Brnabić na mitingu "Srpska te zove": Srbija uvek poštovala i uvek će poštovati Dejtonski sporazum i biti uz Republiku Srpsku

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila jena mitingu "Srpska te zove" u Banjaluci da je Srbija uvek bila i biće za poštovanje Dejtonskog sporazuma, navodeći da deluje da je Srbija jedina koja tu poziciju nije menjala.

Miting "Srpska te zove" u Banjaluci. Foto: Tanjug/Srna

"Srbija je istovremeno meta napada i besomučnih laži, samo zato što nekome ne odgovara sve snažnija i ekonomski prosperitetnija Srbija", rekla je Brnabić, obraćajući se okupljenima na skupu.

Navodeći da su se vremena promenila u odnosu na period kada su u Srbiji na vlasti bile vlasti koji su uvodile sankcije RS, a posle njih i oni koji su "po nalogu stranaca" hapsili Srbe u Srbiji pod optužbama da su počinili ratne zločine, ona je istakla da su danas na vlasti u Srbiji ljudi, koji će uvek biti uz RS i srpski narod.

"Ne moramo da uvek mislimo isto, ali ćemo uvek biti zajedno. Što je teže, to smo bliži", naglasila je Brnabić.

Dodala je da je Srbija jedina u regionu "pokazala žaljenje prema stradanju predstavnika drugih naroda", ocenivši da je to učinio Aleksandar Vučić, odlazeći u Srebrenicu kao predsednik Vlade, da bi odao poštu bošnjačkim žrtvama, ali je tamo napadnut.

"I danas taj napad na Vučića nije kažnjen i niko iz inostranstva se ne pita kako je to moguće. Moguće je, jer je decenijama stvaran narativ da su Srbi krivi za sve, pa je legitimno napadati i predsednika Vlade Srbije", navela je Brnabić.

Govoreći o rezoluciji o Srebrenici, o kojoj će se glasati u Generalnoj skupštini UN-a, ona je ocenila da se tom rezolucijom "traži najteža moralna diskvalifikacija protiv srpskog naroda".

"Srbija će se boriti za istinu u pravdu i izboriće se. Neće Generalna skupština UN imati eksplicitnu većinu", navela je Brnabić, dodavši da će dan posle glasanja o rezoluciji biti istaknuta srpska zastava kao simbol duha prkosa i ponosa.

Predsednica Srpske stranke Zavetnici Milica Đurđević Stamenkovski rekla je na mitingu da su Srbi iz Srbije i Republike Srpske danas okupljeni u Banjaluci kako bi poslalo poruku sabornosti i jedinstva.

"Kakvi bismo mi bili Srbi da nismo uz Republiku Srpsku kada joj je najteže", kazala je ona.

Navodeći da iza rezolucije o Srebrenici u UN stoji Nemačka, koja u nasleđu ima "najteže i najusrovije elemente genocida u Evropi", dodavši da je krajnja namera rezolucije dehumanizacije i uništenja Republike Srpske.

"Republika Srpska nije rezultat genocida, već odbrane od genocida, nije akt napada, već čin odbrane, nije plen rata već plod mira", istakla je Đurđević Stamenkovski.

Na mitingu je govorila i srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, koja je podsetila da je rezolucija o Srebrenici upućena u UN bez saglasnosti Predsedništva BiH.

"Stotinu puta sankcionišite, nećemo dati Republiku Srpsku, donesite stotinu rezolucija, nećemo vam dati Republiku Srpsku", kazala je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da RS neće da nosi teret koji pokušavaju da joj nametnu, dodavši da Kristijan Šmit, koga je nazvala "lažnim" visokim predstavnikom neće intervenisati u nastavnim programima u RS.

"Nećeš se mešati u naše nastavne programe i učiti našu decu o zločincima, učiti ih da je Naser Orić heroj, a ostali zločinci", rekla je Cvijanovićeva.

Na skupu su govorili i predsednik Narodne partije Srpske (NPS) Darko Banjac, koji je ponovo Nemačku nazvao "nacističkom".

"Ne interesuje mi ni sankcije ni pretnje tamo", rekao je Banjac, ponovivši da mu je žao što se "specijalna operacija Rusije nije proširila na sve fašiste i naciste.

Lider Socijalističke partije (SP) Petar Đokić rekao je da srpski narod diže glas protiv nepravde koja se sprema u UN, ističući da su Srbi oduvek na strani slobode i pravde.

Okupljenima su se obratili i ostali lideri stranaka vladajuće koalicije u RS.

Dodik: Nećemo da živimo u državi sa onima koji nas nazivaju genocidnim, bićemo deo Srbije

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je na mitingu da srpski narod ne može da živi u istoj zemlji s onima koji pokušavaju da ga proglase genocidnim.

"Nemojte to da radite, jer to ne doprinosi životu u BiH. Ovo nas neće spojiti, ovo nas trajno razdavaja i ne želimo da živimo s vama koji kažete za srpski narod da je genocidan. Ne želimo da živimo s vama i nećemo biti s vama u istoj državi", rekao je Dodik, aludirajući na rezoluciju o genocidu u Srebrenici o kojoj će glasati Generalna skupština UN.

Dodik je večeras, pred više hiljada ljudi, pozvao bošnjačke političare na dogovor i suživot, ali je naveo da će "Republika Srpska, ako to ne žele, postati sastavni deo Srbije čim se stvori prva prilika".

"Valjda će i (Donald) Tramp pobediti (na novembarskim izborima u SAD)", kazao je Dodik tim povodom.

Dodik je izrazio pijetet prema srebreničkim žrtvama, a njihovim porodicama saučešće, ali je ponovio da se u Srebrenici jula 1995. nije desio genocid.

"To je bio zločin na kraju rata, nakon zamora i mržnje, ali nije bio genocid", kazao je Dodik.

Najavio da će 2. maja, kada se u Generalnoj skupštini UN bude odlučivalo o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, ceo politički vrh Republike Srpske celog dana biti u Srebrenici.

"Time ćemo pokazati da se ne stidimo Srebrenice i da je Srebrenica u Republici Srpskoj", kazao je Dodik.

On je rekao da ljudi u Republici Srpskoj "ne prihvataju etiketu genocidnog naroda", i dodao da Republika Srpska "nije inat, već sloboda".

Bosnu i Hercegovinu je nazvao "sra..m od države", a govor je završio povicima: "Živela Srbija", "Živela Rusija", "Živela Republika Srpska".

Učesnici večerašnjeg skupa na Trgu Krajine u Banjaluci, koji su organizovale vladajuće stranke u Republici Srpskoj, stigli su autobusima iz svih delova tog entiteta BiH, a prisutni su bili i zvaničnici Srbije - predsednica Skupštine Ana Brnabić i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković, kao i predsednica Srpske stranke Zavetnici Milica Đurđević Stamenkovski.

Predstavnici opozicionih stranaka iz Republike Srpske nisu bili na mitingu, koji su okarakterisali kao stranački skup. Iz opozicije je na mitingu bio jedino gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

Izvor: Beta