Društvo konzervatora Srbije stalo uz kolege iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture protiv rušenja Generalštaba

Društvo konzervatora Srbije saopštilo je danas da podržava sve zaposlene u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture i Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda koji su, kako se navodi, javno istupili protiv rušenja zgrade Generalštaba. Kako se navodi u saopštenju, oni od ovog Društva, imaju "na raspolaganju svu moguću pomoć u danima koji dolaze“.

Zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane. Foto: Srđan Ilić

"Javno istupanje kolega ovih zavoda kojim iznose jedinstveno protivljenje rušenju Generalštaba, smatramo izuzetno važnim i kao strukovno udruženje apsolutno podržavamo. Konzervatori Srbije upozoravaju celokupnu javnost da je krajnje vreme da obrati pažnju na kulturno nasleđe u svom okruženju, i time bude još jedan stub odbrane zajedničkih vrednosti Republike Srbije, i ujedno dragocena ispomoć na terenu malobrojnoj konzervatorskoj službi, jer bez zajedničkog delovanja biće izgubljena sva preostala baština za budućnost“, navodi se u saopštenju.

Navode da je "uslovljavanje donosioca odluka da Zavod anulira rad na vrednovanju kompleksa Generalštaba u Beogradu, samo do kraja ogolila svu beskrupuloznost sistema“.

"Uništavanje kulturnog nasleđa zarad oslobađanja građevinskog zemljišta od "tereta“ zvanog kulturna dobra, ne dešava se samo u Beogradu. Na štetu svih nas, nebrojeno je mnogo primera na čitavoj teritoriji Republike Srbije o kojima javnost malo zna jer se poslovi završavaju u kancelarijama lokalnih vlastodržaca, a minimalni ljudski i finansijski kapaciteti službe zaštite nedovoljni su za pokretanje borbe koja bi na bilo koji način mogla da ima pozitivan efekat“, piše u saopštenju.

Podsećaju da je Društvo konzervatora Srbije potpisnik Deklaracije o sudbini Beogradskog sajma i Generalštaba, te da je to strukovno udruženje koje čine profesionalci čija je najznačajnija misija zaštita viševekovne istorije na našim prostorima i prenošenje na buduće generacije.

Podsetimo, oko 40 hektara područja oko Ulice Kneza Miloša moglo bi da izgubi status kulturno-istorijske celine, koji mu je pre tri i po godine dodelila Vlada Srbije. Reč je o području koje je svedočanstvo razvoja prestonice i predstavlja nematerijalnu vrednost velikog kulturno-istorijskog i arhitektonskog značaja.

Ne želeći da skinu zaštitu sa područja takve vrednosti, kao ni sa vojnog kompleksa u toj ulici - gde američki investitor planira gradnju, direktorke Republičkog i Gradskog zavoda za zaštitu spomenika podnele su ostavke. U tome ih podržava struka.

U zaštitu najznačajnijeg dela starog Beograda stao je i 51 konzervator Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture. U pismu predsednicima države i Vlade, nadležnim ministarstvima, Srpskoj akademiji nauka i umetnosti i javnosti kažu da bi izgradnja poslovno – stambenog centra trajno uništila spomeničku vrednost zgrada Generalštaba i Ministarstva odbrane. Podsećaju na njihovu memorijalno – istorijsku vrednost jer su, navode, posle NATO bombardovanja te zgrade postale mesto sećanja.

Sredinom maja, radna grupa, u kojoj je 350 arhitekata, donela je Deklaraciju o sudbini Generalštaba, kojom se oštro protive nameri izgradnje poslovno - stambenog centra, zahtevajući njegovu sanaciju. Struka je ujedinjena u borbi protiv trajne promene izgleda starog Beograda.

Izvor: Društvo konzervatora Srbije