Direktorka Instituta za javno zdravlje: Ciklusi velikog kašlja prirodni, najbolja zaštita vakcina
Direktorka Instituta za javno zdravlje Verica Jovanović izjavila je u četvrtak 30. novembra da je od početka godine u Srbiji registrovano 310 slučajeva velikog kašlja i da su prirodni ciklusi kada je broj i na tom nivou, ali je naglasila da je vakcina najbolja zaštita od te respiratorne infekcije.
"Od 1. januara registrovano je ukupno i laboratorijski potvrđeno 310 slučajeva pertusisa - velikog kašlja, pri čemu je najveći broj slučajeva registrovan kod dece od 10 do 14 godina, a potom slede starija deca od 15 do 19 godina i potom ona od godinu dana", rekla je Jovanović za Tanjug.
Veliki kašalj, kako naglašava, endemski je prisutan na našoj teritoriji kao i u zemljama u regionu i s vremena na vremena, najčešće posle tri ili pet godina, javljaju se ovakvi ciklusi kada postoji veći broj inficiranih.
Ranije, kako kaže, nije bio toliki broj obolelih, između ostalog zbog kovida i nošenja maski.
"Laboratorijske mogućnosti su se promenile, PCR dijagnostika je prisutnija i ta jednostavna dijagnostika je sada moguća, tako da se uzročnik može otkriti iz brisa nosa i grla kod onih kod kojih kašalj traje duže od dve nedelje, a kada se drugi uzorci odbace. Osoba se može testirati na bakteriju koja izaziva veliki kašalj, ili se može uzeti i krv za analizu i time potvrditi da li se javio kod deteta, najčešće školskog uzrasta", rekla je ona.
Naglasila je da je za roditelje i celokupnu populaciju važno da znaju da je najefikasnija mera zaštite od velikog kašlja vakcina, koja je jedini način da stanemo na put širenju ove bolesti.
Vakcinacija pomaže i kolektivnom imunitetu, rekla je Jovanović i dodala da najveći rizik imaju deca mlađa od dva meseca, jer ne mogu da se vakcinišu, kao i nevakcinisana i nepotpuno vakcinisana deca.
Kazala je se rezultati testa obično dobijaju za tri do pet dana.
Naglasila je da nema razloga za paniku zbog velikog kašlja i dodala da je bakterija koja ga izaziva prisutna u našem okruženju.
Izvor: Tanjug