Predložena nagrada od milion evra za informaciju o ubistvu urednika Dana Duška Jovanovića

Komisija za praćenje istraga o napadima na novinare predložila je da Vlada donese odluku o novčanoj nagradi u iznosu koji ona odredi (najmanje milion evra) licu ili licima za davanje korisne informacije koja bi mogla pomoći ili dovesti do toga da se razjasni ubistvo Duška Jovanovića.

Policija Crne Gore. Foto: twiter/Uprava policije Crne Gore @PolicijaCG

"Komisija preporučuje da svi nadležni državni organi, uključujući Vrhovno državno tužilaštvo, Viši sud, Vladu i predsednika Crne Gore, preduzmu sve mere iz svoje nadležnosti kako bi se licu, ili licima, uključujući osumnjičena, optužena ili osuđena lica, koja mogu imati korisne informacije koje bi mogle pomoći ili dovesti do toga da se razjasni ubistvo Duška Jovanovića i da se otkriju izvršioci i svi drugi učesnici tog teškog krivičnog dela, omogućila druga povoljnost, pogodnost, oprost, pomilovanje, ili svaka druga vrsta obećanja ili nagrade, u skladu sa zakonom", navodi se u Izveštaju Komisije. 

Dodaje se da bi rok za davanje informacije koja bi mogla da pomogne trebalo da bude neograničen.

Dvadeset godina od ubistva vlasnika i urednika lista Dan Duška Jovanovića

Vlasnik i glavni urednik lista Dan Duško Jovanović je ubijen u noći 27. maja 2004. u Podgorici, nakon što je izašao iz redakcije, a do danas, dvadeset godina kasnije, nije utvrđeno ko je i zbog čega izvršio ubistvo.

Za saučesništvo u ubistvu je do sada osuđen jedino Damir Mandić na 19 godina zatvora. Utvrđeno da se nalazio u automobilu iz koga je pucano na Jovanovića, ali ne i da je on pucao.

Mandić je odbio da sarađuje u istrazi ubistva.

Od ubistva Jovanovića u Crnoj Gori promenilo se nekoliko vrhovnih državnih tužilaca, osam vlada i ministara policije, ali uprkos tome još se ne zna ko je naredio, organizovao i izvršio taj zločin.

U vreme kada je izvršeno ubistvo, na vlasti je bila Demokratska partija socijalista bivšeg predsednika države Mila Đukanovića, a tadašnja opozicija je ovo ubistvo dovodila u vezu sa pisanjem lista o duvanskoj mafiji.  

Novine "Dan" su tada uglavnom prenosile tekstove zagrebačkog "Nacionala", koji su objavljivani od 2001. godine a prema kojima su Milo Đukanović i biznismen Stanko Subotić bili deo "duvanske mafije" koja je krijumčarenjem cigarete zaradila ogroman novac. 

Njih dvojica su to negirali.

Sredinom septembra 2019. godine, tadašnji direktor Uprave policije Veselin Veljović saopštio je tokom sednice Odbora za evropske integracije skupštine Crne Gore da je umor nadležnog tužioca u noći kada je ubijen Jovanović razlog što do kraja nije rasvetljen slučaj ubistva urednika "Dana".

On je tada kazao da taj slučaj nije zatvoren, ali da je "nepovratno izgubljen" zbog greške ili profesionalnog nesnalaženja tadašnjeg tužioca.

Veljović je rekao da je u noći ubistva Jovanovića policija imala "u rukama jednog od saučesnika, Damira Mandića", ali je tužilac odlučio da ga sasluša tek sutradan, do kada je on, nakon konsultacija sa advokatom, odlučio da se brani ćutanjem.

U maju 2021. godine, nakon smene Demokratske patrije socijalista (DPS) sa vlasti, vlada tadašnjeg premijera Zdravka Krivokapića je obnovila istragu o ubistvu Jovanovića, ali bez konkretnih rezultata. 

Na inicijativu vlade od 2023. godine taj slučaj je ponovo u fokusu istražnih organa Crne Gore. 

Kako je saopštio tadašnji predsednik vlade Crne Gore Dritan Abazović u slučaju istrage Jovanovićevog ubistva je bilo "epskih opstrukcija" svih državnih organa iz tog vremena.

Milatović očekuje konačno rešenje ubistva Duška Jovanovića

Povodom dvadesete godišnjice ubistva glavnog urednika podgoričkog Dana Duška Jovanovića, koje je do danas ostalo nerazjašnjeno, oglasio se predsednik Crne Gore Jakov Milatović porukom da očekuje konačno rešenje ovog slučaja.  

Milatović je na društvenoj mreži Iks napisao da je Jovanović stradao zbog slobodne reči, te da se Dušku duguje istina i pravda, a Crnoj Gori šansa da izgradi društvo u kojem je slobodna reč sigurna.  

"Očekujem od nadležnih organa da konačno rasvetle sve okolnosti ovog slučaja jer samo tako možemo postaviti temelje za transparentno i odgovorno društvo u kojem se štiti pravo svakog građanina da zna. Najmanje što država može da uradi kako bi se odužila Duškovom predanom i posvećenom radu jeste podizanje spomen obeležja koje sam inicirao prošle godine", naveo je Milatović.  

Dodao je da bi spomenik bio simbol borbe za istinu i pravdu, ali i upozorenje da se zločini protiv novinara ne smeju tolerisati niti zaboraviti.

Izvor: Beta, FoNet, Tanjug