Crna Gora ograničava trgovačke marže
Iako se po zakonu iz 2006. cene na tržištu u Crnoj Gori formiraju slobodno, Vlada je u utorak saopštila da će biti ograničene trgovačke marže u veleprodaji i maloprodaji, a već su se pojavile kritike iz privrede i ekonomske struke.
Posle sastanka premijera Milojka Spajića s predstavnicima Privredne komore je saopošteno da će marže biti ograničene tokom drugog ovogodišnjeg tromesečja, ali nije navedeno do kada.
Najavljeno je da bi Vlada u četvrtak trebalo da donese "Odluku o privremenim merama za ograničavanje cena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi".
Najavljeno je i da će sutra, u sredu, timovi Ministarstva ekonomskog razvoja i Privredne komore usaglasiti detalje.
Vlada je saopštila da je tokom današnjeg sastanka "izraženo zadovoljstvo što je postignut određeni stepen saglasnosti" o tom pitanju.
Objašnjeno je da je "bilo potrebno istovremeno voditi računa o standardu građana, ali paralelno i o funkcionisanju malih trgovina i manjih proizvođača, koji čine okosnicu jedne važne privredne grane, u kojoj se generiše i veliki broj radnih mesta".
Predstavnici privrede i pojedini ekonomski analitičari su se oštro protivili ograničavanju marži u Crnoj Gori.
Oni su upozorili da se ograničavanjem marži ograničava i sloboda poslovanja privrednika, te da će male kompanije, više nego velike, imati veliki problem jer im prihod zavisi od marže.
U poslednje tri godine cene namirnica su u Crnoj Gori porasle za 43 odsto - pokazuje zvanična statistika.
Uporedo s rastom cena hrane višestruko je rasla zarada četiri od pet velikih trgovačkih lanaca: Voli, HD Laković, Idea-Franca i Aroma koje su samo 2022. godini zaradile 20 miliona evra.
Mada bi trgovački lanci trebalo da budu konkurencija jedni dugima, u marketima tih lanaca su gotovo istovetne cene namirnica i proizvoda poput soli, šećera, ulja, brašna i drugih koje najviše koristi prosečno domaćinstvo.
Dogovaranje o cenama i marži je zabranjeno Zakonom o zaštiti konkurencije.
Izvor: Beta