Britanski premijer optužio krajnju desnicu za nasilje u Sautportu, poprištu napada nožem na decu
Premijer Velike Britanije Kir Starmer je u sredu 31. jula osudio "siledžijstvo" krajnje desnčaraskih demonstranata u Sautportu, poprištu masovnog ubistva dece nožem u ponedeljak, i optužio ih je da su u sukobima sa policijom, u kojima je povređeno 50 pripadnika snaga reda, "oteli tugu" porodica žrtava i stanovništva, javlja AP.
Policija je ocenila da su "siledžije" doputovale za Sautport da bi iskoristile smrt troje dece "za svoje političke ciljeve" i da su one krive za nasilje u kojem su desetine policajaca povređene, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).
AP javlja da stanovništvo danas raščišćava srču, krš od cigala i izgorelu plastiku sa ulica pošto su se ekstremni desničari juče sukobili sa policijom ispred džamije u Sautportu.
Mahnita masa koju je činilo nekoliko stotina demonstranta bacala je cigle i boce na policiju, palila kante za đubre i automobile, opljačkala radnju.
Sve se to dešavalo nekoliko sati posle mirnog bdenja za tri devojčice, stare 6, 7 i 9 godine koje su ubijene u lokalnom centru kulture tokom časa plesa i joge.
Zvaničnici kažu da je više od 50 policajaca ranjeno, a bar 25 je hospitalizovano.
Četiri muškarca su uhapšena zbog vandalizma, a jedan i za posedovanje noža i učešće u tuči. Najavljuje se još hapšenja.
Demonstrante, za koje policija tvrdi da su pristalice krajnje desničarskog islamofobičnog "Engleskog odbrambenog saveza" koji okuplja ekstremne fidbalske huligane, a metod rada su mu ulične borbe, na gnevnu akciju su pokrenule i lažne tvrdnje na internetu o poreklu 17-godišnjaka, uhapšenog zbog sumnje da je počinio zločin u Sautportu.
Na internetu su se pojavile tvrdnje da je osumnjičeni musliman, tražilac azila u Velikoj Britaniji, a ne domaći državljanin.
Policija je saopštila da nije tačno navodno ime osumjičenog koje na društvenim mrežama šire ultradesni aktivisti i internet-nalozi koji se lažno predstavljaju kao mediji, da je osumnjičeni rođen u Velikoj Britaniji i da nije tražilac azila.
Imena osumnjičenih koji su mlađi od 18 godina u Velikoj Britaniji se po pravilu ne objavljuju.
BBC je javio da osumnjičeni nema nikakvih veza sa islamom i preneo upozorenje ministarke unutrašnjih poslova Ivet Kuper na dezinformacije u vezi sa napadom na decu u Sautportu.
Poslanik lokalne skupštine Patrik Harli ocenio je da je nasilje "siledžija nalivenih pivom" posledica "propagande i laži" po društvenim mrežama i da onlajn dezinformisanje "ima stvarni uticaj na ceo svet".
Napad nožem šokirao je Veliku Britaniju, a svedoci su opisivali scene kao iz horor filmova - decu kako okrvavljena beže ulicom, sa ubodnim ranama po leđima, vratu i grudima.
Od devetoro izbodene dece, dvoje je odmah umrlo, a jedno dan kasnije.
Izvor: Beta