Cipras: Vraćanje zemljišta manastiru SPC nije jedini uslov i nije dovoljno za pristupanje Kosova Savetu Evrope

Bivši grčki premijer i bivši lider Sirize Aleksis Cipras pozdravio je izglede Kosova za pristupanje Savetu Evrope (SE) ali je naglasio da vraćanje zemljišta manastiru Srpske pravoslavne crkve nije dovoljno i nije jedini uslov za pristupanje.

Visoki Dečani Foto: Wikipedia

“Priština tek treba da formira Zajednicu opština sa srpskom većinom (ZSO) i reši problem eksproprijacije imovine koja pripada manjinama”, naveo je Cipras koji se uzdržao od glasanja na jučerašnjoj sednici Komiteta Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE) za politička pitanja i demokratiju kada je usvajan izveštaj kojim se preporučuje da Kosovo bude pozvano u članstvo Saveta Evrope.

Kako je prenela grčka agencija ANA-MPA, Cipras je pozdravio izveštaj izvestiteljke za Kosovo, poslanice grčke Nove demokratije Dore Bakojani, izglede za pristupanje Kosova SE i činjenicu da je zahvaljujući delom i naporima Dore Bakojani priznato zakonsko pravo Srpske pravoslavne crkve na manastir Dečani koji je od zaštitom Uneska.

To, međutim, napomenuo je Cipras, nije bio dovoljan i nije jedini uslov za pristupanje, jer Priština tek treba da formira ZSO i reši pitanje eksproprijacije imovine koja pripada manjinama, prenosi ANA-MPA u biltenu na engleskom jeziku.

Vraćanje zemlje manastiru Visoki Dečani bio je jedan od tri uslova za ulazak Kosova u Savet Evrope.

Preostala dva uslova su formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom (ZSO) i revizija kontroverznih eksproprijacija u opštinama sa srpskom većinom na Kosovu, uključujući imovinu Srpske pravoslavne crkve i oni su u nacrtu Mišljenja označeni kao "post-pristupne obaveze Kosova", koje Priština mora da ispuni posle prijema u SE.

Nacrt Mišljenja o zahtevu Kosova za članstvo koji preporučuje ulazak Kosova u Savet Evrope usvojen je u sredu 27. marta sa 31 glasom za, četiri glasa protiv i jednim uzdržanim.

Protiv su glasale dve predstavnice Srbije u Komitetu i po jedna poslanica Crne Gore i Bosne i Hercegovine, a uzdržan je bio jedino bivši premijer Grčke Aleksis Cipras.

O usvojenom Mišljenju trebalo bi da raspravlja PSSE 18. aprila, na plenarnoj sednici. 

Ako Mišljenje bude usvojeno konačnu odluku o članstvu Kosova u SE doneće Komitet ministara SE sredinom maja.


Izvor: Beta