drugih država. Ovaj slučaj pokazuje da se one koriste od strane korumpirane i autoritarne vlasti u Srbiji da bi se ugušila osnovna prava i slobode građana“, navodi BCBP.
Beogradski centar za bezbednosnu politiku zbog toga traži da "vlasti obustave nezakonit digitalni nadzor i istraže sve slučajeve zloupotrebe, uključujući odgovornost pojedinaca u državnim institucijama“ i poziva Evropsku uniju da razmotri kako zloupotreba digitalnog nadzora utiče na proces evropskih integracija.
Takođe, poziva kompanije koje proizvode alate digitalnog nadzora da prekinu saradnju sa srpskim vlastima dok se, kako se navodi, ne uspostavi pravni i transparentan okvir za korišćenje njihovih proizvoda.
Izvor: Insajder