Đukić Dejanović predstavila nacionalnu čitanku: Upoznavanje najmlađih sa srpskom tradicijom i vrednostima

Nacionalna čitanka za 1. i 2. razred osnovnih škola, pod nazivom "Riznica", biće u narednim danima dostavljena školama u Srbiji i besplatno podeljena đacima, najavila je danas ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović predstavljajući čitanku za 1. i 2. razred.

Nacionalna čitanka za 1. razred osnovne škole Foto: Insajder

Ona je novinarima u Vladi Srbije rekla da će postojati četiri Nacionalne čitanke - za prvi i drugi razred osnovnih škola, za treći i četvrti, jedna od petog do osmog razreda, kao i jedna za srednje škole.

Čitanke za ostale razrede, kako je dodala, biće dostavljene školama tokom ove školske godine, ne precizirajući kada. 

Ideja čitanke je, prema rečima Đukić Dejanović, da se učenici upoznaju sa tradicionalnim vrednostima, jezikom, nasleđem, kulturom i multikulturalnošću u Srbiji, a na inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

"Motiviše nova saznanja, a ujedno i razvija ljubav prema otadžbini i njenim stanovnicima", rekla je ona i dodala da je razvijanje nacionalnog identiteta veoma važno, kao i poštovanje i uvažavanje različitosti", zaključila je ona.

Dodala je da će čitanke za 1. i 2. razred obuhvatati četiri predmeta - srpski jezik, svet oko nas, muzičku i likovnu kulturu.

Realizacija je poverena Zavodu za udžbenike, a Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja je spremio materijal za nastavnike u kojima je objašnjeno kako da nastavnici koriste čitanku u radu sa učenicima.

Sadržaj Nacionalnih čitanki neće se posebno ocenjivati, a nastavnici će samoinicijativno, prema predloženom planu i programu, uključivati delove čitanke u ta četiri predmeta. 

Direktor Zavoda za udžbenike Stefan Paunović ukazao je da je sadržaj čitanke određen planom i programom predmeta kao što su srpski jezik, svet oko nas, muzička i likovna kultura.  

"Sadržaj je podeljen u pet poglavlja - Ovo je priča o meni, Ponosim se svojim jezikom i pismom, Kako raste znanje, Kako raste kultura i Srbija u mom srcu", objasnio je on.

Prema njegovim rečima, sadržaji su međupredmetno povezani na način kako bi se uvodile teme kojima se objašnjavaju pojmovi domovine i otadžbine, predstavljaju značajne ličnosti naše kulture, važne institucije, kao i prirodne lepote.  

"Projekat Nacionalna čitanka je početak rada na razvoju celovitog pristupa u predstavljanju kulture srpskog naroda i nacionalnih manjina  putem vaspitno-obrazovnih sadržaja", zaključio je Paunović.

Direktor Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja Zlatko Grušanović poručio je da je Nacionalna čitanka predstavlja vrstu smernice učiteljima za kreativno vođenje časova.   

"Ona nije nov pojam, imali smo je i prethodnih godina i obuhvata više predmeta. Nastavnici nemaju potrebe da se plaše da će im ona biti poseban teret s obzirom na to da oni već niz godina unazad imaju određene obuke, gde unapređuju nastavu i to pre svega kroz međupredmetni pristup", izjavio je Grušanović i dodao da se nada da će ona biti vrsta modela kako bi trebalo da budu i svi ostali udžbenici.

Predstavnica autorskog tima Zorana Opačić napomenula je da su autori dugo razmišljali kako deci u uzrastu između sedam i osam godina objasniti pojam identiteta.

 "U najranijem školskom uzrastu uloga ove čitanke jeste da blago usmerava učenike u prepoznavanju aspekata vlastitog bića.  Zato je oblikovana u koncentričnim krugovima, od pojedinca ka široj zajednici i svetu", kazala je Opačić.

Dodala je da je u najranijem uzrastu važno razviti svest o bogatstvu svih kultura koje žive u Srbiji.  

"U čitanci se insistira na tome da je bogatstvo i u različitosti, da je to kvalitet i da susret sa drugim kulturama obogaćuje živote svih nas", napomenula je ona.

Prema njenim rečima, u čitanci se takođe promoviše i identitet deteta. Zaključila je da u Srbiji postoji mnogo vrednih i kreativnih nastavnika, bibliotekara, umetnika posvećenih obogaćivanju dečje kulture.

Izvor: Beta, Tanjug