Dok opozicija smatra da je izveštaj ODIHR potvrdio izborne neregularnosti, Brnabić ocenjuje da se njime stavlja tačka na "laži o krađi"

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je u sredu, 28. februara, ocenila da izveštaj Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) o izborima održanim u decembru u Srbiji "stavlja tačku na sve laži i besmislice o krađi na izborima". Suprotno ocenama koje je iznela premijerka Srbija, iz koalicije"Srbija protiv nasilja" ističu da je izveštaj "potvrdio izborne neregularnosti".

Ana Brnabić. Foto: Srđan Ilić

"Najvažnije je da je nakon višemesečne nestabilnosti i krize koju su kreirali određeni mediji, političke organizacije i pokreti, pojedine nevladine organizacije, kreirali ih hiljadama laži i besmislica svaki dan putem medija i društvenih mreža, konačno stigao finalni izveštaj i stavio tačku na sve laži i besmislice o krađi izbora", rekla je Brnabić.

Brnabić, koja je objasnila da se obraća pre objavljivanja konačne verzije izveštaja jer su pojedini mediji počeli da objavljuju njegove delove, poručila je da Vlada Srbije nastavlja da radi sa ODIHR i sa implementacijom svih preporuka.

Ona je ocenila i da je izveštaj ODIHR "neoporedivo objektivniji od izveštaja nekih drugih međunarodnih institucija".

Dodaje da je u izveštaju navedeno da je, u poslednjih sedam godina, ukupan broj sprovedenih preporuka 13, uglavnom sprovedenih preporuka osam, a delimično sprovedenih 33. 

Takođe, kako ističe, navedeno je 25 preporuka nakon decembarskih izbora, od kojih je sedam prioritetnih.

Prema njenim rečima, najpozitivnije je ocenjen rad Republičke izborne komisije koja je "uglavnom uživala poverenje i poboljšanu komunikaciju i transparentnost".

Premijerka je kazala i da je medijska kampanja bila realna i da jeste dominirao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ali da je za to kriva opozicija koja je vodila kampanju mržnje prema njemu.

Za migracije birača rekla je da u izveštaju piše da o tome postoje navodi, ali kaže da nema dokaza jer se to nije ni desilo.

Govoreći o preporukama, rekla je da se preporučuje izmena zakonodavstva pre izbora i da će naredna vlada imati vremena za četiri godine da radi na tome. Ostale preporuke odnose se na edukaciju lokalnih komisija, birača, reviziju biračkog spiska u skladu sa standardima zaštite podataka o ličnosti.

Za preporuku sprečavanja pritiska na birače rekla je da je to bilo i ranije, ali da ona ne zna gde je bilo pritiska i traži podatak od ODIHR-a gde se to desilo, "kako bi država to rešila".

Premijerka je dodala da u izveštaju nema pomena o međunarodnoj istrazi, kao i da nema preporuke da liste ne smeju da nose ime osobe koja nije kandidat, što je zamerano u javnosti.

Brnabić je, odgovarajući na pitanje novinara, izjavila i da postoji ogroman pritisak članova Srpske napredne stranke (SNS) da se formira vlast u Beogradu, ali da će se razgovori o tome nastaviti.

Rekla da je bitno i da se čuju mišljenja predsednika SNS Miloša Vučevića, kandidata za gradonačelnika Aleksandra Šapića, kao i savet predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

"Mislim da se 1. marta neće o tome odlučivati već 2. ili 3, u skladu da zakonskim okvirima", rekla je Brnabić.

SPN: Potvrda izborne neregularnosti

Suprotno ocenama koje je iznela premijerka Srbija, opoziciona koalicija "Srbija protiv nasilja" je u utorak saopštila da je finalni izveštaj ODIHR-a potvrdio izborne neregularnosti. 

"Opšta ocena izveštaja je jasna - izbori su održani u nepoštenim, nefer i nejednakom uslovima, uz dominaciju jedne institucije - predsednika Republike i vladajuće stranke", navedeno je u saopštenju.

I potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić izjavila je danas, na konferenciji za medije u Skupštini Srbije, da je izveštajem ODIHR potvrđeno da se dogodila izborna krađi.

Prema njenim rečima, iako je izveštaj pisan birokratskim jezikom, navodi o migraciji birača i "falš" birački spisak govore o nejednakim uslovima i favorizaciji jednog čoveka i jedne stranke.  

Ona je dodala i da je premijerka konferencijom za medije pokušala da podmetne predstavu u smislu "u cara Trojana kozije uši".

Tepić je ukazala da je ODIHR ekspertska misija, a ne politička, i oni koriste drugačiji jezik od političara.

"Kad neko kaže izbori su sprovedeni u neravnopravnim uslovima, favorizovan je jedan čovek, vođena je agresivna kampanja, zabeležen je govor mržnje i vređanje - to znači da su izbori bili nedemokratski i neslobodni", ocenila je Tepić.

Poslanica Zeleno levog fronta Jelena Jerinić rekla da je da ne postoji nijedna faza izbornog procesa za koju nije utvrđena neregularnost, kao i da se ponavljaju ozbiljne preporuke, koje nisu sprovedene.

Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac je, govoreći o birokratskom rečniku izveštaja ODIHR, naveo da je to način da se neprijatne stvari kažu na prihvatljiv način i da Srbija nikada nije dobila oštrije ocene, dok je predsednik stranke Srbija centar Zdravko Ponoš ocenio da država pokušava da relativizuje izveštaj.

Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić naglasio je da ne postoje dve istine, iako režim 11 godina manipuliše i kreira svoju.  

"Istina je jedna i govori da su izbori održani i nepoštenim, nefer i nejednakim uslovima, u kojima je evidentna dominacija jednog čoveka i jedne stranke, zloupotreba medija, kupovina glasova", rekao je Aleksić.

Šta piše u izveštaju

U izveštaju ODIHR, u koji je Insajder imao uvid, navodi se između ostalog da pre novih izbora treba primeniti dosadašnje i nove preporuke, među kojima su i izmene zakona o biračkom spisku, sprečavanje zastrašivanja i pritisaka na birače, sprečavanje funkcionerske kampanje i uvođenje razumnih kratkih rokova za odluke Ustavnog suda.

Zvaničnicima u Beogradu je ukazano na to da se mora rešiti pitanje jedinstvenog biračkog spiska, preminulih u njemu, pojava masovnih migracija birača i to uz saradnju sa političkim partijama i civilnim društvom.

Da bi se efikasno adresirale preporuke navedene u ovom i prethodnim izveštajima ODIHR-a o posmatranju izbora, potrebno je unapred, na vreme pre sledećih izbora, započeti sa promenama zakona. To bi, navodi se, treba raditi zajedno sa svima koji su uključeni u proces, uz širok politički konsenzus, navodi se između ostalog u izveštaju ODIHR-a.

Izvor: Insajder, Agencije