Brnabić o tome šta je kompaniji Rio Tinto dozvolila bivša vlast: Litijum je šansa, ali ko je kriv za Rio Tinto

Dozvola za kopanje litijuma nije izdata jer je na taj projekat stavljena tačka, ali se ipak između vlasti i opozicije vodi polemika o tome ko je dozvolio kopanje. Istovremeno dok predstavnici vlasti uveravaju građane da je litijum velika šansa za Srbiju, nadležne institucije nisu pružile javnosti nikakve informacije ni garancije da je taj projekat bezbedan.

Ana Brnabić Foto: Insajder

 Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je vanredno zakazanoj konferenciji za novinare u holu parlamenta da je Rio Tinto u Srbiju došao u vreme dok su na vlasti bili DS, DSS i G17+.

Kako je navela, Rio Sava je osnovana 2001. godine, a prva dozvola je izdata 8. juna 2004. godine. Ona je pokazala i niz dokumenata koji se odnose na istraživanje iskopavanja litijuma, a koji su izdavani u vreme dok je premijer bio Vojislav Koštunica iz DSS, predsednik države Boris Tadić iz DS, a predsednik parlamenta Predrag Marković iz G17+. Navela je i da su ministri energetike i nauke i životne sredine bili Radomir Naumov i Aleksandar Popović iz DSS, ali da se ta stranka danas, nakon što je promenila ime, ponaša kao da se toga ne seća.

 Prva dozvola, rekla je Brnabić, izdata je 8. juna 2004. godine, ukazujući da je tada Ministarstvo rudarstva donelo rešenje kojim se preduzeću Rio Sava Eksplorejšn dozvoljava istraživanje u Loznici.

"Predsednik Vlade Srbije u to vreme bio je Vojislav Koštunica iz Demokratske stranke Srbije, ministri Radomir Naumov i Aleksandar Popović iz Demokratska stranka Srbije, predsednik Srbije, Boris Tadić, Demokratska stranka. Demokratska stranka nije imala baš veliku vlast, samo imala predsednika Srbije. A predsednik Skupštine, Predrag Marković, G17+. Ovo su ljudi koji su bili na vlasti kada je Rio Tinto dobio istražnu dozvolu", rekla je Brnabić.

 Ona je odbacila izjavu lidera SSP Dragana Đilasa, koji je reagovao na izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Dragan Đilas je ranije danas saopštio da nije istina da je Demokratska stranka, u kojoj je bio 2006. godine, izdala dozvolu Rio Tintu za istraživanje i eksploataciju.

 Ko je menjao zakone i u čiju korist

Govoreći o tome da je bivša vlast donosila odluke u korist Rio Tinta, Ana Brnabić je kao važan momenat istakla donošenje Zakona o rudarstvu 2006. godine. Zakonom koji je do tada važio, a koji je donet 1995. godine, bilo je propisano da se, nakon završetka istraživanja, davanje mineralnih sirovina na korišćenje vrši javnim nadmetanjem.

"Izmenom Zakona o rudarstvu, ovo se ukida, nema više javnog nadmetanja, nema više prikupljanja ponuda, nego se uvodi pravilo da onaj ko ima istražnu dozvolu jedini može da dobije pravo na eksploataciju", rekla je Brnabić.

Navodeći da je premijer tada bio Koštunica, a Tadić predsednik, upitala je: "I nikakve veze DS nije imala? Pali su s Marsa? Dragan Đilas je bio direktor te famozne Narodne kancelarije predsednika. Posle tog zakona u rudarstvu 15. januara 2007. godine odobravaju se dodatna nova istražna polja Rio Tinto. Ko je bio premijer - Vojislav Koštunica, iz Demokratske stranke Srbije".

Ona se posebno osvrnula na 2011. godinu kada je promenjen Zakon o rudarstvu. Tim zakonom je, kako je rekla, zacementirano ono što je urađeno 2006.

"Vlada DS na predlog ministra Olivera Dulića, 22. novembra 2011. šalje zakon i u Skupštini se usvaja objedinjeni Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima. Od dva zakona - zakona o rudarstvu i zakona o geološkim istraživanjima prave jedan zakon kojim lakše kontrolišu procese i prave direktnu i nedvosmislenu vezu između eksploatacije istraživanja i prava kontinuiteta između ta dva", navela je Brnabić.

Činjenice

Politička polemika za sada je jedini odgovor na brojne strahove o bezbednosti samog projekta.

Istraživanje Insajdera objavljeno u serijalu  "Potraga za blagom bez pravila" pokazalo je da su sve vlasti od 2001. godine do danas donosile odluke u korist rudarskih kompanija pod izgovorom da država nema novca za istraživanje ruda.

Nijedna vlast tu praksu nije promenila.

Svaki rudarski projekat sastoji se od niza faza i može da traje decenijama bez rezultata. U ovom slučaju je činjenica da je kompanija Rio Tinto na zakonit način dobila pravo istraživanja, ali do danas nije odobreno pravo iskopavanja rude.

To pravo može da im da samo država ukoliko dokažu da je projekat bezbedan za životnu sredinu.

Država i oni koji su na čelu državnih institucija dužni su da građanima garantuju da će se svi zakonom propisani stadanrdi poštovati.

 Izvor: Insajder