Deo parlamentarne opozicije podneo ustavnu žalbu protiv Ane Brnabić

Poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić izjavila je danas da je devet opozicionih poslaničkih grupa podnelo ustavnu žalbu protiv predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić, zato što na dnevni red sednice parlamenta 25. novembra nije stavila njihov zahtev da se glasa o nepoverenju Vladi zbog pogibije 15 osoba u Novom Sadu.

Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić održala je Prvu sednicu neformalne Parlamentarne grupe za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom. Foto: Tanjug/ Narodna skupština Republike Srbije/ Peđa Vučković

Marinika Tepić je, na konferenciji za novinare u Domu Narodne skupštine, rekla da je prošlo "punih 30 dana od kada je osoba koja se besramno predstavlja kao predsednica Narodne skupštine proglasila pobedom gaženje Ustava, zakona i Poslovnika ovog najvišeg zakonodavnog doma“.  

Tepić je istakla da je "sasvim uredno podnet predlog" opozicije za glasanje o nepoverenju Vladi, Brnabić bila dužna da stavi na dnevni red sednice. 

Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Tanasije Marinković rekao je da je Ana Brnabić odbila da na dnevni red sednice stavi zahtev poslanika opozicije da se glasa o nepoverenju Vladi koji je "punovažan i blagovremeno dostavljen akt i time je direktno povredila Ustav Srbije".  

On je rekao da je Ana Brnabić time učinila da 25. novembar, kada je počela sednica, i 27. novembar, kada su usvojeni budžet i druge tačke dnevnog reda, postanu "najniže tačke u istoriji" parlamentarizma u Srbiji".  Marinković je rekao da ovakvo postupanje Brnabić "sa ustavno-pravnog stanovišta može da se karakteriše kao veleizdaja i napad na ustavno uređenje".  

On je objasnio da Ustav Srbije predviđa pravo najmanje 60 poslanika da predlože raspravu i glasanje o nepoverenju Vladi, ali je Brnabić odbila to da stavi na dnevni red sednice i time "povredila parlamentarni sistem Srbije".  

Marinković je rekao da je Brnabić time direkto povredila dva ključna prava poslanika, što je i predmet ustavne žalbe koju je Ustavnom sudu podneo 81 poslanik.  

"Jedno je da predstavljaju građane da obavljaju svoje pasivno biračko pravo na nesmetan način", rekao je on.  

Marinković je dodao da je Brnabić odbijanjem da primeni tu bezuslovnu normu i stavi na dnevni red zahtev poslanika opozicije ometala obavljanje poslaničke funkcije i otuđila vlast od građana.  

On je rekao da je Brnabić povredila "političku slobodu poslanika da govore i raspravljaju o odgovornosti Vlade".  

Poslanica Zeleno-levog fronta Jelena Jerinić pozvala je sve koji su na "važnim javnim funkcijama, a to su i sudije Ustavnog suda i nosioci funkcija u svim drugim nezavisnim državnim organima, da se konačno izjasne da li će stati na stranu pravne države i obavljati svoju funkciju kako dolikuje ili će nastaviti da saučestvuju u aktivnostima kriminalne hobotnice Srpske napredne stranke".

Izvor: FoNet