Crna Gora bez budžeta, opozicija blokirala rad Skupštine

Predsednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić zaključio je današnju sednicu, nakon što je opozicija predvođena Demokratskom patrijom socijalista najavila da će nastaviti sa blokiranjem rada Skupštine, tako da budžet za narednu godinu nije usvojen i država će ući u fazu privremenog finansiranja.

Skupština Crne Gore Foto: Skupština Crne Gore

Opozicija ne dozvoljava parlamentu da nastavi da radi, nezadovoljna odlukom Skupštine da se penzioniše jedna sutkinja Ustavnog suda. Već dva puta nisu dozvolili da se sednica održi praveći buku, lupajući, a nisu dozvolili ni premijeru Milojku Spajiću da održi konferenciju za medije u skupštinsom holu, nakon što nije održan ni premijerski sat.

Prema Zakonu o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, ako se zakon o budžetu države ne donese do 31. decembra, Ministarstvo finansija, do njegovog donošenja, potrošačkim jedinicama mesečno odobrava "do jedne dvanaestine stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini".

Mandić je pre zaključenja sednice rekao da je prinuđen da izrekne meru poslanicima i prekinuo sednicu.

"Pomozite nam da uđemo u Evropsku uniju (EU)", poručio je Mandić, dodajući da je "spreman da ih nosi na leđima do EU".

Iz Kabineta predsednika Vlade Crne Gore je saopšteno da neusvajanje Budžeta za 2025. godinu ugrožava isplatu uvećanih penzija, realizaciju kapitalnih projekata, vraćanje starih dugova.

Država je u 2021. godinu ušla sa privremenim finansiranjem jer Vlada tadašnjeg premijera Zdravka Krivokapića koja je konstituisana početkom decembra nije imala vremena da ga pripremi. Privremeno finansiranje je trajalo pola godine.

Opozicija, koja je najavila da neće dozvoliti održavanje sednica Skupštine dok se sporne odluke o penzionisanju sutkinje Ustavnog suda, koje je doneo Ustavni odbor, a potvrdila Skupština, ne povuku i proglase ništavnima, pre dva dana je sa tim zahtevima izašla pred vlast.

O tome se niko iz većine nije oglasio ni zvaničnim saopštenjem.

Nakon što je Ustavni odbor Skupštine Crne Gore 17. decembra konstatovao prestanak funkcije sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović zbog ispunjenja uslova za starosnu penziju, opozicione partije su izrazile nezadovoljstvo, nazivajući taj čin "ustavnim pučem" i tražeći hitno poništenje te odluke.

Predstavnici vlasti su branili odluku Ustavnog odbora. Premijer Milojko Spajić je izjavio da je odluka prošla kroz plenum i da ne postoji mehanizam za njeno povlačenje, sugerišući da bi Ustavni sud mogao da preispita odluku Skupštine, kao što je to činio i ranije.

Portparol Evropske komisije za proširenje Gijom Mersije izrazio je zabrinutost EU zbog odluke Skupštine o penzionisanju Đuranović, naglašavajući da bi Crna Gora trebalo da izmeni trenutni pravni okvir u skladu sa preporukama Venecijanske komisije.

To je ponovio i šef delegacije EU u Podgorici Johan Satler. On je rekao da ohrabruje vladajuću većinu da sa političkim akterima otvori dijalog o odluci Skupštine u vezi sa penzionisanjem sutkinje Ustavnog suda.

"Ali, takođe, ohrabrujem i opoziciju da razmotri ponudu vlade za razgovor o zajedničkoj javnoj platformi čiji je cilj da stavi nacionalne interese iznad partijskih, i obezbedi međupartijsku podršku za sve reforme i odluke neophodne za završetak pregovora o pristupanju EU", rekao je Satler u intervjuu "Pobjedi" prošle sedmice.

Kada je reč o izmenama Ustava i izmenama Zakona o dvojnom državljanstvu, Spajić je ranije rekao da se to neće desiti bez najvišeg društvenog konsenzusa, dok je Mandić poručio da će zakoni biti donoseni većinom glasova.

Izvor: Beta