Odavanje pošte Zoranu Đinđiću na mestu gde je ubijen, supruga Ružica i sin Luka položili cveće na grob (FOTO)

Premijerka u tehničkom mandatu Ana Brnabić i članovi Vlade Srbije položili su vence u Beogradu povodom 21. godišnjice atentata na tadašnjeg premijera Zorana Đinđića. Vence su na istom mestu položili i članovi Đinđićeve vlade, dok su supruga Ružica i sin Luka položili cveće na grob u Aleji zaslužnih građana.

Foto: Tanjug/Rade Prelić/bg

Brnabić i ministri vence su položili ispred spomen-ploče u dvorištu Vlade, na mestu na kom je pre 21 godinu ubijen Đinđić, prenela je Radio-televizija Srbije.

Premijer Zoran Đinđić ubijen je u atentatu 12. marta 2003. godine.

Vlada je nekoliko sati posle ubistva proglasila vanredno stanje u Srbiji, a kao izvršioci odmah su osumnjičeni pripadnici zemunskog kriminalnog klana i deo pripadnika Jedinice za specijalne operacije (JSO) Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije.

Tokom vanrednog stanja, koje je trajalo do 22. aprila 2003. godine, policija je u akciji "Sablja" uhapsila više od 11.000 osoba, među kojima i političare, visoke vojne oficire i nosioce pravosudnih funkcija.

U avgustu 2003. godine podignuta je optužnica protiv 44 osobe za učešće u organizovanju ubistva, a suđenje je počelo 22. decembra iste godine u Okružnom sudu u Beogradu.

Sud je 23. maja 2007. godine proglasio krivim optužene koji su osuđeni na ukupno 378 godina zatvora.

Na po 40 godina zatvora osuđeni su bivši komandant JSO Milorad Ulemek Legija i njegov zamenik Zvezdan Jovanović, kao neposredni izvršilac ubistva.

Politička pozadina ubistva Đinđića nikada nije otkrivena.

Zoran Đinđić rođen je 1952. godine u Bosanskom Šamcu a diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1974. godine.

Jedan je od osnivača Demokratske stranke u kojoj je u septembru 1990. godine izabran za predsednika Izvršnog odbora, a u januaru 1994. za predsednika stranke.

Od februara do septembra 1997. godine bio je na poziciji gradonačelnika Beograda, kao kandidat koalicije Zajedno.

Posle pobede Demokratske opozicije Srbije (DOS) na parlamentarnim izborima decembra 2000. godine, izabran je za predsednika Vlade januara 2001. godine.

Članovi Đinđićeve vlade položili vence

Ministri i članovi vlade premijera Zorana Đinđića položili su vence na mestu gde je pre 21 godinu ubijen.

Oni su vence položili oko 12.25 časova, u vreme kada se desilo ubistvo ispred ulaza u zgradu Vlade Srbije.  

Ministri i članovi vlade premijera Zorana Đinđića položili vence na mestu gde je ubijen. Foto: Tanjug/Rade Prelić

Ministar unutrašnjih poslova za vreme Đinđićeve vlade, Zoran Živković, koji je posle ubistva postao premijer, rekao je novinarima da je Srbija pre 21 godinu ostala bez čoveka koji je unapredio Srbiju.


"Prošla je 21 godina, Srbija je bez čoveka koji je dok je mogao i dok je bio živ pomerio Srbiju 10, 15, 20 godina unapred, a onda je taj progres koji je započet  5. oktobra, zaustavljen evo ovde. Sa dva metka, i ta dva metka su zaustavila Srbiju. Da je Zoran imao sreću, da je koncept obezbeđenja bio bolji, danas bi Srbija već 10 godina bila u EU", ocenio je Živković.  

Vence su ispred zgrade vlade položili i predstavnici Zeleno-levog fronta, kao i Pokreta slobodnih građana.

Supruga Ružica i sin Luka položili cveće na grob

Supruga bivšeg premijera Zorana Đinđića, Ružica Đinđić i sin Luka položili su cveće na njegov grob u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.  

Ružica i Luka Đinđić Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović

Na godišnjicu ubistva, koje se desilo 12. marta 2003. godine, sveće su na grobu Đinđića zapalili prethodno i član obezbeđenja pokojnog premijera Milan Veruović, predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac, zamenica predsednika Demokratske stranke Dragana Rakić, nekadašnji premijer Zoran Živković, kao i veliki broj građana.

Sveće su zapalili i predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas, kao i funkcioneri te partije Marinika Tepić i Borko Stefanović, predsednik Socijaldemokratske stranke Boris Tadić, predsednik Pokreta za preokret Janko Veselinović, predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović i drugi.

Izvor: Beta, Tanjug