Do 18. jula Vlada Kosova će EU dostaviti komentare o načinu sprovođenja sporazuma iz Brisela

Vlada Kosova će do 18. jula uputiti Evropskoj uniji komentare o načinu sprovođenja plana i redosleda koraka za sprovođenje sporazuma za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije, potvrdili su visoki zvaničnici Vlade Kosova.

Foto: Insajder
Foto: Insajder

"Vlada Kosova će dostaviti pisane komentare na dokument plana redosleda, u navedenom roku, odnosno 18. jula, po zahtevu emisara Lajčaka. Kontinuirano, tokom prošle i ove godine, naša strana je iznosila konkretne predloge i komentare za svaku tačku, verzije plana redosleda, dokazujući konstruktivnost, kao i spremnost i volju za sprovođenje dogovora", rekao je savetnik šefa pregovaračke ekipe Kosova Klisman Kadiu za rtv21.

Kadriu je rekao i da je, da bi se sporazumi u potpunosti primenili, potreban isti pristup sa druge strane, što je po njegovoj oceni "do sada, nažalost, nedostajalo".

Potpredsednik kosovskog parlamenta iz redova Demokratske partije Kosova Enver Hodžaj rekao je da ne vidi volju Vlade da primeni sporazum za normalizaciju odnosa sa Srbijom.

Prema njegovim rečima, premijer Aljbin Kurti je, u prisustvu međunarodnih predstavnika u Briselu i Ohridu, obećao da će sprovesti tačke sporazuma, a sada traži potpis sporazuma i aneksa.

"Ako je gospodin Kurti u februaru i martu 2023. rekao 'da' Briselskom sporazumu zašto sada traži njegov potpis. Zašto nije tražio potpis u Ohridu, niti je tražio potpis u Briselu? Drugim rečima, ne postoji volja sa Kosova za sprovođenje sporazuma", rekao je Hodžaj.

Suprotno od Hodžaja, poslanici vladajuće stranke Samoopredelenje su ocenili da su kosovske institucije posvećene sprovođenju međunarodnih obaveza.

Poslanik Gazmend Đušinca kaže da je i dalje u rukama posrednika da odrede način sprovođenja sporazuma.

"Svi mi koji se bavimo spoljnom politikom izneli smo svoj stav. Poštujemo ono na šta smo se obavezali Briselskim sporazumom i Ohridskim aneksom. Ovo je naš stav, ovo će biti i dalje naš stav. Očekujemo da će doći do oživljavanja ovog procesa. Posrednicima ostaje kako da sprovedu sporazum", rekao je Đušinca.

Politička analitičarka Arta Tahiri je ocenila da i kosovska i srpska strana ne pokazuju spremnost da implementiraju tačke osnovnog sporazuma.

Prema njenim rečima, ako dijalog nastavi da bude ovako slabog intenziteta, on neće dati nikakve konkretne rezultate, uprkos opredeljenju Evropske unije.

"Srbiji treba uvesti sankcije koje je teraju primeni odluke i sporazume koje se obavezala da će sprovoditi u procesu dijaloga. Imamo i kosovsku stranu koja nema konzistentnost sopstvenih odluka u vezi sa sprovođenjem sporazuma dogovorenih sa EU. Mislim da je to jasna poruka za EU ​​da ne treba da nastavi u takvom formatu gde su rezultati mali", rekla je Tahiri.

Napori Evropske unije da deblokira proces dijaloga nisu dali rezultate jer je poslednji najavljeni sastanak na visokom nivou propao, dok je onaj između glavnih pregovarača završen bez konkretnih rezultata.

Izvor: Beta