Eskobar: Nisam smenjen, istekao mi je mandat, idem krajem meseca

Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju i izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar izjavio je danas da mu je istakao mandat zbog čega će krajem meseca napustiti tu funkciju i istakao da je lažna vest da je smenjen.

Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar. Foto: Tanjug/ Strahinja Aćimović

"Navodni novinar je tokom vikenda pisao o mojoj smeni i povezanosti sa srpskom vladom i ja želim da kažem da je sve u tim napisima laž. Pre svega mene nije otpustio Stejt department, drugo moja supruga nije primila novac ni od jedne strane vlade. U svakoj ambasadi u kojoj sam radio u Boliviji, Portugalu, Italiji i Srbiji, ona je kontaktirala sa ljudima bez bilo kakvog plaćanja", rekao je Eskobar na online konferenciji za novinare.

Kako je rekao lažna je i tvrdnja da je izvor za tu iz Kongresa navodeći da Kongres ne odlučuje o njegovom postavljanju.

"Ova vest se pojavila nedugo nakon što sam komunicirao sa vladom u Prištini. To je ta vrsta dezinformacija koja jednostavno nije tačna. Zahvalan sam podršci koju mi je dao Stejt department, liderima i novinarima sa kojima sam sarađivao", rekao je Eskobar.

Govoreći o Zapadnom Balkanu, rekao je da je srećan što je postignuto da je nekoliko zemalja čvrsto na putu ka evroatlantskim integracijama, posebno one članice NATO-a, Albanija, Severna Makedonija i Crna Gora.

"Uveren sam i nadam se da će se, bez obzira na izbore u Severnoj Makedoniji, taj put ka Evropi nastaviti. U Bosni i Hercegovini smo videli neke korake ka većoj funkcionalnosti i imali smo ogroman uspeh u pozivu da Bosna i Hercegovina postane kandidat za članstvo u Evropskoj uniji. Nastavićemo da radimo sa strankama na terenu, političkim partijama, civilnim društvom i drugima kako bismo iskoristili tu istorijsku priliku", rekao je Eskobar.

"Postoji zabrinutost da Kosovo neće imati dovoljno glasova u SE"

Gabrijel Eskobar izjavio je da postoji zabrinutost da Priština neće imati dovoljno glasova za članstvo u Savet Evrope, a da to misli na osnovu toga što je nekoliko zemalja tražilo od Kosova da osnuje Zajednicu srpskih opština.

On je na online brifingu rekao da je stalni zahtev osnivanje ZSO, da se Savet Evrope bavi pitanjem manjina, da se i Priština na to obavezala, a da to uključuje i ZSO.

"To je upisano i u Briselski i Ohridski sporazum i mi se borimo da shvatimo zašto Kosovo ne ispunjava svoju zakonsku obavezu i nije na mnogo načina signaliziralo da je posvećeno tome. A zabrinutost je da će naknadna odluka doneti samo veće odlaganje. Kurti će istu poruku da čuje i od SAD, Italije, Nemačke, Francuske i zato pozivam Kosovo da blisko sarađuje sa svojim evropskim i američkim partnerima na pronalaženju načina da se krene napred u vezi sa postojećom zakonskom obavezom koja će ionako morati da se ispuni. Dakle, što pre to zajedno uradimo, to možemo biti efikasniji u zalaganju za nastavak integracije Kosova i dodatna priznanja Kosova", rekao je Eskobar.

Istovremeno on je poručio Prištini da poštuje partnere iz EU i SAD  

Eskobar je rekao da su očekivanja od obe strane vrlo jasna, kao i da će, kada se sporazum bude vratio na pravi put, region biti na boljem mestu, a da će dve strane imati normalan, predvidljiv i miran odnos jedna sa drugom.

"Poseta Si Đinpinga Beogradu povećava tenzije između Srbije i Zapada" 

Eskobar je izjavio da poseta kineskog predsednika Si Đinpinga Beogradu povećava tenzije između Srbije i zapadne zajednice.

Upitan o poseti Sija Beogradu na 25. godišnjicu NATO bombardovanja Ambasade Kine, Eskobar je na onlajn konferenciji za medije rekao da je "nezdravo" podizati tenzije između Srbije i zapadne zajednice i pozvao partnere "da budu oprezni u vezi sa kineskom agendom u Evropi".

"SAD su kazale da je bombardovanje kineske ambasade bilo greška. Izvinili smo se, verujem da smo platili odštetu porodicama. Mislim da je trenutak koji je odabran za posetu nesrećan, ali nameran", naveo je Eskobar.

Eskobar, specijalni predstavnik SAD za Zapadni Balkan, rekao je i da su pomirenje, vladavina prava i dobri odnosi sa svim susedima neophodni za integraciju Srbije u transatlantsku zajednicu.

"Jasno smo rekli da je Srbija dobrodošla u transatlantsku porodicu, ali da postoje uslovi - pomirenje, vladavina prava i dobri, miroljubivi odnosi sa svim susedima su deo toga", kazao je Eskobar.

Povodom odnosa Srbije i Moskve, Eskobar je rekao da bi bilo "pogrešno tumačiti da je Rusija uzrok problema na Balkanu".

"Rusija koristi probleme na Balkanu, ali oni postoje već 25 godina. Rešavanjem problema zatvaramo prostor Rusiji da vrši uticaj u regionu", kazao je američki diplomata.

Eskobar se usprotivio današnjem stavu kosovskog premijera Aljbina Kurtija da osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom (ZSO) na Kosovu i ulazak Kosova u Savet Evrope treba da budu odvojeni procesi.

"Ta dva procesa su veoma povezana, jer se Savet Evrope bavi pravima manjina, a Kosovo se obavezalo da formira ZSO. Ohrabrujem Kosovo da blisko sarađuje sa američkim i evropskim partnerima kako bi ostvarilo napredak", kazao je Eskobar.

Povodom prošlogodišnjeg dogovora Kurtija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Ohridu, o primeni Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa, Eskobar je rekao da su svi dogovoreni elementi bili odmah primenjivi, ali da nijedna od strana nije ispunila dogovoreno - Kosovo nije započelo proces formiranja ZSO, a Srbija nije prestala da blokira ulazak Kosova u međunarodne organizacije.

Eskobar je rekao da dijalog Beograda i Prištine mora da bude nastavljen, jer bez tog procesa ne bi bilo ni mehanizma za rešavanje kriza i bio bi stopiran evropski put obe strane.

"Normalizacija odnosa Srbije i Kosova ostaje prioritet Stejt departmenta", dodao je Eskobar.

Izvor: Agencije