Brnabić: DRI u Srbiji traje 180 godina - dokaz želje naroda da ima jake institucije

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas na Svečanoj akademiji povodom 180 godina od osnivanja Državne revizorske institucije (DRI) da činjenica da je prošlo 180 godina od kada Srbija ima instituciju koja kontroliše trošenje državnog odnosno novca građana pokazuje da su se naši preci davno nosili mišlju da imaju pravo da znaju kako se troši narodni novac i naglasila da je takva kontrola sada još važnija.

Ana Brnabić, foto: Srđan Ilić

"Ovako dugo postojanje jedne institucije, koja je starija nego neke evropske institucije ovog tipa, pokazuje da je naš narod uvek želeo da ima jake institucije i uređenu državu. DRI se pokazala kao jedan od najsvetlijih primera, kako institucije treba da rade u korist građana", istakla je Brnabićeva u svojstvu specijalnog izaslanika predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

 Dodala je da je Državna revizorska institucija nezavisna, lišena bilo čijeg uticaja sa strane i da je neophodno i sada i u budućnosti čuvati njenu nezavisnost.

Ukazala je da DRI nema lak zadatak, a to je da kontroliše institucije i pomaže državi Srbiji da mudro upravlja svojim , odnosno sredstvima građana, te da na taj način direktno utiče na poboljšanje života građana.

Obraćajući se na Svečanoj akedemiji predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković je istakla da je DRI jedno od najvažnijih nezavisnih kontrolnih tela koje predstavlja i nezaobilazan faktor u ekonomičnom poslovanju države.

Prema njenim rečima ovaj jubilej svedoči i o kontinuitetu državnosti Srbije i o dugoj tradiciji njenih ustanova.

"Bez njenog postojanja i nezamenljive uloge u reviziji javnih sredstava i poslovanju njima, ne bi bilo ni adekvatnog upravljanja, ni transparentnosti i odgovornosti u javnom sektoru, čime bi i društvena stabilnost bila dovedena u pitanje", rekla je Gojkovićeva. 

Predsednik Državne revizorske institucije i generalni državni revizor Duško Pejović je podsetio na dugi istorijat ove institucije koja je uvek bez obzira kako se zvala, imala zadatak da kontroliše trošenje državnih sredstava i da, kako je rekao, država mudro upravlja svojim resursima.

Kako je rekao, DRI je najviši organ revizije javnih sredstava i nezavisna institucija koja odgovara Skupštini Srbije. 

Glavna kontrola koja je preteča današnje DRI osnovana je 1844. godine.

Izvor: Tanjug