Đilas: SSP je za odlazak na kolegijum kod Brnabić, ali konačna odluka će biti zajednička

Lider Stranke slobode i pravde Dragam Đilas rekao je 27. marta da će poslanici liste "Srbija protiv nasilja" zauzeti zajednički stav o prvom kolegijumu Narodne skupštine, koji je sazvan za 1. april.

Dragan Đilas. Foto: Srđan Ilić

"Mi ćemo kao koalicija zauzeti zajednički stav i ako bude ono što misli SSP, mi ćemo naravno otići na taj razgovor", rekao je za RTV Đilas čiji SSP je deo koalicije "Srbija protiv nasilja".

Iz Skupštine Srbije je sinoć saopšteno da je predsednica parlamenta Ana Branbić sazvala za 1. april prvi sastanak skupštinskog kolegijuma a koga čine i šefovi poslaničkih grupa.

Na dnevnom redu, kako je saopšteno biće konsultacije oko daljeg rada na primeni preporuka Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).

Đilas je napomenuo da je poziv za Kolegijum stigao sinoć, te bi bilo dobro da taj sastanaka bude javan, odnosno da ga prenosi Radio televizija Srbija.

"U svakom slučaju donećemo odluku, kada bih u ovom trenutku trebalo da prognoziram , mislim da ćemo učestvovati pošto smo se obratili pismom i predsedniku parlamenta i premijeru, ko god da to bude", kazao je on.

On je ponovio da bi u Skupštini Srbije vlast i opozicija trebali da vode dijalog o izbornim uslovima, te da su decembarski izbori bili pokradeni, na razne načine, od strane vlasti.

"Dali smo predlog kako je to moguće, predložili smo Komisiju koju bi Skupština formirala u kojoj bi bili predstavnici vlasti, opozicije i civilnog sektora koji su pratili izbore", kazao je on.

Kako je naveo, opozicija je ponudila formu razgovora a vlast nije odgovorila.

Kazao je i da je stvaranje fer i poštenih izbornih uslova važno za to kako će građani živeti, odnosno, kako je kazao, da će na vlasti biti oni za koje su i glasali.

"Bez promene izbornih uslova nikad nećete imati situaciju da na vlast dođu oni za koje su građani glasali", kazao je lider SSP.

Upitan da li je vrh koalicije SSP saglasan da sada nema uslova za kvalitetne i fer izbore, on je podsetio da je ta koalicija, sa kolegama iz NADE već dva puta to saopštila.

"Govorili smo pre svega o beogradskim izborima... u ovom trenutku mi nismo spremni za vanredne izbore ukoliko se ne promene izborni uslovi", kazao je on.

Kako je naveo, to konkretno znači da je neophodno rešiti pitanje biračkog spiska i ko ima a ko nema pravo da glasa u Beogradu i da se reši "medijska situacija".

Napomeno je, povodom , "medijske situacije" da je potrebno da se ona reši "koliko je to moguće u dva meseca", a u odnosu na prethodnih 12 godina, od koda je na vlasti Srpska napredna stranka.

"Hajde da počnemo sa tim i kada to kažem prvenstveno mislim na Radio televiziju Srbiju... posle toga dolazimo u situaciju sa kupovinom glasova", kazao je on.

Prema njegovim rečima, "kupovina glasova " od strane vlasti je svake godine sve veća i veće i širi se "geometrijskom progresijom".

"To su sve činjenica koje su vrlo jasne, režim Aleksandra Vučića u Beogradu, gde imamo kontrolore i ne može da ubaca listiće, dodaje birače a u ostatku Srbije ubaca listiće", kazao je on.

Naveo je da je u Beogradu, za razliku od ostatka Srbije, direktno promenjene izborna volja i da je , kako je kazao, tu opozicija pobedila a ne može da formira vlast.

Ukazao je na problem biračkog spisak i nelegalnih prebivališta u Beogradu gde su, kako je naveo, dodeljivana nelegalna prebivališta, "pri čemu se ne poštuje zakon".

Izvor: Beta