Članovi RIK i GIK iz "Srbija protiv nasilja": Oko 30 odsto fantomskih birača je de fakto ostvarilo pravo na glasanje
Članovi gradske i republičke izborne komisije iz redova "Srbija protiv nasilja" obradili su 1.300 upita i ustanovili da je 30 odsto građana na izborima održanim u nedelju koji, kako kažu, ne žive na adresama na kojima su prijavljeni, ostvarilo svoje pravo glasa.
"Pitanje za MUP je ko su ti građani je i kako je došlo do tih malverzacija", rekao je Tanasije Marinković, član RIK-a u ime liste "Srbija protiv nasilja".
On je istakao da je 15 pravnika, članova RIK-a i GIK-a nakon inicijalnog otpora uspelo da uđe i da izvrši uvid u jedan deo izbornog materijala, a utvrđivali su koliko je osoba koje označavaju kao "fantomske" birače glasalo u nedelju.
"Fantomski birači su oni koji se nalaze na pozivima za glasanje koje su nam građani dostavljali, tvrdeći da ta lica ne žive na tim adresama, da nisu njihove komšije, nisu njihovi sugrađani", objasnio je Marinković.
Istakao je da to rađa ozbiljnu sumnju u uređenost biračkih spiskova, zakonitost i legitimnost čitavog izbornog procesa.
"Nema slobodnih i jednakih izbora bez odgovarajuće pravne države. U taj proces treba da se uključi Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, MUP, javna tužilaštva i sudovi", smatra član RIK-a.
Podsetio je da su njihove kolege bile na dan glasanja u Štark areni koja je, kako kaže, bila sabirni centar za one glasače koji dolazili iz Bosne.
"Da ne bude zabune, ovde nije reč ni o kakvoj diskriminaciji naših državljana koji žive u Republici Srpskoj", istakao je i ponovio da samo građani koji žive u Beogradu imaju pravo da glasaju na izborima u glavnom gradu.
Sofija Mandić, članica GIK-a u ime liste "Srbija protiv nasilja", istakla je da problem sa biračkim spiskom prevazilazi prebrojavanje koje su članovi izborxnih komisija juče proveravali.
"To je samo pokušaj da na uzorku ovih poziva za glasanje za koje građani tvrde da su upućeni nepoznatim ljudima vidimo koliko je njih zaista glasalo i koliko njih se nalazi potpisano u biračkom spisku kao ljudi koji su glasali", navela je ona.
Kako kaže, da li će biti međunarodne istrage zavisi od međunarodnih aktera, odnosno u kolikoj meri oni žele da se uključe u ovu problematiku u Srbiji.
"Ali mislim da je ovo pravo mesto da pozovemo tužilaštva, pre svega Tužilaštvo za organizovani kriminal, jer se ovde radi o organizovanoj kriminalnoj grupi koja je na više nivoa delovala", smatra ona i ističe da "moli gospodina Nenadića da nam kaže da li će tužilaštvo nešto uradi i ako neće zašto neće i kako je to moguće".
Izvor: Insajder