Centralna banka Kosova: Prilagođavanje na uredbu o evru trajaće do tri meseca
Centralna banka Kosova (CBK) saopštila je da je počela sa preduzimanjem dodatnih mera, u cilju lakšeg sprovođenja nedavno donete uredbe o evru, koje će trajati najduže tri meseca, kako bi se Srbima koji na Kosovu koriste dinar omogućio prelazni period za prilagođavanje i potpuni prelazak na evro kao jedinu valutu.
Kako javlja portal KoSSev, CBK je navela 10 mera koje bi trebalo da olakšaju građanima da otvaraju račune, uključujući i mobilno bankarstvo, da konvertuju dinare u evro i da svoj novac podignu na većem broju bankomata.
Nakon što je prethodno krajem decembra doneta Uredba CBK, kojom se reguliše da je od 1. februara evro jedina zvanična valuta na Kosovu i da se izvoz i uvoz novca na Kosovu vrši samo posredstvom CBK, Priština je pristala da omogući prelazni period za prilagođavanje, na šta je institirala međunarodna zajednica.
Dinari se i dalje u srpskim sredinama koriste, ali više na Kosovo ne ulaze, pa je poslednja tura vraćena proteklog vikenda.
[related-content]
Među merama CBK našlo se uspostavljanje besplatne telefonske linije 0800-222-55, imejla za žalbe, kao i namenskog Viber broja i pojednostavljenje uslova za otvaranje računa u banci.
Centralna banka ukinuće takse za plaćanje nebankarskim finansijskim institucijama (sa naglaskom na menjačnice), kako bi se podstaklo otvaranje kancelarija u opštinama sa većinski srpskim stanovništvom, takođe sa naglaskom na četiri opštine na severu.
Iz te institucije su naveli da planiraju da i na severu otvore više bankarskih i nebankarskih institucija, kao i da se pruže olakšice za bankarske usluge, kao što je otvaranje računa posredstvom mobilnog bankarstva.
Predviđeno je da budu postavljeni bankomati i drugi uređaji za elektronsko plaćanje ili finansijske samousluge, kao i da se olakša proces za konvertovanje dinara u evro, što bi isključivo sprovodile licencirane institucije i menjačnice.
Mere obuhvataju i pojačane promotivne aktivnosti "sa personalizovanim i pojednostavljenim materijalima, video porukama, kao i finansijskom edukacijom".
Plan je i da se olaša pristup finansijskim sredstvaima kroz povećano kreditiranje i da se obezbedi povoljni kurs za one čija je bankovna kartica izdata van Kosova.
Iz CBK su izrazili spremnost da razmotre bilo koju drugu opciju van modela koji su predlažili.
Guverner CBK: Nije odložen rok
Guverner Centralne banke u Prištini Ahmet Ismailji izjavio je da CBK nije odložila rok za primenu uredbe o zabrani dinara na Kosovu i Metohiji, niti je dala dodatni rok za njenu primenu.
"Plan koji smo objavili samo ublažava efekte na srpsku zajednicu, odnosno omogućava veći pristup finansijama i finansijskim uslugama", rekao je Ismailji za Dukađini.
On je istakao da je uredba na snazi od 1. februara, a da će CBK preduzeti akcije koje je objavila u planu za tranzicioni period.
Đurić: Ne verujem Kurtiju
Ambasador Srbije u SAD Marko Đurić rekao je, povodom objave Centralne banke u Prištini, da nema poverenja u ono što govori premijer Kosova Aljbin Kurti i da će, dok ne bude video da se na terenu nešto promenilo to smatrati vidom manipulacije.
"Dok god ne budemo videli da se na terenu nešto promenilo, ovo doživljavam kao neku vrstu manipulacije, odnosno pokušaj izvlačenja iz jedne očigledno teške međunarodne situacije u koju je došao", rekao je Đurić za Tanjug.
Istakao je da mu je prva asocijacija na ime Aljbina Kurtija "nepoverenje, laži, kontinuirani pritisci prema Srbima" koje, kako je naveo, sprovodi otkako je stupio na dužnost, odnosno već gotovo tri godine.
Kako je rekao, Srbija je uspela da lansira uspešan diplomatski pristup i uspešnu diplomatsku ofanzivu, koja je Kurtija stavila u situaciju da mora da se pravda, kao i da mora da iznalazi načine da umanji pritisak na sebe i svoju stranu.
"To za nas nije dovoljno. Za nas je neophodno da se stvari konkretno na terenu promene na bolje. Da prestane da ometa funkcionisanje srpskih škola, bolnica i osnovnih usluga koje direktno čine da ljudi na Kosovu i Metohiji pate zahvaljujući njegovom pritisku", istakao je Đurić.
Izvor: FoNet, KoSSev, Tanjug