Brnabić: Nastavlja se reforma zdravstva i uvodi eKarton
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da će ove godine biti sprovedena reforma u zdravstvu kroz set zakona u oblasti zdravstvene zaštite, dravstvenog osiguranja i dokumentacije uz digitalizaciju ovog sektora, kako bi se na kraju uveo sistem eKarton koji će povezati državno i privatno zdravstvo.
"E-Karton je ključ reforme zdravstva u Srbiji i prvi put će povezati državno i privatno zdravstvo. Za građane ne treba da bude važno da li je išao u državnu ili privatnu ustanovu, već sve podatke treba da ima na jednom mestu", rekla je Brnabić na godišnjoj konferencija "NALED" (Nacionalna Alijansa za Lokalni Ekonomski Razvoj), na kojoj je predstavljena "Siva knjiga" koja donosi preporuke za smanjenje birokratije i unapređenje uslova za poslovanje u Srbiji.
Ona je istakla da je sistem zdravstva najkomplikovaniji sistem od svih sistema u državnoj upravi.
"Proveli smo 18 meseci da samo analiziramo čitav sistem, kako funkciniše svaka zdravstvena stanica, svaki dom zdravlja, svaka opšta bolnica i klinički centar kako bismo utvrdili koje informacione sisteme imaju ili ih nemaju", kazala je premijerka.
Dodala je da je situaciju dodatno komplikovalo to što je u okviru zakonodavnog uređenja ovog sistema odgovornost podeljena između svakog segmenta u sektoru, pa je tako za nešto odgovoran Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanovic Batut", za nešto Republički fond zdravstvenog osiguranja, za nešto ministarstvo zdravlja ili lokalne samouprave.
"Čini se da smo sada spremni", rekla je Brnabić.
Kako je istakla, jedna od važnih reformi ove godine biće i izmena Zakona o planiranju i izgradnji, kojim će biti rešen problem konverzije uz naknadu prava korišćenja u pravo svojine nad građevinskim zemljištem, a nakon toga i rešavanja legalizacija zemljišta.
Podestila je da je prošle godine startovao i sistem Socijalnih karata, koji je bio do sada najkompleksniji poduhvat.
Brnabić je čestitala je NALED-u veliki jubilej i dodala da je NALED sa "Sivom knjigom" "omogućio svim vladama u prethodnih 15 godina da Srbiju menjaju na bolje i da se poboljšavaju privredni ambijent".
Uticaj "Sive knjige"
U "Sivoj knjizi" NALED-a među 15 ključnih preporuka su smanjenje fiskalnog opterećenja najnižih zarada, uvođenje objedinjene naplate poreza i doprinosa za preduzetnike, uvođenje zelenih javnih nabavki, kao i uvođenje bezgotovinskog plaćanja taksi i naknada za dokazivanje uplate. Neke od ključnih preporuka su pomenuto uspostavljanje eKartona, kao i uvođenje centralne evidencije materijalnih resursa u zdravstvu, uvođenje eBolovanja, zatim sezonskih i fleksibilnih oblika radnog angažovanja i omogućavanje elektronskog čuvanja i dostavljanja dokumenata iz radno-pravnih odnosa.
U "Sivoj knjizi" navodi se i da treba ubrzati postupak ozakonjenja, ukinuti naknadu za konverziju prava korišćenja u pravo svojine, uspostavljanje digitalne platforme za planska dokumenta, uvođenje elektronskog registra poljoprivrednih gazdinstava, uvođenje depozitnog sistema za povrat ambalaže za piće i unapređenje sistema prečišćavanje i kontrole otpadnih voda.
Izvor: Beta, FoNet